EU traži više EKO inspektora

„Već naredne godine planira se angažovanje sedam novih inspektora“
391 pregleda 0 komentar(a)
Marija Vukčević, Foto: Boris Pejović
Marija Vukčević, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 06.11.2016. 19:07h

Vlada planira da u naredne četiri godine duplira broj službenika koji se bave životnom sredinom i klimatskim promjenama. Posebno će se jačati inspekcijski organ u dijelu ekološke inspekcije, kazala je direktorica Direktorata za EU integracija u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Marija Vukčević.

Ona je kazala da trenutno u Crnoj Gori postoji šest ekoloških inspektora na državnom nivou, ali je plan Vlade da do 2020. ima 24 inspektora i time obezbijedi mnogo bolji nadzor nad primjenom zakon.

„Već naredne godine planira se angažovanje sedam novih inspektora“.

Crna Gora je, kako je navela, ostvarila ozbiljan napredak u dostizanju standarda EU kad je u pitanju zaštita životne sredine i klimatskih promjena i spremna je za otvaranje Poglavlja 27.

Vukčevićeva je kazala je da je planirano da do kraja 2018. godine domaći propisi budu usklađeni s pravnom tekovinom EU za životnu sredinu i klimatske promjene koja je sad na snazi.

Ona je podsjetila da Crna Gora planira da bude spremna za članstvo u EU do 2020, tako da će i u oblasti životne sredine do tog datuma ispunjavati skoro sve evropske standarde.

„Međutim, za dostizanje određenih standarda EU Crnoj Gori su neophodna velika finansijska sredstva za izgradnju infrastrukture, kao što je slučaj sa prečišćavanjem komunalnih otpadnih voda, tako da će prema sadašnjim planovima Crna Gora te standarde u potpunosti dostići 2035. godine“, rekla je Vukčević agenciji MINA.

Kako je navela, do sada je odrađen ogroman posao, za skoro sve opštine na primorju završena je infrastruktura za tretman komunalnih otpadnih voda.

Prema njenim riječima, sa izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Ulcinju i Baru do 2020. Crna Gora će riješiti pitanje komunalnih otpadnih voda u skladu sa EU standardima na kompletnom primorju.

„Primjera radi, kad je riječ o standardima EU u oblasti sakupljanja i tretmana komunalnog otpada, napredak u primjeni standarda se razlikuje od opštine do opštine“, kazala je Vukčević.

Ona je dodala da je u Opštini Mojkovac komunalno preduzeće uspostavilo sistem odvojenog sakupljanja komunalnog otpada - papira, kartona, limenki, najlona, plastične ambalaže.

“Domaćinstva odvajaju papir, limenke i plastičnu ambalažu a onda se tako odvojen otpad odvozi određenim danima. Uporedo sa tim rade i na edukaciji građana kroz projekat „Razmisli, i otpad je resurs!“, navela je Vukčević.

„Ono što će biti poseban izazov jeste prilagođavanje institucija novim obavezama koje proizilaze iz preuzimanja pravne tekovine EU i nedostatak stručnog kadra za pojedina pitanja u okviru životne sredine i klimatskih promjena, a posebno na nivou lokalnih samouprava gdje u prosjeku imate jednu osobu koja pokriva sve segmente ovih oblasti“, rekla je Vukčević.

Trenutno, navela je, EK priprema izvještaj o ispunjavanju početnog mjerila koji će razmatrati Savjet EU i na osnovu kojeg će odlučiti da je Crna Gora spremna za otvaranje pregovora i da može da dostavi svoju pregovaračku poziciju, tako da tačan datum otvaranja pregovora sad velikim dijelom zavisi od procedure u EK.

Bonus video: