Simović: Institut za biologiju mora – dragocjena veza sa ekologijom i ekonomijom

Kako su istakli, "osposobljen i mlad naučni kadar Instituta zauzima referentno i prepoznatljivo mjesto na listi mediteranskih instituta za istraživanje mora"

4858 pregleda 12 komentar(a)
Susret tokom radne posjete, Foto: Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja
Susret tokom radne posjete, Foto: Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja

U okviru radne posjete Kotoru potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, Milutin Simović, sa predsjednikom Opštine, Željkom Aprcovićem, obišao je Institut za biologiju mora, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Kako su kazali iz ovog resora, u proteklim godinama je Ministarstvo poljoprivrede investiralo značajna sredstva u razvoj infrastrukture, opreme, podmlađivanja naučnog kadra i podizanje opštih uslova za naučno istraživački rad.

U saopštenju se ističe da je rekonstruisana zgrada, opremljene najsavremenije laboratorije koje imaju međunarodne sertifikate i nabavljen istraživački brod, a dodali su i da je izgradnja prvog morskog akvarijuma u Crnoj Gori, vrijednog 1,2 miliona eura, u završnoj fazi. Riječ je o projektu koji je finansiran u partnerstvu vlada Norveške i Crne Gore.

"To će biti nova naučno istraživačka i edukativna baza crnogorskog obrazovnog sistema. Naša zajednička želja je da kroz ovu jedinicu instituta besplatno prođu svi đaci i studenti u Crnoj Gori. Izgradnjom akvarijuma Institut će postati i nezaobilazna turistička adresa“, ocijenio je Simović.

Kako su napomenuli, u partnerstvu sa Ministarstvom poljoprivrede realizuje se i kapitalni projekat Food4Health koji će, zasnovan na naučnoj osnovi, koji će proizvoditi mlađ kamenice u vrlo kontrolisanim uslovima, a kasnije dijeliti besplatno uzgajivačima "kako bi podigli proizvodnju ove značajne vrste i očuvali prirodne resurse u Boki".

„Uz malu plavu ribu vjerujemo da i školjke mogu biti prepoznate kao brendirani proizvod visokog kvaliteta i predstavljati izuzetno atraktivnu turističku, odnosno gastronomsku ponudu Crne Gore sa proizvodom koji će nositi naziv delikatese Boke Kotorske", saopšteno je.

JP Morsko dobro podržalo je realizaciju uređenja dvorišta i akvarijumskog prostora.

“Institut za biologiju mora je najbolji mogući primjer veze sa potrebama naše ekologije i naše ekonomije i na tome vam posebno čestitam. Vašim posvećenim radom doprinosite očuvanju vrijednosti Crne Gore”, kazao je Simović.

„Institut ima veliki značaj i za Kotor i za cijelu Crnu Goru i zato je posebno značajno što su njemu dominantno zaposleni mladi ljudi. Opština Kotor će i ubuduće ulagati napore da bude pouzdan partner u daljem razvoju Instituta“ kazao je Aprcović.

Kako su istakli, "osposobljen i mlad naučni kadar Instituta zauzima referentno i prepoznatljivo mjesto na listi mediteranskih instituta za istraživanje mora". Dodaju i da to dokazuje preko 40 projekata u čijoj realizaciji Institut učestvuje ili kao koordinator ili kao partner u projektu.

„Kao stipendista Ministarstva nauke na doktorskim studijama, svoja istraživanja sprovodim ovdje u Institutu zahvaljujući savremenoj opremi i laboratorijama, koje pružaju dragocjene uslove za naučno-istraživački rad“, saopštila je doktorant Neda Bošković.

Uz kontinuiranu podršku Institutu kao naučno istraživačkoj organizacionoj jedinici Univerziteta Crne Gore postignuti su ohrabrujući rezultati, kazao je Simović i naglasio da ovaj "izvrsni primjer međuinstitucionalne saradnje Univerziteta, Instituta, Ministarstva poljoprivrede i ribara kao najvažnijih aktera ribarstva zapravo jeste jedini mogući put budućeg održivog razvoja ovoga sektora života u Crnoj Gori".

U nastavku posjete Simović i Aprcović su se sastali sa poljoprivrednicima Grblja u domaćinstvu Dragana Vulovića.

U razgovoru je zaključeno da je neophodno pojačati rad stručnih službi sa lokalnog i državnog nivoa na području Grblja, kako bi se potencijali ovoga kraja uz vrijedni rad domaćina i blizinu turističkog tržišta valorizovali na najbolji način, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: