Zabiberili dug od 236.953 eura

Ministarka prosvjete tražila finansijsku kontrolu škole “Sergije Stanić” zbog sumnje u nenamjensko trošenje novca iz budžeta

61315 pregleda 31 reakcija 31 komentar(a)
Poslovali s gubitkom i ostavili dugove: ŠZSVSO “Sergije Stanić”, Foto: Luka Zeković
Poslovali s gubitkom i ostavili dugove: ŠZSVSO “Sergije Stanić”, Foto: Luka Zeković

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić tražila je od Uprave prihoda i carina da ispita finansijsko poslovanje podgoričke Škole za srednje i više stručno obrazovanje “Sergije Stanić” u periodu od 2016. do 2021. godine, zbog sumnje u nenamjensko trošenje novca iz budžeta i duga na poreskoj kartici od 238.953,09 eura.

“Vijestima” je potvrđeno da se tražene kontrole odnose na uplatu poreza na dobit, dodatu vrijednost i dohodak za petogodišnji period.

Bratić je to uradila, kako su “Vijestima” kazali iz njenog resora, nakon što je unutrašnji revizor u javnom sektoru MPNKS Slavica Drašković prekinula reviziju poslovanja te ustanove za 2020. zbog određenih sumnji o nenamjenskoj potrošnji budžetskih sredstava za zarade osoblja zaposlenog u podgoričkom restoranu “Radovče” i još 13 drugih objekata škole ŠZSVSO “Sergije Stanić”.

Slavica Drašković
Slavica Draškovićfoto: Luka Zeković

Iako je ta škola u godini kovida imala prihod preko 900.000 eura od privrednih djelatnosti, ali i skoro 1,5 miliona eura iz državnog budžeta, poslovala je sa gubitkom od preko 50.000 eura, a ostavila je i dug za poreze i doprinose zaposlenima u 14 objekata.

Bivši direktor ove ustanove Darko Vukčević kazao je za “Vijesti” da je prošla godina bila jedna od najuspješnijih kad je ustanova u pitanju i da to “ne vidi samo onaj ko neće i ko hoće da skuplja sitne politikantske poene”. On je kazao i da je Ministarstvo prosvjete godinama plaćalo poreze i doprinose zaposlenima u objektima škole, te da ukupni gubitak “zavisi od više faktora”.

Prema riječima unutrašnje revizorke Drašković u MPNKS, “unutrašnja revizija je postupila u skladu sa članom 26. Zakona o unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru i poslala obavještenje ministarki Bratić”.

Ona je precizirala da zbog karaktera unutrašnje revizije u javnom sektoru, detalji obavještenja o prekidu unutrašnje revizije mogu biti dostupni nadležnim organima isključivo uz saglasnost starješine organa, odnosno ministarke.

”Ministarstvo je preduzelo određene zakonske radnje i dana 02. 09. 2021 uputilo zahtjev Poreskoj upravi za kontrolu poslovanja škole. Ministarstvo je zauzelo stav da se neće dozvoliti nenamjenska potrošnja sredstava iz budžeta za finansiranje privredne djelatnosti koja se obavlja u školi i ima značajne prihode. Ono što u ovom trenutku možemo da saopštimo jeste da se radi o materjalno značajnom iznosu koji upućuje na nenamjensko trošenje budžetskih sredstava”, potvrdila je Drašković “Vijestima”.

Ona je ukazala na javno dostupne podatke i finansijske izvještaje za 2019. i 2020, objavljene na sajtu Poreske uprave.

”Škola je po bilansu uspjeha prikazala gubitak u iznosu od 56.748 u 2020, što je na kraju dalo neto sveobuhvatni rezultat - gubitak od 58.968 eura. Na istom obrascu, škola je za 2019. prikazala gubitak od 146.908, što je na kraju dalo neto sveobuhvatni rezultat - gubitak od 149.415 eura”, precizirala je Drašković.

Ona ističe i da zvanični prihodi škole sa sajta Poreske uprave za 2020. iznose 2.402.132 eura, od čega je škola iz budžeta dobila 1.465.355, iz privredne djelatnosti (iz sopstvenih prihoda od restorana i ostalih maloprodajnih objekata) ostvarila 936.777 eura, a poslovala sa gubitkom od 56.748.

Drašković
Draškovićfoto: Luka Zeković

Drašković napominje i da objavljeni finansijski izvještaji 2019. prikazuju profit prije oporezivanja u iznosu od 4.839.142 eura, što je “netačan podatak i dovodi u zabludu korisnike izvještaja ove javne ustanove”.

Vukčević, međutim, tvrdi da je 2020. bila najuspješnija godina. Ipak, napominje da je bio na polovini mandata, odnosno dvije godine na čelu škole, kada je smijenjen, te da je oduvijek bila praksa da zaposlenima u privrednim objektima škole poreze i doprinose plaća resor prosvjete.

”Restoran ‘Radovče’ je škola renovirala iz sopstvenih sredstava. Činjenica je da je privredni dio škole doživio procvat u godini korone i da to ne vidi samo onaj ko neće”, kazao je Vukčević.

Državna revizorska institucija (DRI) dala je negativno mišljenje na finansijske izvještaje podgoričke Srednje stručne škole “Sergije Stanić” 2016, ali i utvrdila brojne nepravilnosti.

Izvještaj DRI pokazuje da finansijski izvještaji škole ne daju istinit i objektivan prikaz finansijskog položaja, rezultata poslovanja i tokova gotovine, a pogrešno su, u značajnijoj mjeri, prikazana nematerijalna ulaganja, nekretnine, potraživanja... Utvrđeno je da je poslovanje neusklađeno sa Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, Zakonom o porezu na dohodak fizičkih lica...

Utvrđeno je da škola nije izmirila obaveze po osnovu poreza i doprinosa na zarade zaposlenih, koji se finansiraju iz sopstvenih prihoda i budžeta Centra za stručno obrazovanje, u ukupnom iznosu od 185.425 eura.

DRI je još tada školi preporučila da se iznos obračunatih poreza i doprinosa za zarade koje finansiraju iz sopstvenih prihoda “ne evidentira kao prihod od Ministarstva prosvjete”.

Vukčević kaže da je za ispunjavanje preporuka DRI bila zadužena prethodna uprava škole, na čelu sa Zoranom Klikovcem.

Iz resora Bratić u odgovorima na pitanja “Vijesti”, pak, tvrde da je “ministarka jasno istakla stav da neće dozvoliti da se ugrozi javni interes niti javne finansije niti da se duguje porez državi u njenom mandatu, već preduzima radnje da nadležni organi ispitaju dokumentaciju o poslovanju ustanove”.

”Ministarstvo je zapanjeno pred činjenicom da se ostvaruju značajni prihodi u godini pandemije Covid 19, a da se državi za poreze i doprinose akumulirao dug”, odgovorili su iz MPNKS.

Iz MPNKS su još kazali da tim pravnika Ministarstva provjerava zakonitost Statuta ŠZSVSO “Sergije Stanić”.

Bonus video: