HRA: Država nastavlja da plaća odštete zbog nedjelotvornih istraga policijske torture

Viši sud u Podgorici utvrdio konačne iznose naknade štete od sedam hiljada eura za Braslava Borozana iz Podgorice i 7,5 hiljada za Marka Rakočevića iz Kolašina

4709 pregleda 2 komentar(a)
Foto: HRA
Foto: HRA

Država nastavlja da plaća odštete zbog nedjelotvornih istraga policijske torture, saopštili su iz nevladine organizacije (NVO) Akcija za ljudska prava (HRA).

Oni su kazali da je Viši sud u Podgorici utvrdio konačne iznose naknade štete od sedam hiljada eura za Braslava Borozana iz Podgorice i 7,5 hiljada za Marka Rakočevića iz Kolašina zbog nedjelotvornih istraga policijske torture u slučajevima iz 2015. godine u kojima su obojica oštećeni.

Navodi se da je Borozan prijavio da su ga 9. oktobra 2015. godine, u prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica, pretukli policijski službenici i tvrdnje potkrijepio nalazom vještaka sudsko-medicinske struke.

„Ni napadači ni nalogodavci tog policijskog zlostavljanja nijesu identifikovani, a krivično gonjenje je u međuvremenu zastarilo. Nadležni tužilac bio je Vukas Radonjić“, kazali su iz HRA.

Rakočević je, kako su naveli, jedan od trojice Kolašinaca koje su pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) pretukli 24. oktobra. 2015. oko 22 sata i 30 minuta, na raskrsnici ulica Marka Miljanova i Miljana Vukova u Podgorici, poslije protesta Demokratskog fronta.

Iz HRA su kazali da napadači ni u tom slučaju nijesu identifikovani.

„Nadležna državna tužiteljka bila je Danka Ivanović Đerić, a nakon njenog napredovanja u Više državno tužilaštvo, za predmet su bili nadležni državni tužioci Slađana Španjević Volkov i Vukas Radonjić. Predmetom je od 2. novembra 2023. zadužen državni tužilac Haris Šabotić“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je Ustavni sud 2018. godine utvrdio da je Borozanu Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici zbog nedjelotvorne istrage prekršilo pravo na dostojanstvo i nepovredivost ličnosti.

Iz HRA su kazali da je prvobitno Osnovni sud u Podgorici Borozanu dosudio pet hiljada eura na ime naknade štete, ali je Viši sud u Podgorici taj iznos povećao na sedam hiljada.

Pojašnjava se da je Viši sud uzeo u obzir da su, zbog nedjelotvorne istrage, policijski službenici odgovorni za nezakonito postupanje prema njemu ostali trajno nekažnjeni, dok je on blagovremeno procesuiran i kažnjen i prekršajno i krivično za nezakonito postupanje prema njima.

„Sud je istakao da se time kod Borozana opravdano stvorio “strah i osjećaj nesigurnosti” i “gubitak povjerenja u organe javne vlasti”, jer je država “neefikasnim postupanjem organa javne vlasti policijske službenike stavila u povlašćeni položaj u odnosu na tužioca kao građanina”, iako je “njihova ustavna i zakonska obaveza da štite prava i slobode građana”“, kaže se u saopštenju HRA.

Iz te NVO su naveli da je Rakočeviću Osnovni sud u Podgorici zbog kršenja istih prava nedjelotvornom istragom dosudio osam hiljada eura.

Oni su naveli da je Viši sud u Podgorici taj iznos smanjio na 7,5 hiljada eura pozivajući se na to da je Evropski sud za ljudska prava u predmetu Baranin i Vukčević protiv Crne Gore, podnosiocima predstavke dosudio toliki iznos zbog iste povrede prava.

„Baranin i Vukčević su zlostavljani nekoliko minuta prije Rakočevića u Zlatarskoj ulici, kojom je prethodno prošla “kaznena ekspedicija” SAJ-a“, kazali su iz HRA.

Kako su naveli, ni u slučaju Baranin i Vukčević niko do danas nije identifikovan ni kažnjen.

„Do danas nema nikakvih informacija o napretku istrage u oba slučaja“, dodaje se u saopštenju.

Navodi se da je Borozana i Rakočevića zastupao advokat Dalibor Tomović u okviru programa podrške žrtvama torture Akcije za ljudska prava, koji finansira Dobrovoljni fond Ujedinjenih nacija za žrtve torture.

Bonus video: