Kako se Kolašin razvija: Bolje nam je, ali samo na papiru

Autori novog dokumenta pišu da će na brendiranje kolašinskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda biti potrošeno 100.000
130 pregleda 1 komentar(a)
Kolašin grad, Foto: Dragana Šćepanović
Kolašin grad, Foto: Dragana Šćepanović
Ažurirano: 08.01.2018. 18:11h

Većina projekata za Kolašin iz Stateškog plana razvoja, tokom minulih pet godina nije ili je djelimično ralizovana, a i od onih koje se formano vode kao okončani, teško je reći koliko su koristili stanovnicima te osiromašene sjeverne opštine.

Čak iako se pokaže da je strateško planiranje za sljedeće četiri godine bilo relanije, to neće umanjiti uzaludnost svih prethodnih sličnih dokumenata, koji su bili puko zadovoljavanje forme.

Najnoviji plan odbornici u lokalnoj skupštini usvojili su krajem 2017.

Prioriteti autora Strateškog plana 2012 - 2016 bili su razvoj i unapređenje turizma, održivi razvoj lokalne privrede, zaštita i očuvanje životne sredine, opštinske usluge građanima i privredi…

Od 38 mjera predviđenih da doprinesu tim ciljevima, više od polovine su djelimično relizovane ili neralizovane.

Od četiri mjere za unapređenje kvaliteta turističkih i razvijanje raznovrsne turističke ponude, polovina nije ni započeta za protekle četiri godine.

Toliko nije ostvareno ni kada je riječ o razvoju turističke infrastrukture.

Takođe, planirane mjere za unapređenje kulturne ponude ostale su “mrtvo slovo na papiru”.

Više od polovine planova za održivi razvoj lokane privrede, neralizovano je ili realizovano samo u segmentima.

Ništa od planiranog nije rađeno ni u oblasti unapređenja šumarstva i zaštita šuma i razvoja drvoprede.

Od 10 mjera koje bi trebalo da su tokom perioda od 2012. do 2016. godine doprinijele zaštiti i očuvanju životne sredine, samo je jedna u potpunosti relaizovana.

Lokalna vlast u tom periodu ništa nije učinila ni da planove za kontrolisanje upotrebe upotrebu i eksploataciju prirodnih resursa, učini stvarnim.

Nije sproveden u djelo do kraja nijedan projekat razvoja i unapređenja komunalne infrastrukture, podizanja ekološke svijesti građana, mjera energetske efikasnosti i upotrebe obnovljivih izvora energije…

Navodno, najviše je od planiranog ostavareno u unapređenje obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite... pa je od osam planiranih projekata polovina realizovana, a ostali djelimično ili neralizovani…

Najveće teškoće sa kojima se građani Kolašina suočavaju su depopulacija, nedostatak turističke i loše stanje saobraćajne infrastrukture, loša obrazovna infrastruktura, nedostataka preduzetničkog duha, problem upravljanja otpadom, vodovodna kanalizaciona mreža…

Bar u planovima, autori novog dokumenta više pažnje posvetili su poljoprivredi, pa piše da će na brendiranje kolašinskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i unapređenje organske poljoprivredne biti opredijeljeno blizu 100.000 eura.

Bar u planovima, autori novog dokumenta više pažnje posvetili su poljoprivredi, pa piše da će na brendiranje kolašinskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i unapređenje organske poljoprivredne biti opredijeljeno blizu 100.000 eura

U ključne planove su uvršeni i žensko preduzetništvo, zaštita i promocija kulturnog i arhitektonskog identiteta, osnivanje partnerskog savjeta za zdravstvo i školstvo na lokalnom nivou, jačanje borbe protiv bolesti zavisnosti...

Obećavaju veću zaposlenost i unapređenje turističke ponude

Ciljevi sadašnjih kreatora planova razvoja nešto su drugačiji od onih ranijih - povećanje stope zaposlenosti stanovništva, poboljšanje investicionog ambijenta i poslovne infrastrukture, unapređenje fiskalne održivosti opštine i turističke ponude, razvoj ruralnog područja…

Po tri milona eura bila bi “teška” realizacija ideja izgradnje uređaja za prečišćavanje otpadnih voda i segmenata kanalizacione mreže i zgradnja gradske toplane i uspostavljanje daljinskog grijanja.

Milion manje bi koštalo unapređenje sistema vodosnabdijevanja i kvaliteta voda na gradskom i seoskom području.

Za razvoj poljoprivrede, u četiri godine potrošili oko 6.000 eura

Uprkos neslavnim rezultatima u ostvarivanju planova, prema zvaničnim podacima vlasti su na ono što je učinjeno potrošili preko četiri milona eura.

Najviše, piše, oko 3.500.000 utrošeno je za razvoj i unapređenje turizma.

Sa druge strane, na razvoj i unapređenje poljoprivredne proizvodnje (sa fokusom na autohtone proizvode) za četiri godine iz opštinske kase potrošeno svega 6.000 eura.

Bonus video: