U maslačku se krije ogroman potencijal

Od maslačka bi se u budućnosti mogle proizvoditi automobilske gume, kondomi, gumene rukavice i madraci, a poljoprivrednici bi mogli dobiti novi izvor prihoda.
152 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 01.01.2011. 00:00h

Da se radi o potencijalu kojeg treba shvatiti ozbiljno pokazuje i podatak da je njemačka vlada u projekat testiranja maslačka u komercijalne svrhe uložila 2,5 miliona eura. U projektu učestvuje ukupno deset istraživačkih instituta iz cijele Njemačke, a uključili su se i predstavnici industrije.

Svjetska potražnja za prirodnim kaučukom trenutno se u najvećoj mjeri (90%) podmiruje iz drveta kaučukovca koji se masovno gaji u jugoistočnoj Aziji. Potražnja često premašuje ponudu, a kaučukovcu, zbog specifičnog načina zarezivanja kore da bi iscurio sok bogat kaučukom, neprestano prijeti gljivična zaraza. Cijene zbog toga divljaju pa su se mnogi proizvođači okrenuli alternativnim izvorima među kojima je i maslačak.

Prosječna automobilska guma sadrži oko 25% prirodnog kaučuka, a prva istraživanja pokazuju da je kvalitet kaučuka iz maslačka gotovo isti kao i kaučuka koji decenijama daje kaučukovac. Pritom je najbolji ruski maslačak (Taraxacum koksaghyz) čiji korijen sadrži najviše "materijala" za kaučuk. Ruski maslačak zanimljiv je i prehrambenoj industriji jer sadrži inulin - biljni polimer koji ima manju kalorijsku vrijednost od ugljenih hidrata što ga čini poželjnom zamjenom za šećer.

Projekat testiranja potencijala maslačka trebao bi da traje tri godine. U toku testiranja biće postavljeni i temelji za ekonomsko iskorištavanje biljke. Glavni cilj je pronaći optimalne metode gajenja maslačka koji je već sada vrlo otporan i nezahtjevan. Poljoprivrednici bi maslačak mogli gajiti na manje kvalitetnom tlu. Procjenjuje se da je na jednom hektaru zemljišta moguće odgajiti 350.000 maslačka koji daju jednu tonu kaučuka i dvije tone inulina.

Bonus video: