Europol: Uhapšeno 796 osoba, zaplijenjeno 442 komada oružja, u akciji učestvovala i Crna Gora

Iz Agencije Evropske unije za sprovođenje zakona objašnjavaju da je ključ uspjeha te operacije prekogranična saradnja

16987 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Europol
Foto: Europol

Uhapšeno je 796 osoba, pokrenuto 316 istraga i zaplijenjeno 442 komada oružja u masovnoj akcije na području Jugoistočne Evrope u kojoj je učestvovalo 31.109 policajaca, saopšteno je iz Europola.

"Organi za provođenje zakona sa cijelog kontinenta okupili su se na EMPACT Danu zajedničke akcije Jugoistočna Evropa (JAD SEE) 2024. Iz koordinacionog centra uspostavljenog u Sarajevu, kolege iz 26 zemalja preduzele su odlučnu akciju protiv ključnih kriminalnih prijetnji u regionu. U okviru JAD SEE 2024. zajednički kapaciteti i resursi Evropske unije i njenih međunarodnih partnera usmjereni su na višestruke kriminalne prijetnje, uključujući trgovinu ljudima, krijumčarenje migranata, drogu i ilegalnu trgovinu vatrenim oružjem, te borbu protiv visokorizičnih kriminalnih mreža. Uhapšeno je 796 osoba, pokrenuto 316 istraga i zaplijenjeno 442 komada oružja kao rezultat masovne akcije u kojoj je učestvovalo 31 109 policajaca", kazali su iz Europola.

Europol
foto: Europol

Ističu da je operacija osmišljena sa najširim mogućim opsegom djelovanja:

"Provjere i pretraživanja obuhvatili su i fizički i online svijet, uključujući čisti web, mračni web i platforme društvenih medija. Naime, ove 'cyber patrole' nisu uključivale samo organe za provođenje zakona, već i tužioce iz različitih jurisdikcija, dodajući značajnu vrijednost njihovoj operativnoj efikasnosti. Ukupno, rezultati JAD SEE 2024, koji je realizovan pod motom 'Ujedinjavanjem snaga protiv organizovanog kriminala, uključuju - hapšenje 796 osoba, pokretanje 316 novih istraga, zaplijenu 442 komada oružja, a 31.109 službenika izvršilo je 655.914 provjera subjekata, što uključuje 516.153 lica, 152.284 vozila, 4.985 poštanskih paketa i 1.181 prostor".

Iz Agencije Evropske unije za sprovođenje zakona objašnjavaju da je ključ uspjeha te operacije prekogranična saradnja.

"Od proaktivnog učešća partnera u regionu Zapadnog Balkana i zemalja koje su dio Istočnog partnerstva, kao što su Moldavija i Ukrajina, do podrške Turske, ključ uspjeha ove operacije bila je prekogranična saradnja. Radeći rame uz rame, agencije i projekti EU i izvan EU pružili su svoju ekspertizu, što je omogućilo JAD SEE 2024 da predstavi istinski ujedinjen front protiv organizovanog kriminala. Europol je podržao ovaj zajednički poduhvat tako što je angažovao stručnjake s mobilnim kancelarijama, koji su mogli unakrsno provjeriti nove informacije sa bazama podataka agencije. Partnerske zemlje i agencije su na sličan način rasporedile specifičnu ekspertizu, sa specijalnim jedinicama za otkrivanje, specijalno obučenim psima, stručnjacima za otkrivanje metoda prikrivanja i stručnjacima za prevaru u dokumentima koji podržavaju ogromnu fizičku i virtuelnu operaciju. Projekat EU4FAST podržao je uspostavljanje koordinacionog centra i učešće zemalja Zapadnog Balkana, Moldavije, Ukrajine, Turske i odabranih država članica EU, kao i INTERPOL-a, tokom operativne faze.

JAD SEE 2024 je informiran i vođen Evropskom multidisciplinarnom platformom protiv prijetnji od kriminala (EMPACT), sigurnosnom inicijativom EU za borbu protiv ozbiljnog i organiziranog kriminala na globalnom nivou. Uspjeh ove operacije je ukorijenjen u akcijama vođenim obavještajnim podacima i jedinstvenom, saradničkom pristupu, koji pokazuje dodatnu vrijednost kolektivnih napora u rješavanju složenih i ozbiljnih međunarodnih zločina", kazali su iz Europola.

Istakli su da su u akciji učestvovali Austrija, Bugarska, Hrvatska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Italija, Holandija, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovenija, Slovačka, Španija, Švedska, Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Turska, Ukrajina.

Izvedena je pod nadzorom Komisije EU, CEPOL-a, Europola, Eurojusta, Frontexa, Strategije EU za dunavski region, EU4FAST, INTERPOL, SELEC, UNDP SEESAC, UNODC.

Bonus video: