Kazna za mobing od 500 do 10.000 eura

Mobing je svako aktivno ili pasivno ponašanje na radu ili u vezi sa radom prema zaposlenom ili grupi zaposlenih, koje se ponavlja
234 pregleda 0 komentar(a)
mobing, Foto: Shutterstock.com
mobing, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 11.03.2012. 15:56h

Predlogom zakona o zabrani zlostavljanja na radu, o kom će sjutra raspravljati članovi Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, predviđeno je da se osoba koja ne zaštiti radnika od mobinga kazni od 500 do deset hiljada eura.

Novim zakonom zabranjuje se svaki oblik zlostavljanja na radnom mjestu.

Mobing je svako aktivno ili pasivno ponašanje na radu ili u vezi sa radom prema zaposlenom ili grupi zaposlenih, koje se ponavlja, a ima za cilj ili predstavlja povredu dostojanstva, ugleda i ličnog i profesionalnog integriteta zaposlenog.

„Odredbe zakona primenjuju se i na slučajeve uznemiravanja i seksualnog uznemiravanja, u skladu sa propisima kojima se uređuje rad”, navodi se u Predlogu.

„Odredbe zakona primenjuju se i na slučajeve uznemiravanja i seksualnog uznemiravanja, u skladu sa propisima kojima se uređuje rad”, navodi se u Predlogu.

Poslodavac je dužan da zaposlenom obezbijedi rad na radnom mjestu i radnoj okolini pod uslovima u kojima se obezbjeđuje poštovanje njegovog dostojanstva, integriteta i zdravlja, i da preduzme potrebne mjere da zaposlenog zaštiti od mobinga.

“Kazniće se i onaj koji u pisanoj formi ne upozna zaposlenog prije stupanja na rad i zaposlene koji su u radnom odnosu sa zabranom vršenja mobinga, obavezama i odgovornostima u vezi sa tim, načinom prepoznavanja i mogućnostima zaštite od mobinga”, piše u Predlogu.

Ministarstvo rada podsjeća da je Zakonom o radu iz 2008. godine predviđena zabrana diskriminacije po osnovu zapošljavanja i u toku rada, kao i neposredne i posredne diskriminacije u oblasti radnih odnosa.

Bonus video: