Vojska CG prodala topovnjaču Keniji

Prodaja je plod odlične crnogorsko-srpske saradnje na ovom obostrano korisnom poslu
532 pregleda 21 komentar(a)
topovnjača Rade Končar, Foto: Siniša Luković
topovnjača Rade Končar, Foto: Siniša Luković
Ažurirano: 17.11.2014. 17:59h

Ministarstvo odbrane Crne Gore posredstvom firmi "Simon" iz Herceg Novog i beogradskog "Yugoimporta SDPR", prodalo je Ministarstvu odbrane Kenije jednu od ukupno četiri raketne topovnjače tipa 401, a koje su prije nekoliko godina, povučene iz operativne upotrebe u Mornarici VCG.

Prodata je topovnjača 401 "Rade Končar", najstariji, odnosno prvi brod iz serije od ukupno šest raketnih topovnjača tog tipa koje su za Jugoslovensku Ratnu mornaricu od 1978 do 1983 godine, izgrađene u brodogradilištu Kraljevica.

Iz Ministarstva odbrane ni nakon mjesec dana nisu odgovorili na pitanja "Vijesti" u vezi sa prodajom topovnjače 401, a koja je obavljena na tzv. povjerljivom tenderu jer je riječ o još uvijek upotrebljivom ratnom brodu koji će nastaviti vojnu službu.

Stoga je za sada i javnosti nepoznata koliko su Kenijci platili za topovnjaču, ali se zna da će taj brod na vrlo neobičan način, svoj život nastaviti u čak dvostrukoj ulozi u Ratnoj mornarici te istočnoafričke države.

Naime, RTOP-401 će prvo poslužiti kao svojevrsni "davalac organa", odnosno ključnih djelova naoružanja za najveći i najnoviji kenijski ratni brod – korvetu P-3214 "Jasiri", da bi nakon remonta i prenaoružavanja, i sama dosadašnja naša topovnjača, zaplovila kao kenijski patrolni brod vodama Indijskog okeana.

Uskoro dobija naoružanje iz Crne Gore: Kenijska korveta "Jasir"

Sve to, plod je odlične crnogorsko-srpske saradnje na ovom obostrano korisnom poslu. Pripreme za realizaciju ovog posla su već poodmakle, pa se na RTOP-401, koja se je sa svog dugogodišnjeg veza u vojnom dijelu Luke Bar, preseljena na dio gata prema putničkom terminalu, obavljaju radovi na skidanju glavnih komponentni artiljerijskog naoružanja.

Stručnjaci firme „Arsenal REM“ iz Kraljeva koju vode i čine većinom iskusni bivši mornaričko-tehnički oficiri, inženjeri i majstori bivšeg tivatskog vojnog brodogradilišta Arsenal, angažovani su od strane "Yugoimporta" da sa RTOP-401 skinu njen glavni top tipa „bofors“ YU SAK/L70 Mk.1, kalibra 57 mm, kao i šestocjevni top za PVO i protivraketnu odbranu, tipa AK-630M kalibra 30 mm.

U skidanju topova kao i glavnog brodskog sistema za upravljanje vatrom (SUV), tipa 9LV-202 švedskog proizvođača "Philips", angažovani su i neki iskusni penzionisani mornarički oficiri koji su dugo godina službovali na topovnjačama klase "Rade Končar".

Kenija inače, ulaže velike napore na jačanju svojih pomorskih snaga koje nerijetko vode borbe sa paravojnim i piratskim formacijama u susjednoj Somaliji, a nerijetko postižu i značajne uspjehe u spriječavanju šverca droge morem

"Plan je da nakon deinstalacije sa broda, topovi i SUV budu remontovani. SUV će modernizovati na način što će mu pored postojećih senzora, biti dodata i termovizijska kamera i laserski daljinomjer, a potom će sve te komponente biti transportovane u Keniju i u tamošnjem mornaričkom remontnom zavodu u luci Mombasa, ugrađene na korvetu "Jasiri", potvrdio je "Vijesima" dobro obaviješteni izvor blizak Ministarstvu odbrane.

Poseban izazov za remontere biće da sa osavremenjenim sistemom 9LV-202 "spregnu" brzometni automatski top AK-630M i na taj način efikasno „udruže“ digitalnu švedsku i analognu sovjetsku tehnologiju.

Topovi i sistem za upravljanje vatrom sa RTOP-401 tako će konačno "dati zube" najvećem kenijskom ratnom brodu – 85-metarskoj korveti "Jasiri", od 1.400 tona,a koja je po cijeni od preko 50 miliona dolara, izgrađena za mornaricu te istočnoafričke države 2005 u Španiji, ali ni do danas nije opremljena adekvatnim naoružanjem.

Nakon demontaže aktuelnog naružanja, sama topovnjača 401 biće dokovana i remontovana u Crnoj Gori, a sa nje će biti skinuti lanseri za protivbrodske rakete tipa SS-N-2, i brod ugradnjom pramčanog topa kalibra 40 mm i dva manja topa ili mitraljeza na krmi, pretvoren u klasični patrolni brod, a koji će takođe biti isporučen Keniji.

U izgledu je da se Kenijcima možda nakon okončanja ovog posla, proda i blizanac „Rada Končara“, takođe rashodovana topovnjača crmogorske Mornarice RTOP-404 "Hasan Zahirović-Laca".

Kenija inače, ulaže velike napore na jačanju svojih pomorskih snaga koje nerijetko vode borbe sa paravojnim i piratskim formacijama u susjednoj Somaliji, a nerijetko postižu i značajne uspjehe u spriječavanju šverca droge morem.

Posredstvom "Yugoimport SDPR-a", vojska te države proteklih je godina kupila i jedan broj borbenih oklopnih vozila pješadije tipa BOV M-11 kao i oko 30 samohodnih artiljerijskih sistema tipa "Nora B-52", kalibra 155 mm, srpske proizvodnje. U opciji je da se za naoružanje RTOP-401 kao novog kenijskog patrolnog broda, na nju ugradi i novi automatski top kalibra 30 mm NATO, a koji proizvodi kragujevačka "Zastava".

Od pet topovnjača ostale tri

Raketne topovnjače tipa 401 smatraju se jednim od najuspješnijih projekata ratnih brodova nekadašnje SFRJ. Brod dug 45 i širok 7,8 metara ima 250 tona punog deplasmana,a maksimalnom brzinom od 40 čvorova pogne ga dva MTU dizel motora snage po 3.600 konja i dvije plinske turbine "Rols Royce Proteus" snage po 4.500 konja.

Nakon raspada SFRJ pet tih brodova zajedno sa snagama JRM, povuklo se u Crnu Goru, dok je jedna topovnjača i to RTOP-402 „Vlado Ćetković“ ostala u Hrvatskoj gdje i služi i danas u Hrvatskoj Ratnoj mornarici pod imenom RTOP-21 "Šibenik".

Od brodova koji su došli u Crnu Goru, topovnjača RTOP-403 „Ramiz Sadiku“ je sredinom devedesetih ušla u generalni remont i rekonstrukciju u nekadašnjem tivatskom Arsenalu, ali taj posao nikada nije završen zbog nedostatka sredstava, pa je taj brod izrezan, a njegov trup prodat jednom privatniku iz Beograda.

Njen blizanac, brod RTOP-404 „Hasan Zahirović-Laca“ ostao je zabilježen u istoriji kao prvi ratni brod na kome se u inostranstvu zavijorila zastava samostalne države Crne Gore. Bilo je to 3.juna 2006. u italijanskoj luci Ankona na međunarodnoj vježbi "Adrion Livex 06" na koju je RTOP-404 iz Tivta krenula kao ratni brod SCG, a na njoj učestvovala kao ratni brod samostalne Crne Gore jer je 3.juna 2006. Skupština Crne Gore formalno usvojila odluku o državnoj nezavisnosti.

Nakon prodaje RTOP-401 Keniji, u posjedu Mornarice VCG ostale su još tri topovnjače, od kojih se za RTOP-405 "Jordan Nikolov Orce" i RTOP-406 "Ante Banina" predviđa rekonstrukcija u patrolne brodove za što je angažovan renomirani Brodarski institut u Zagrebu da izradi fizibiliti studiju.

Bonus video: