Marković: Crna Gora je jedna od najprestižnijih investicionih destinacija u Evropi

"Informaciono-komunikacione tehnologije predstavljaju osnovu za pametan rast i nezaobilazne su u procesu transformacije privrede i društva u cjelini. Mi to u Crnoj Gori dobro razumijemo svi, i političari i administracija", rekao je Marković
65 pregleda 19 komentar(a)
Duško Marković, Foto: Vlada Crne Gore
Duško Marković, Foto: Vlada Crne Gore
Ažurirano: 19.11.2018. 12:48h

Budući da digitalno poslovanje ne poznaje nacionalne granice, ono predstavlja šansu za mlade zemlje koje pokušavaju da izgrade i osnaže svoju konkurentnost na regionalnom i evropskom nivou, saopštio je danas predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković na Bečkom ekonomskom forumu, objavljeno je na sajtu Vlade Crne Gore.

"Informaciono-komunikacione tehnologije predstavljaju osnovu za pametan rast i nezaobilazne su u procesu transformacije privrede i društva u cjelini. Mi to u Crnoj Gori dobro razumijemo svi, i političari i administracija. Zbog toga je danas Crna Gora jedna od najprestižnijih investicionih destinacija u Evropi", istakao je Marković.

On je govoreći na panelu "Regionalna saradnja kao dio evropske integracije" rekao da je Crna Gora najnaprednija država u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU), te da je od prošle godine punopravna članica NATO.

Istakao je i da je naša država prethodne i ove godine ostvarila jednu od najvećih stopa ekonomskog rasta u regionu i Evropi, koje su iznosile 4,7 odsto prosle godine i 4,8 odsto u prvoj polovini ove.

"Implementacija komponente 'Digitalizacija' kao dijela Akcionog plana za regionalni ekonomski prostor treba da doprinese integraciji zemalja Zapadnobalkanske šestorke u panevropsko regionalno tržište unapređenjem širokopojasne infrastrukture, usaglašavanjem zakonodavstva u ovoj oblasti sa zakonodavstvom Evropske unije te povećanjem digitalne pismenosti", rekao je Marković.

Premijer je ukazao da je Crna Gora napredovala na strateškom i zakonodavnom planu u oblasti digitalizacije, ali da ne zaostaje ni kada su u pitanju rezultati na terenu.

"Crna Gora je iznad regionalnog prosjeka po razvijenosti mreža i infrastrukture", rekao je Marković.

On je naveo da je u prethodne dvije godine, penetracija širokopojasnih priključaka je povećana sa 53% na 74%, a plan je da do kraja 2018. godine dostigne 80 odsto.

To bi značilo, pojasnio je Marković, da četiri od pet crnogorskih domaćinstava ima aktivan broadband priključak u svojim domovima.

"Pokrivenost mobilnim 4G mrežama premašuje 97 odsto naseljenog područja na nivou države, što je pri samom vrhu i u odnosu na EU", kazao je Marković.

On je dodao da je Crna Gora spremna da prihvati smanjenje cijena rominga u regionu te da smo podržali predlog Evropske komisije da na drugom Digitalnom samitu, koji će biti održan u Beogradu u aprilu 2019. godine potpišemo novi sporazum.

Kako je objavljeno na sajtu Vlade Crne Gore, Evropska komesarka za digitalnu ekonomiju i društvo Marija Gabrijel je rekla na panelu da EU želi da podrži napore zemalja Zapadnog Balkana na uspostavljanju digitalne agende.

"Ukazala je na činjenicu da digitalizacija predstavlja mogućnost za napredak i razvoj ali i rizik i u tom kontekstu posebno naglasila važnost jačanja sajber bezbjednosti. Komesarka je rekla da EU podržava partnere dijeljenjem iskustava i dobrih praksi. Gabrijel je govorila i o naporima u jačanju infrastrukture, širokopojasnog interneta i o mogućnosti snižavanja cijena rominga između država regiona. Ukazala je na značaj ulaganja u ljude i njihovo obrazovanje. Važno je, kako je navela, osigurati da svi imaju adekvatne vještine kako bi se iskoristile prednosti digitalizacije", piše na sajtu Vlade Crne Gore.

Na panelu su govori i lideri zemalja Zapadnobalkanske šestorke koji su podržali jačanje digitalne agende ali i ukazali na neophodnost da politika otvorenih vrata EU ostane aktivna, te ocijenili da Balkan mora imati jasnu evropsku perspektivu.

Bonus video: