Crnogorski parlament usvojio Strategiju bezbjednosti: Usklađena sa Strategijom NATO

199 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Filip Roganović
Ilustracija, Foto: Filip Roganović
Ažurirano: 19.12.2018. 11:48h

Crnogorski parlament usvojio je Strategiju nacionalne bezbjednosti koja je, kako je saopšteno, kao ključni dokument iz ove oblasti u potpunosti usklađen sa Strategijom NATO-a.

Ministar odbrane Predrag Bošković je rekao da je glavni razlog izmjene ključnog strategijskog dokumenta članstvo Crne Gore u NATO, 5. juna prošle godine, kada se i bezbjednosni okvir u kojem se država kreće značajno mijenja, od individualnog sistema bezbjednosti ka kolektivnom.

“Cilj strategije je uspostavljanje sistemskog okvira za ostvarivanje bezbjednosnih interesa Crne Gore, i njom se utvrđuju ključne smjernice za definisanje nacionalnih bezbjednosnih politika”, rekao je ranije u parlamentu Bošković.

Strategija, kako je kazao, daje osnovna opredjeljenja nacionalne bezbjednosne politike, definiše nacionalne bezbjednosne interese i ciljeve.

“Strategija razmatra bezbjednosno okruženje, izazove, rizike i prijetnje, kao i reagovanje države u tim situacijama”, kazao je Bošković.

Prema njegovim riječima, poseban akcenat dat je daljem unaprjeđenju sistema nacionalne bezbjednosti, potrebi za uspostavljanje sistema kriznog upravljanja i resursima.

U Strategiji se navodi da bezbjedonosnu situaciju u Crnoj Gori treba posmatrati i u regionalnom kontekstu, jer pripada i balkanskom i mediteranskom podneblju.

„Dio je regiona koji je u prethodnom periodu pretrpio dinamične promjene i građanski rat. Imajući u vidu istorijsko nasljeđe i pozitivne trendove nakon obnavljanja nezavisnosti, Crna Gora ima specifično mjesto i značajnu ulogu u stabilnosti regiona“, kaže se u usvojenom dokumentu.

Ocjenjuje se da, s obzirom na geografski položaj, na bezbjednost Crne Gore mogu negativno uticati krize u neposrednom okruženju, ali i one u udaljenim regionima, kao što su Istočna Evropa, Bliski Istok i Sjeverna Afrika, kao i regionima Crnog i Kaspijskog mora i Kavkaza.

„Na ovim prostorima koji su destabilizovani krizama, sukobima, demografskim rastom i smanjivanjem strateških resursa (voda, energija) sve je izraženije ispoljavanje trans nacionalnih prijetnji i prenošenje, odnosno prelivanje kriza prema evropskom kontinentu", kaže se u Strategiji.

Navodi se da Crna Gora odbacuje terorizam kao metod i sredstvo za postizanje bilo kakvih interesa. Ističe se da je osnovni cilj borbe protiv terorizma neutralisanje prijetnje, smanjenje ranjivosti društva na terorističke napade i sprječavanje svih aktivnosti koje vode ka radikalizaciji pojedinca ili grupa.

„Odgovor Crne Gore na terorizam, nasilni ekstremizam i radikalizaciju će se zasnivati na jačanju nacionalnih kapaciteta za borbu protiv ovih izazova, koordinaciji aktivnosti svih subjekata unutar države i jačanju međunarodne saradnje na ovom polju“, kaže se u Strategiji.

Navodi se da će Crna Gora preduzeti sve dostupne proaktivne mjere i aktivnosti borbe protiv terorizma na nacionalnom, regionalnom, i međunarodnom nivou, ukljućujući i mjere za sprječavanje terorističke radikalizacije, regrutovanja i finansiranja terorizma

„Crna Gora dosledno implementira sve obeveze koje proističu iz međunarodnih sporazuma, ugovora i drugih obavezujućih dokumenata u vezi sa sprječevanjem profileracije konvencionalnog i oružanja za masovno uništenje i nelegalne trgovine, posjedovanja i nagomilavanja malog i lakog naoružanja“, kaže se u dokumentu. Ističe se da sajber bezbjednost ima za cilj da obezbijedi bezbjedno korišćenje informacionih mreža i sistema prevencijom, otkrivanjem i adekvatnim odgovorima na sajber napade. Kako se navodi, kako bi Crna Gora adekvatno odgovorila visoko-tehnološkom kriminalu neophodno je preduizeti više organizacionih, adminsitartivnih i tehničkih mjera i unaprijediti razmjenu podataka sa državama iz okružanje. „Jačanje nadležnosti i kapaciteta Specijalnog tužilaštva za borbu protiv visoko-tehnološkog kriminala i potpisivanje sporazuma o međusobnoj saradnji između privatnog i javnog sektora prdstavljaju neke oed ključnih prioriteta u narednom periodu“, kaže se u Strategiji.

Bonus video: