Otkrivena pećina u kojoj su se pravili Kumranski rukopisi

Procjenjuje se da svici sa Mrtvog mora potiču iz četvrtog vijeka prije nove ere, a sastoje se od više od 800 dokumenata napisanih na hebrejskom, aramejskom i grčkom jeziku, uglavnom na pergamentu ili na papirus
62 pregleda 4 komentar(a)
arheologija, Foto: Shutterstock.com
arheologija, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 10.02.2017. 18:14h

Arheolozi su otkrili jednu pećinu u kojoj su se nekada nalazili svici sa Mrtvog mora, odnosno Kumranski rukopisi, u jednoj stijeni u Judejskoj pustinji, što je prvo takvo otkriće u poslednjih 60 godina.

Izraelski Hebrejski univerzitet je saopštio da su drevni pergamenti nestali iz pećine i da su ih vjerovatno odnijeli beduini tokom 1950-ih godina.

Na lokalitetu su pronađene posude za skladištenje, materijal za uvijanje i koža za vezivanje, prenio je BBC.

Procjenjuje se da svici sa Mrtvog mora potiču iz četvrtog vijeka prije nove ere, a sastoje se od više od 800 dokumenata napisanih na hebrejskom, aramejskom i grčkom jeziku, uglavnom na pergamentu ili na papirusu.

Tekstovi sadrže najstarije kopije biblijskih dokumenata, ali i napise o životu u prvom i drugom vijeku.

Prve svitke sa Mrtvog mora otkrio je mladi beduinski pastir 1947. godine dok je tražio izgubljenu ovcu u Kumranu, oko kilometar i po od sjeverozapadnih obala Mrtvog mora, na Zapadnoj obali, podsjeća BBC.

"Do sada je prihvaćeno da su svici sa Mrtvog mora pronađeni u samo 11 pećina u Kumranu, ali sada nema sumnje da je ovo 12. pećina", rekao je profesor Hebrejskog univerziteta Oren Gutfeld, koji je predvodio istraživački tim.

On je dodao da bi ovo moglo da bude prvo u nizu otkrića, pošto bi trebalo istražiti još stotine pećina.

Bonus video: