Zašto je ovako toplo već sad?

Ovo je već 11 put za redom da globalna temperatura obara rekord koji je postavio prethodni mjesec. Ranije objavljeni podaci NASA agencije ukazuju da 2015. godina bila najtoplija godina od kada su uvedena mjerenja
91 pregleda 2 komentar(a)
vrućina, termometar, sunce, vremenska prognoza, Foto: Shutterstock
vrućina, termometar, sunce, vremenska prognoza, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 17.04.2016. 10:17h

Mart je bio najtopliji mjesec u istoriji mjerenja prosječne globalne temperature, navodi se u NASA statistici. Podaci ove agencije ukazuju da je prosječna globalna temperatura bila za 1,28 stepeni Celzijusovih iznad prosjeka u odnosu na temperature u 20. vijeku.

Ovo je već 11 put za redom da globalna temperatura obara rekord koji je postavio prethodni mjesec. Ranije objavljeni podaci NASA agencije ukazuju da 2015. godina bila najtoplija godina od kada su uvedena mjerenja.

Dok je povećanje temperature na pojedinim mjestima snižen zbog efekta El Ninja, vremenski fenomen koji dovodi do oblasti sa visokim i niskim vazdušnim pritiskom, izaziva visoke temperature i obilne kiše. Mnogi naučnici vjeruju da je to još jedan dokaz uticaja efekta klimatskih promjena na životnu sredinu.

Na to se nadovezuje i podatak da se led na Grenlandu istopio tri mjeseca ranije nego što je uobičajeno upravo zbog klimatskih promjena.

Globalna temperatura u februaru prevazišla je sva dosadašnja mjerenja, saopštila je NASA. To je izazvalo uzbunu zbog vanredne klimatske situacije.

U ponedjeljak i utorak oko 12 odsto ledenog pokrivača, čija je površina 1,7 miliona kvadratnih kilometara, pokazalo je znake topljenja leda, navodi Piter Langen, naučnik danskog Instituta za meteorologiju.

"Takvo topljenje leda se obično dešava krajem maja, a ne sredinom aprila", naveo je dr Langen.

Ranijih godina, na Grenlandu je u periodu do 5. maja bilo otpoljeno svega 10 odsto ledene površine. Iako je topljenje leda prirodni dio vremenskog ciklusa, dr Langen je rekao da su klimatske promjene dovele do toga da je taj fenomen još ekstremniji.

"Ovakvo topljenje leda je ništa za jul, ali je veoma velika stavka za april. Ovako nešto briše sve evidencije koje su do sada vođene. Ovo bi mogao biti znak nečega što ćemo viđati češće u budućnost", kaže dr Langen.

A Valt Meler, njegov kolega iz NASA, na to samo primjećuje: "Stvari postaju sve ekstremnije i sve češće".

Blic.rs

Bonus video: