Izbor VDT-a: Poslanici današnjim glasanjem prekršili Ustav

"Ustav je na ovaj način relativizovan, demonstrirana je spremnost da se on mijenja aktima niže pravne snage, protivno principu ustavnosti koji čini temelj vladavine prava"
1 komentar(a)
Ažurirano: 14.04.2014. 17:21h

Glasavši po treći put u postupku izbora Vrhovnog državnog tužioca, poslanici Skupštine Crne Gore su prekršili Ustav, koji prema amandmanu IV, iz jula 2013, za taj postupak izričito propisuje samo dva kruga glasanja, saopšteno je iz Akcije z aljudska prava (HRA).

Treći krug glasanja za VDT-a, kako navode, dopisan je neustavno Poslovnikom Skupštine, aktom niže pravne snage od Ustava, u novembru 2013.

"Kada je poslije drugog glasanja za VDT-a, u kome ni jedan kandidat nije dobio potrebnu 3/5 većinu, najavljen i treći krug, koji je danas održan, Akcija za ljudska prava je Ustavnom sudu odmah podnijela inicijativu za ocjenu ustavnosti sporne odredbe Poslovnika Skupštine kojom je dopisan treći krug.

Ustavni sud je imao na raspolaganju pune dvije nedjelje da razmotri inicijativu i usvoji barem privremenu mjeru, kojom bi naložio odlaganje današnjeg glasanja dok se ne odluči o tome je li ”dopisivanje” Poslovnika ustavno ili ne. Odlučivši da ignoriše inicijativu, novoizabrani sastav Ustavnog suda je, po našem mišljenju, pokazao nespremnost da efikasno i odgovorno obavlja svoju funkciju", navodi se u saopštenju HRA.

Odlučivši da danas glasaju protivno Ustavom propisane procedure, poslanici su, navode iz HRA, "javno promovisali stav da politički interes prevazilazi interes za vladavinom prava i zaštitom ustavnosti".

"Ustav je na ovaj način relativizovan, demonstrirana je spremnost da se on mijenja aktima niže pravne snage, protivno principu ustavnosti koji čini temelj vladavine prava. Svima je jasno da je izbor VDT, a pogotovo prilika da se prvi put poslije Drugog svjetskog rata izabere ličnost koja nije marioneta vladajuće partije, od posebnog značaja za demokratizaciju Crne Gore. Međutim, ovaj pokušaj da se do reforme dođe kršenjem Ustava predstavlja posebno težak udarac vladavini prava".

Bonus video: