NVO sektor: Tortura nad Pejanovićem ne smije ostati nekažnjena

Ukazali da se šest godina nakon zločina ne zna ko je naredio prebijanje Pejanovića, ni ko su pripadnici specijalne interventne jedinice koji su sproveli takvo naređenje
352 pregleda 3 komentar(a)
Aleksandar Pejanović, Foto: Vesko Belojević
Aleksandar Pejanović, Foto: Vesko Belojević
Ažurirano: 12.10.2014. 13:47h

Minimalna kazna od po tri mjeseca zatvora zbog mučenja Aleksandra Pejanovića suprotna je međunarodnim standardima i izričitoj preporuci Komiteta protiv torture Crnoj Gori da kazne moraju biti srazmjerne ozbiljnosti zločina, ocijenili su predstavnici tri nevladine organizacije.

Viši sud potvrdio je presudu suspendovanim policajcima Ivici Paunoviću, Milanu Kljajeviću i Milanku Lekoviću, koji su u junu osuđeni na po tri mjeseca zatvora zbog mučenja putem pomaganja, sada pokojnog Aleksandra Pejanovića u prostorijama za zadržavanje prije šest godina. Presudu je tada izrekla sutkinja Osnovnog suda Larisa Mijušković-Stamatović.

Ona je u obrazloženju presude tada navela da je sud utvrdio da su Paunović, Kljajević i Leković krivi po optužnici za mučenje putem pomaganja na osnovu iskaza pokojnog Pejanovića i Gorana Stankovića.

U saopštenju koje potpisuju izvršne direktorice Akcije za ljudska prava i Centra za građansko obrazovanje, Tea Gorjanc-Prelević i Daliborka Uljarević, kao i predsjednik Upravnog odbora Instituta alternativa, Stevo Muk, navodi se da je jedino policajac Goran Stanković svjedočio da se prebijanje dogodilo i da je naređenje stiglo "s vrha".

"Ovaj čovjek, jedini do sada poznati ”zviždač” iz policije, tamo više ne radi. Tvrdi da je službu napustio zbog pritiska i prijetnji po svoju bezbjednost", piše u saopštenju.

Kako su kazali, iako je sud utvrdio da su policajci krivi jer su pomogli da se dogodi prebijanje i nisu učinili ništa da ga spriječe, odlučio je da ih kazni minimalno, sa po tri mjeseca zatvora, iako je mogao da im izrekne kazne do tri godine.

"Sud je tako postupio suprotno međunarodnim standardima i izričitoj preporuci Komiteta protiv torture Crnoj Gori da kazne moraju biti srazmjerne ozbiljnosti zločina“, navodi se u saopštenju.

Oni ukazuju da, ako se osuđeni policajci budu dobro vladali u zatvoru, „sva je prilika da će tamo boraviti svega dva mjeseca, a i to ako ne bude donijet neki novi Zakon o amnestiji ili ih ne pomiluje predsjednik Filip Vujanović“.

"Može li iko ozbiljno očekivati da ovako blage kazne ubijede druge policajce da ne postupaju po nezakonitim naređenjima da terorišu građane? Da li se ovako hrabre građani da prijave policijsko zlostavljanje?", pitali su predstavnici tri nevladine organizacije.

Oni su ukazali da se šest godina nakon zločina ne zna se ko je naredio prebijanje Pejanovića, ni ko su pripadnici specijalne interventne jedinice koji su sproveli takvo naređenje.

"Budimo sigurni da svi još rade u policiji, pod upravom direktora Slavka Stojanovića i pod okriljem ministra Raška Konjevića, koji do sad nisu učinili ništa poznato javnosti da se batinaši ili nalogodavci kazne", navodi se u saopštenju.

Oni smatraju da bi vrhovni državni tužilac Ivica Stanković nastavak istrage u ovom slučaju morao da postavi visoko na listu prioriteta.

"Kada su izvršioci krivičnih djela službenici policije, sva odgovornost je na državnom tužilaštvu da obezbijedi nepristrasnu istragu. Stanković bi morao da utvrdi i odgovornost nadležnih u državnom tužilaštvu za dosadašnje nedjelotvorno procesuiranje ovog slučaja", kaže se u saopštenju.

Bonus video: