IA: Precizno utvrditi odgovornosti i indikatore uspjeha za Poglavlja 23 i24

Bez obzira na obim izmjena akcionih planova za poglavlja 23 i 24 neophodno je, smatraju u IA u transparentnom procesu u okviru javne rasprave omogućiti zainteresovanim stranama da utiču na njihovo unapređenje
0 komentar(a)
Jovana Marović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Jovana Marović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 29.09.2014. 11:15h

Najavljena revizija akcionih planova za poglavlja 23 i 24 ne bi trebalo da obuhvati samo izmjene predviđenih rokova već suštinsko unapređenje mjera, aktivnosti i indikatora, smatraju u Institutu alternativa.

"Bez obzira na obim izmjena, Vlada treba da stavi nacrt izmijenjenih planova na javnu raspravu", smatra koodinatorka istraživanja Jovana Marović.

Ona je podsjetila da će nakon objavljivanja ovogodišnjeg izvještaja o napretku Crne Gore za 2014. godinu od Evropske komisije, pregovaračke radne grupe za poglavlja 23 i 24 pristupiti reviziji akcionih planova za ova poglavlja.

"Još nije izvjesno da li će ove izmjene podrazumijevati samo novo utvrđivanje rokova ili će obuhvatiti suštinska unapređenja", kazala je Marović.

Prema njenoj ocjeni, prvu godinu primjene akcionih planova za oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije, ljudskih prava i bezbjednosti karakterišu brojni izazovi koji se ogledaju u nemogućnosti ”mjerenja” napretka u pojedinim oblastima zbog loše definisanih indikatora i visok stepen nerealizovanih mjera, loša koordinacija i izvještavanje.

"Rješenja i mjere su u značajnoj mjeri modifikovani tokom primjene, pa to u praksi ne stvara značajan pomak u reformama. Zbog svih problema potrebno je u značajnoj mjeri unaprijediti akcione planove za ključna poglavlja u procesu pregovora, precizno utvrditi odgovornosti i indikatore uspjeha", kaže Marović.

Bez obzira na obim izmjena akcionih planova za poglavlja 23 i 24 neophodno je, smatra ona, u transparentnom procesu u okviru javne rasprave omogućiti zainteresovanim stranama da utiču na njihovo unapređenje.

Ona smatra da je konsultacije sa predstavnicima civilnog društva neophodno organizovati u vremenskom periodu koji je predviđen propisima, a ne samo šest dana kao što je to bio slučaj kada je nacrt ovih planova bio na ”javnoj raspravi”.

"S obzirom na to da značajne izmjene akcionih planova moraju ići na odobravanje država članica Evropske unije, to ne bi trebalo da utiče na usporavanje procesa pregovora jer ne postoji prepreka da se nastavi sa realizacijom aktivnosti iz postojećih planova", rekla je Marović.

Bonus video: