Pazite šta o bivšima govorite na Facebooku, to bi moglo biti štetno po vas

Razvod je nabijen emocijama, ali nepromišljeni javni ispadi mogu da vas koštaju tužbe za klevetu ili vas može čekati oštrija presuda u brakorazvodnoj parnici
83 pregleda 0 komentar(a)
Facebook, Foto: Shutterstock.com
Facebook, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 24.08.2012. 15:22h

Ako ne možete reći nešto lijepo, nemojte reći ništa, kaže stara izreka. Za supružnike koji se razvode u vrijeme kad su internet i društvene mreže neizostavni dio života, to bi mogao biti i pravni savjet.

Razvod je nabijen emocijama, ali nepromišljeni javni ispadi mogu da vas koštaju tužbe za klevetu ili vas može čekati oštrija presuda u brakorazvodnoj parnici.

"Odričete se privatnosti i ako niste svjesni posljedica toga, možete imati problema", kaže za Rojters Adam Svikle, advokat za razvode sa Floride.

"Internet je opasno mjesto za komentarisanje razvoda".

Prema anketi iz 2010. godine, prenosi Magazin.hr, 81 odsto članova Američke akademije porodičnih advokata izjavilo je da su u posljednjih pet godina imali porast slučajeva u kojima su se koristili dokazi s društvenih mreža.

Zato, ako često koristite društvene mreže i nalazite se usred razvoda, razmislite o sljedećem:

1. Može vas tužiti zbog onoga što napišete

Nekoga možete nazvati idiotom, na to imate pravo, jer je to vaše mišljenje. Ali ako nekoga neistinito optužite da ne plaća alimentaciju ili da je nasilan alkoholičar, a to nije istina, može vas tužiti. Ipak, takvi su slučajevi rijetki jer ih je teško dokazati.

Teško je dokazati da su uvrede na Facebooku ili drugim mrežama zlostavljanje ili čak određeni oblik uhođenja. U takvim slučajevima morate pokazati dokaz da vam je nanesena šteta.

2. Čak i ako su dozvoljene, neke izjave mogu da vam naškode

Osim klevete, možete naići na još neke probleme. Njujorški advokat Žaklin Njumen imala je klijentkinju koja je pisala blog u kojem je sasula drvlje i kamenje po uskoro bivšem mužu.

"Rekla je da je lažljivac, prevarant, lopov i da mu se ne može vjerovati".

Iako je tako olakšala dušu, to je pročitao i šef njenog bivšeg, što je direktno uticalo na njegovu karijeru, ali tako i na mogućnost brige o djetetu u budućnosti. Bio je to vrlo skup blog za oboje".

Osim toga, ispadi, poruke i fotografije često se u papirnoj formi dostavljaju sudiji koji odlučuje koji roditelj zaslužuje brigu nad djetetom ili koliku alimentaciju treba da plaća.

"Sudije ne vole da čitaju blogove i statuse", objašnjava Njuman. "Posebno ako imate djecu. Sudac će vam reći da će se dijete vrlo brzo naučiti da se služi internetom i biće mu dostupno sve što se pisali. To je strašno. Ono što napišete može biti štetnije od onoga što kažete."

3. Čak i ako ono što napišete nije negativno, može da vam šteti

"U procesu razvoda nema ničeg boljeg nego kada jedna strana tvrdi da nema novca za alimentaciju, a na Facebooku piše o nedavnom putovanju", kaže Svikl.

4. Možda će izvinjenje biti dovoljno

Ako ste po internetu blatili bivšeg, pa onda zbog toga i zažalili, mogu vas spasiti jednostavne riječi – žao mi je.

Možete pokrenuti napad, ali kao i u novinama, možete proglasiti povlačenje. Možete napisati da ono što ste juče napisali treba ignorisati jer je neistina nastala u naletu bijesa.

"To je pametno uraditi i može da vas izvuče iz problema", zaključuje Njumen.

Bonus video: