Mikić: Pacijenti oboljeli od kancera primorani da čekaju, ministar ne osjeća odgovornost

Mikić podsjeća da je URA prije dva mjeseca postavila pitanje ministru zdravlja Kenanu Hrapoviću zašto se ne nabavi novi aparat za zračenje jer je postojeći star i često se kvari, a takođe i nedovoljan za toliki broj oboljelih
93 pregleda 17 komentar(a)
Zoran Mikić, Foto: URA
Zoran Mikić, Foto: URA
Ažurirano: 29.11.2018. 08:31h

Iako je prije osam godina izgrađena nova Klinika za onkologiju u okviru Kliničkog centra Crne Gore, pacijenti se i dalje suočavaju sa brojnim problemima u liječenju, saopštio je danas izvršni direktor Građanskog pokreta URA Zoran Mikić.

Kao najveći problem Mikić navodi to što povećanje broja oboljelih ne prati povećanje kapaciteta klinike, kako kadrovskih , tako i prostornih.

“Na ovoj klinici se liječe oboljeli iz cijele zemlje, pa se već neko vrijeme javila potreba za još jednom dnevnom bolnicom u kojoj bi se primala hemoterapija. Na taj način bi se smanjila čekanja, jer su sada teško oboljele osobe prinuđene da čekaju red i po 4-5 sati (a često je teško doći i do stolice u čekaonici)”, tvrdi Mikić.

On podsjeća da je URA prije dva mjeseca postavila pitanje ministru zdravlja Kenanu Hrapoviću zašto se ne nabavi novi aparat za zračenje jer je postojeći star i često se kvari, a takođe i nedovoljan za toliki broj oboljelih.

“Pritisak je urodio plodom i uskoro je javnost obaviještena da je novi aparat za zračenje nabavljen. Međutim, u saznanju smo da nabavljeni aparat još uvijek nije počeo da se koristi. URA, u ime cjelokupne javnosti, pita ministra Hrapovića kada će se pomenuti aparat staviti u funkciju”, navodi izvršni direktor URA-e.

On ministra i pita da li je tačno da je postojeći aparat za zračenje od početka godine manje radio nego što je bio u funkciji .

“Da li je gospodina Hrapovića kao ministra možda stid to što u 2018. godini mnoge bolnice, prije svega one na sjeveru nemaju čak ni cjelodnevno grijanje? Da li je svjestan da funkcija koju pokriva podrazumijeva i možda najveću odgovornost prema građanima i da je dužan da njegov kabinet odgovori na pitanja zainteresovane javnosti, što on uporno izbjegava”, tvrdi Mikić.

On naglašava da bi građani oboljeli od kancerogenih oboljenja a koji ne žive u Podgorici trebali da dobiju bar neku terapiju (imuno, hormono, bifosfonate) u bolnicama najbližim njihovim prebivalištima jer bi time u velikoj mjeri bilo olakšano liječenje i smanjeni troškovi, kako Fonda zdravstva, tako i ugroženih građana dok bi se povećala funkcionalnost regionalnih i bolnica opšeg tipa.

Mikić dodaje da ne pije vodu priča da država nema novca za značajnija ulaganja u zdravstvo.

“Zdravstvena politika podrazumijeva modernizaciju zakonodavnog okvira, pogotovu osiguranja da bi se ostvarila finansijska održivost što sada nije slučaj. Vlada često dotira deficite Fonda i glorifikuje kupovinu opreme kao da to nije obaveza Vlade. Najlakše je kupiti opremu ali je teško stvoriti i zadržati ljude da rade težak posao u ovakvoj zemlji. Ako se pitate gdje je novac za zdravstvo ili npr. novu bolnicu trebalo bi da znate da izgradnja i opremanje II bloka Kliničkog centra Crne Gore košta između 50 i 60 miliona eura, opremanje jedne nove oprecione sale za hirirške intervencije košta oko 2,5 miliona eura, jedan novi aparat za zračenje košta između 1,5 i 2 miliona, dok nova magnetna rezonanca košta između 300 hiljada i million”, navodi on.

Izvršni direktor URA-e zaključuje da sve ovo što je nabrojano je moglo da se nabavi jer je za to bilo novca ali da će se umjesto toga suma od 80, a možda i više miliona dati za "petljavine oko auto puta, zaboravljenu petlju i priključke za šta odgovornost nose kadrovi SD-a".

Bonus video: