Umrlo izumitelj antibejbi pilule

Svjetsku slavu stekao je zahvaljujući dva otkrića - sintetizaciji hormona kortizon i 1951. sitnetizaciji hormona gestagen
81 pregleda 0 komentar(a)
Karl Đerasi, Foto: En.wikipedia.org
Karl Đerasi, Foto: En.wikipedia.org
Ažurirano: 31.01.2015. 18:51h

Izumitelj antibebji pilule, hemičar porijeklom iz Austrije, Karl Đerasi preminuo je u 91. godini. On je, kako je saopštio direktor bečkog muzeja "Albertina" Klaus Albreht Šreder, preminuo od raka u San Francisku u SAD. Đerasi je dugo vremena imao loš odnos sa svojom zemljom rođenja Austrijom.

On je rođen u Beču, kao sin oca Bugarina i majke Austrijanke, koja je zbog vjenčanja uzela bugarsko državljanstvo. Jevrejska porodica preselila se u Bugarsku, odakle se Đerasi sa majkom ponovo vratio u Beč nakon razvoda roditelja.

Majka je, po povratku dobila natrag austrijsko državljanstvo, dok Đerasiju zahtjev za državljanstvo nije odobren. Tek 2004. je, kao zaslužan građanin dobio austrijski pasoš, a tada je već bio državljanin SAD.

Đerasi je 1938. godine protjeran iz nacističkog Beča u SAD, gdje je radio kao naučnik-hemičar. Svjetsku slavu on je stekao zahvaljujući dva otkrića - sintetizaciji hormona kortizon, čime je omoguće masovna proizvodnja i 1951. sitnetizaciji hormona gestagen, uz koji je zajedno sa dva druga američka naučnika, razvio antibebi pilulu.

Đerasi je uvijek odbijao prihvatanje naziva antibebi pilula, jer kako je govorio, riječ je o piluli za sprečavanje trudnoće, a ne lijeka usmjerenog protiv beba. Inače u Beču je Đerasi, prema sopstvenim navodima, prvi put od protjerivanja boravio tek tokom 1950-ih godina i to zbog učešća na jednom kongresu.

Proteklih godina Đerasi je često dolazio u Beč, gdje se i nastanio i dobio više počasnih doktorata. Proslavio se i kao autor, nakon što je od 1985. godine počeo sa kratkim pričama i pjesmama, prije nego što se posvetio pisanju romana naučne fantastike.

Kao kolekcionar umjetničkih djela Đerasi je posjedovao više od 150 djela Pola Klea, koje je posudio muzeju moderne umjetnosti u San Francisku i „Albertini“ u Beču.

Bonus video: