Morska voda odlična za kupanje

"Na 98 kupališta kvalitet morske vode bio K1 klase, dok je na dva kupališta bio K2 klase. Ovi rezultati potvrđuju da je morska voda na crnogorskim kupalištima odličnog kvaliteta, odnosno da je sanitarno ispravna, te bezbjedna za kupanje i rekreaciju”, navode iz Morskog dobra
1875 pregleda 1 komentar(a)
Slovenska plaža, Foto: Vuk Lajović
Slovenska plaža, Foto: Vuk Lajović

Rezultati analize kvaliteta morske vode za 100 javnih kupališta, koju je Institut za biologiju mora sproveo za potrebe JP Morsko dobro pokazuju da je morska voda na crnogorskoj obali kvalitetna za kupanje i sanitatno ispravna.

"Na 98 kupališta kvalitet morske vode bio K1 klase, dok je na dva kupališta bio K2 klase. Ovi rezultati potvrđuju da je morska voda na crnogorskim kupalištima odličnog kvaliteta, odnosno da je sanitarno ispravna, te bezbjedna za kupanje i rekreaciju”, navode iz Morskog dobra.

Od ukupno 16 kupališta na kojima se radi analiza kvaliteta vode u opštini Ulcinj, na njih 15 voda je bila odličnog kvaliteta K1, dok je na 1 kupalištu voda bila kvaliteta K2. U Baru je kvalitet vode na svih 13 kupališta bio K1 klase, dok je u opštini Budva, od ukupno 26 lokacija, na njih 25 morska voda bila K1 klase, dok je na jednom ona bila K2 klase. Kada je u pitanju Bokokotorskiz aliv, u Tivtu je voda bila odličnog kavliteta na svih devet kupališta, a ista situacija je bila i u Kotoru, gdje je kvalitet vode bio K1 klase na svih 15 lokacija uzorkovanja, kao i u Herceg Novom gdje su rezultati pokazali kvalitet vode K1 klase na 21 kupalište na kojima su spovedene analize.

Programom za 2019. godinu previđen je monitoring kvaliteta morsks vode na ukupno 100 lokacija duž crnogorskog primorja i to: 16 u opštini Ulcinj, 13 u opštini Bar, 26 u Budvi, devet u Tivtu, 15 u Kotoru, i 21 na teritoriji opštine Herceg Novi. Predviđeno je da se analize vrše u petnaestodnevnim intervalima u periodu od maja do oktobra.

Kako su pojasnili iz Morskog dobra u skladu sa crnogorskim propisima, kao i Direktivom EU o kvalitetu voda za kupanje. Programom je obuhvaćeno praćenje dva obavezna mikrobiološka parametara (bakterije Escherichia coli i Intestinalne enterokoke).

“Shodno članu 13. Uredbe o klasifikaciji i kategorizacijipovršinskih i podzemnih voda, morske vode koje se koriste za kupanje i rekreaciju, na osnovu obavezujućih mikrobiološkihparametara razvrstavaju se u dvije klase i to: klasa K1-odlične, klasa K2-zadovoljavajuće, dok uzorci čije vrijednosti prelazepropisane granice za ove dvije klase se svrstavaju u grupu Van klase (VK).

O rezultatima analiza, Javno preduzeće redovno obavještava nadležne opštinske komunalne i republičku vodoprivrednu inspekciju kao i nadležne institucije i javnost. Ukoliko rezultatuzorka prelazi dozvoljene granice (van kategorije), vrši se ponovno uzorkovanje radi utvrđivanja da li se radi o prolaznojpromjeni ili zagađenju”, ističu iz Morskog dobra.

Bonus video: