Prosvjetari kao glineni golubovi

Svjedočimo da su uprave škola, pored evidentne partijsko-lojalističke pripadnosti, izložene ogromnom stepenu uticaja raznih centara neformalne moći, poručio Savović iz Sindikata prosvjete

23559 pregleda 102 reakcija 6 komentar(a)
Slobodan Savović, Foto: Savo Prelević
Slobodan Savović, Foto: Savo Prelević

Sindikat prosvjete očekuje od Vlade i Ministarstva prosvjete sveobuhvatnu i poštenu analizu obrazovnog sistema - kako reformskih rješenja, tako i položaja prosvjetnih radnika, poručio je predsjednik podgoričkog Odbora Sindikata prosvjete Slobodan Savović.

On je “Vijestima“ kazao i da “ne prihvata banalizovanje i svođenje priče o obrazovanju na procente o povećanju zarada i nagrađivanju s par stotina eura“.

“Jer, nažalost, praksa pokazuje da naš obrazovni sistem pretvara prosvjetne radnike u glinene golubove za odstrjel roditeljima i upravama ustanova“, poručio je Savović.

Prema njegovim riječima, ova konstatacija nije pregruba:

“Podsjetimo se slučajeva iz jedne podgoričke osnovne škole, gdje su učenici potpuno nekažnjeno snimali časove nastavnika, gdje je direktor pokretao disciplinske postupke na osnovu tog ’krunskog dokaza’ i davao otkaze u doba epidemije. Dakle, naši časovi se nekažnjeno snimaju i prije projekta “Uči doma”, javno plasiraju kao predmet poruge učenika i roditelja na raznim društvenim platformama. Želim da kažem da je ovo pojavni oblik lošeg zakonskog rješenja gdje su našim učenicima data prava, a zanemarene njihove obaveze. Što to znači? Ne mogu prava ići prije obaveza, valjda obaveze ostvaruju prava. Svako može da prijavi prosvjetnog radnika i da ga eventualno pozove na odgovornost, a on nema zakonskog mehanizma da se zaštiti od nesuvislih prijava.“

Savović navodi da je ovo samo dio problema s kojima se nastavnici srijeću dugo godina.

Kaže i da, iz sindikalne perspektive i prakse, Sindikat prosvjete svjedoči o tome da su uprave škola, pored evidentne partijsko-lojalističke pripadnosti, izložene ogromnom stepenu uticaja raznih centara neformalne moći. “Radna mjesta direktora i pomoćnika direktora postala su partijske funkcije koje su predmet političkih dogovora partija na vlasti. Čini mi se da je u toku ’tihi rat’ za prevlast u obrazovnom sektoru, kad je u pitanju kadrovaska politika, između partija na vlasti. A nije ih malo. U takvoj sistemskoj šemi, prosvjetni radnici ne mogu da funkcionišu u punom kapacitetu. Jer moraju da misle šta će o njihovom radu u učionici reći trougao: roditelji - Ministarstvo prosvjete - partije na vlasti. Svakome od nas iznad glave visi potencijalni disciplinski postupak. I nije važno što Ministarstvo gubi sudske sporove nakon maratonskih ročišta. I nije važno što se isplaćuje ogroman novac kao odšteta i trošak advokatima. Sistem je tako postavljen da niko osim prosvjetnih radnika u učionici ne odgovara i nije kontrolisan.“

Ocijenio je da je u danima epidemije i gotovo vanrednim okolnostima vaspitno-obrazovni sistem, iako prenapregnut do pucanja, položio ispit zahvaljujući prije svega, prosvjetnim radnicima.

“Zahvaljujući shvatanju poziva kao svete obaveze prema otadžbini i njenoj budućnosti, prosvjetni radnici su bili još jednom za ponos ovome društvu.“

Disciplinski postupci ruže partnerski odnos s Ministarstvom

Savović precizira da se u vrijeme proglašene epidemije, tokom proljećnih mjeseci, u podgoričkim školama vodilo nekoliko disciplinskih postupaka protiv nastavnika.

“Konkretno, kolege iz tri škole su se obraćale za pomoć podgoričkom odboru Sindikata prosvjete. Vjerujemo da će u svim slučajevima kolege ostvariti svoja prava. Ali, da li će konačno neko odgovarati za pogrešno vođene disciplinske postupke, za nezakonito ponašanje prema prosvjetnim radnicima? Plašim se da neće.“

Savović ističe i da treba biti pošten i reći da u je u doba epidemije bilo mnogo više primjera dobre prakse partnerskog odnosa s upravama škola i Ministarstvom. “Međutim, ta dobra praksa je naružena ovim primjerima. Sindikat prosvjete ne može značajnije pomoći u ovim navedenim primjerima. Problemi su sistemske prirode i osim sudskog zastupanja našeg članstva i ovakvih istupa u javnosti kojima apelujemo i nudimo početak rješavanja problema u sistemu, mi smo nemoćni. Zarobljenici smo jednog potrošenog sistema.“

Bonus video: