Glasovima većine poslanika, usvojen je predlog da se na sljedećoj sjednici u ponedjeljak sasluša Marković, ali i da se na dnevni red stavi ubistvo Raonića, kao i predlozi da se rapspravlja o napadima na novinara Miška Đukića i književnika Rajka Cerovića.
Nikolić je pročitao da se Odboru obratio i penzionisani službenik Dragan Bracanović koji traži da se raspravlja i o napadu na njega, koji je doživio 1999. godine.
Sjednica je završena.
Predstavnik Građanskog porketa (GP) URA kazao je da mu je palo na pamet prebijanje jednog člana LSCG, sada člana druge partije, ali da se mora ograničiti na određene brojeve slučajeve.
Kako je dodao, Marković nije bio prvi u državi u doba ubistava, a da postoje ljudi koji su hijerarhijski bili iznad njega.
Mugoša je kazao da bi trebalo o svakom slučaju odrediti osobu koja treba da se izjasni.
"Ne možete vi na jednoj sjedncii da pričate o 15 slučajeva. Nije ovaj odbor zamjena za parlament", poručio je.
Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Gordan Stojović predložio je da se skupštinsko tijelo bavi i slučajem ubistva Saše Raonića.
Predstavnik Demokrata Momčilo Leković je istakao da neam ništa protiv toga da prvi saslušani bude Marković, iako su očekivanja javnosti da bude pozvan i bivši predsjednik Đukanović, ali da očekuje njegovo prisustvo jer će pričati i o slučaju u kome je navodno on žrtva.
Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Jovan Vučurović pročitao je član 13 Zakona o parlamentarnoj istrazi po kome bivši funkcioner mora da se odazove na zahtjev za parlamentarnu istragu.
"Mislim da je predlog apsolutno logičan i da postoji sijaset razoga za to... Mislim da niko ne može dati više informacija o tim događajima od čovjeka koji je bio šef UDBA-e od 1997. do 2006. bio koji je bio na vodećim pozicijama u doba tih slučajeva", kazao je.
On je podsjetio na slučaj kada je nekadašnji lider Liberalnog saveza Crne Gore (LSCG) Miodrag Živković optužio direktno Službu državne bezbiejdnosti (SDB) da je htjela da ga ubije, a Marković odgovorio da "mu je drago što je Živkoviž živ i zdrav, što ne bi bio da je SDB htjela da ga ubije".
Na pitanje Nikolića zašto bi trebao biti saslušan Marković, lider DNP-a je objasnio da zbog toga što je bio na ključnim pozicijama u bezbjednosnom sektoru, te da on može reći svoja saznanja pa da na osnovu toga dobiju predoge za više saslušanja.
Poslanik DPS-a je kazao da on predlaže da se raspravlja o slučajevima ponaosob, a da je do ponedeljka malo vremena.
Knežević je na to dodao da Marković može odbiti, ali da ako želi, može zakazazi drugi datum.
Knežević je istakao da je policajcu ispala bomba, a da se ne radi o pokušaju ubistva, ali da podržava ad se pokrene istraga.
Kako je dodao, bio je na demonstracijama, kao srednjoškolac.
Knežević je odgovorio da je odbor formiran sa jasnom namjenom da se istraže poltiička ubistva i napadi, te da temi crkve na Rumiji nije mjesto na istome, ali da podržava da se ta tema kandiduje na Skupštini i nekom drugom odboru, dok za drugu temu smatra da treba biti uvrštena.
Huter je istakao da "iamju dupel aršine" te da se mora pristupiti svim slučajevima, a da se u hodu može priključiti sve što misle da treba.
Predstavnik DPS-a Oskar Huter kazao je da bi odbor trebao i da se bavi crkvom na Rumiji, koji je postavljen 2005 u doba državne zajednice, a da je Crna Gora donijela odluku o njenom uklanjanju.
"A što želim zapravo pitati? DA dobijemo odgovore pod čijim direktivama je došlo do uzurpacije prostora i ambijenta, već i multivjerskog sklada, ugrožavanja mira i podstrekavanja na građanske nemire koji su mogli prerasti u građanski rat", kazao je.
"Takođe bih delegirao, odnosno pitao za bombaški napad koji se desio nakon predsjedničkih izbora 1997-98. na komandanta SAJ-a nakon odbrane zgrave Vlade i pobejde tadašnjeg kandidata Mial Đukanovića. Postoje podaci da su taj napad organizovale srpske obavještajne službe", poručio je.
Knežević je predložio da Odbor sasluša nekadašnjeg šefa Angencije za nacionalnu bezbjednost i premijera Duška Markovića u vezi slučajeva ubistava Duška Jovanovića, Pavla Bulatovića, Darka Raspopovića, Srđana Vojičića, Mladena Klikovca, Gorana Žugića, Blagote Sekulića, ali i us lučajevima pokušaja ubistva na Vuka Draškovića, Aleksandra Pejanovića, Duška Jovanovića, Željka Ivanovića, Momira Vojvodića, Voja Lakovića, Olivera Lakić, Gojka Mitrovića i Radovana Aleksića.
On je dodao da predlaže da to saslušanje bdue zakazano za ponedeljak.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Oskar Huter pitao je Božovića čime se odbor može baviti, s obzirom na sudske postupke.
Ministar pravde je odgovorio da je njegova sugestija da se odbor bavi predmetima koji su riješeni ili koji nikad nisu formirani.
Potpredjsendik odbora i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević je kazao da je njegov predlog da neko iz Tužilaštva uvijek bude prisutan na sjednicama, da se ne bi desilo da odbor ne izađe iz nadležnosti.
Predjsednik odbroa Andrija Nikolić (DPS) je dodao da bi trebao to biti neko iz tužilaštva, već iz Ministarstva pravde.
Predstavnik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša kazao je preveliki broj slučajeva, te da predlaže da se o pojedinim pokrene rasprava dok se čeka dokumentacija o drugima.
Ministar pravde je istakao da je formiran predmet povodom napada na Željka Ivanovića, Aleksandra Sašu Pejanovića, a da je u slučaju Olivere Lakić osuđen Ivan Bošković.
Božović je prčitao presudu Damiru Mandiću, koji je optužen za ubistvo Duška Jovanovića, a da je postupak u slučaju ubistva Slavoljuba Šćekića još uvijek u toku.
Kako je dodao, u slučaju ubistva Vojičića optužen je Željko Vuković, a taj slučaj je vraćan nekoliko puta, dabi na kraju bio obustavljen zbog smrti okrivljenog.
"U slučajevima u kojima su lišeni života Darko Beli Raspopović, Goran Žugić, Miloš Miško Krstović, Blagota Baja Sekulić i Mladen Klikovac nema formrianih lsučajeva", kazao je i dodao da nema formiranih predmeta ni povodom napada na Gojka Mitrovića, Radovana Aleksića, Voja Lakovića, Vuka Draškovića, Momira Vojvodića.
Ministar pravde Bojan Božović kazao je da se njegov resor obratio Vrhovnom sudu zahtjevom za dostavljanje informacija da li se o pojedinim slučajevima vodi sudski postupak, te d ali isti mogu biti predmet rada Anketnog odbora.
Na drugoj sjednici Anketnog odbora za postupanja državnih organa u političkim ubistvima i napadima na novinare i intelektualce, uključujući djelovanje „Crnih trojki" poslanici raspravljaju o dopisu Ministarstva pravde o slučajevima kojima će se ovo skupštinsko tijelo baviti.
Konkretni slučajevi kojima se odbro bavi su - ubistvo glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista "Dan" Duška Jovanovića, polciijskog isnpektora Slavoljuba Šćekića, tjelohranitelja Jevrema Brkovića Srđana Vojičića, načelnika uprave SLužbe državne bezbijednosti Darka Belog Raspopovića, savjetniak za bezbijendost predjsednika države Groana Žugića, ali i Mladena Klikovca, Blagote Baje Sekulića, Miška Krstovića, te napade na vlasnika televizije "Elmag" Gojka Mitrovića i njegove supruge, novinara Mladena Stojovića, Tufika SOftića, pukovnika Radovana ALeksića, književnika Momira Vojvodića, direkotra i izvršnog direktora ND "Vijesti" Željka Ivanovića, sportistu Aleksandra Sašu Pejanovića, književnika Jevrema Brkovića, profesora Voja Lakovića, novinarku Oliveru Lakić, policijskog funkiconera Predraga Šukovića, te predjsednika Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića.
Bonus video:
