Habl zavirio u prošlost svemira dublje nego ikad dosad

“Napravili smo veliki korak kroz vrijeme, daleko od onoga što smo ikada očekivali da ćemo moći da postignemo sa teleskopom Habl”
3 komentar(a)
Habl, Foto: Rojters
Habl, Foto: Rojters
Ažurirano: 04.03.2016. 16:25h

Teleskop američke Nacionalne svemirske agencije (NASA) zabilježio je malu galaksiju staru oko 13,4 milijarde godina, što znači da vidimo njen prikaz od 400 miliona godina nakon Velikog praska.

“Napravili smo veliki korak kroz vrijeme, daleko od onoga što smo ikada očekivali da ćemo moći da postignemo sa teleskopom Habl”, rekao je glavni istraživač Paskal Eš sa univerziteta Jejl.

Otkriće je iznenadilo naučnu zajednicu, jer se ranije vjerovalo da će samo novi svemirski teleskop Džejms Veb moći da gleda tako daleko u prošlost svemira.

Naučnici mogu da odrede tako velike udaljenosti s velikom preciznošću zahvaljujući fenomenu poznatom kao “crveni pomak”.

Kada svjetlost od udaljene galaksije počne da putuje ka Zemlji, njene talasne dužine postaju razvučene i sve duže i crvenije. Mjereći rastojanja talasnih dužina, naučnici mogu da odrede koliko je svjetlost putovala od svog izvora.

Prije GN-z11 najudaljenija galaksija koju su astronomi otkrili bila je stara 13,2 milijarde godina.

“Ovo je izuzetno dostignuće za Habl. Uspio je da pobije sve ranije rekorde koje su godinama držali mnogo veći zemaljski teleskopi”, kaže istraživač Piter van Dokum sa Univerziteta Jejl.

Ovaj novi rekord će verovatno biti na snazi sve do lansiranja teleskopa Džejms Veb.

B92.net

Bonus video: