KCCG uvodi novu hiruršku proceduru: Primjenjuje se kod urođenih i stečenih istanjenja rožnjače

U saopštenju KCCG se navodi da će se za ovu hiruršku proceduru edukovati tri doktorke Maja Đurović, Sabina Hasanagić i Jelena Radović uz pomoć stručnjaka iz ove oblasti oka Bojane Dacić Krnjaja koja dolazi iz Kliničkog centra Srbije

4125 pregleda 4 komentar(a)
Detalj iz KCCG, Foto: KCCG
Detalj iz KCCG, Foto: KCCG

Klinika za očne bolesti Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) uvodi novu hiruršku proceduru iz oblasti prednjeg segmenta oka – "Corneal cross – linking", saopšteno je danas iz KCCG.

U saopštenju se dodaje da će se za ovu hiruršku proceduru edukovati tri doktorke Maja Đurović, Sabina Hasanagić i Jelena Radović uz pomoć stručnjaka iz ove oblasti oka Bojane Dacić Krnjaja koja dolazi iz Kliničkog centra Srbije.

Jelena Radojičić, direktorica Klinike za očne bolesti KCCG, kazala je da je "Corneal cross – linking" hirurška procedura koja se primjenjuje kod urođenih i stečenih istanjenja rožnjače, prije svega keratokonusa.

Ističe da se keratokonus javlja u periodu oko puberteta i zahvata oba oka, obično asimetrično.

"Česte promjene u dioptriji naočara i intolerancija prema nošenju kontaktnih sočiva su rani znaci keratokonusa. Keratokonus ima četiri stadijuma koji se različito tretiraju. Prvi stadijum se obično uspješno rješava korekcijom naočarima i kontaktnim sočivima, ali na prvi znak progresije oboljenja indikovana je primjena "Corneal cross – linking" procedure kao preventivne mjere za sprječavanje evolucije bolesti koja bi dovela do potrebe za transplantacijom rožnjače", kazala je Radojičić.

U saopštenju KCCG se navodi da je za ovu proceduru neophodno da se na vrijeme postavi indikacija za "Corneal cross linking" i na taj način prevenira potreba za transplantacijom rožnjače.

"Apelujem na mlađu populaciju koja nosi naočare ili kontaktna sočiva da redovno obavljaju kontrolu u Kabinetu za kontaktna sočiva i bolesti rožnjače a u kojem rade navedene doktorke utorkom prije podne", rekla je Radojičić.

Iz KCCG su naveli da su se pacijenti sa ovom patologijom do aprila 2019. godine liječili u Klinici za očne bolesti Kliničkog centra Srbije, a od aprila 2019. godine do jula 2021. godine u PZU Optimal u Podgorici, sa kojom je Fond za zdravstveno osiguranje imao sklopljen ugovor.

"Od jula 2021. godine ugovor Fonda sa PZU Optimal je raskinut, jer smo dobili svu potrebnu aparaturu i obezbijedili kadar koji će se za kratko vrijeme obučiti naše doktore za izvođenje Corneal cross – linking procedure", zaključila je Radojičić.

Dacić Krnjaja je kazala da je značaj ove preventivne procedure u tome što sprečava nastanak uznapredovalih stadijuma bolesti koji dovode do trajnog gubitka vida.

"On se jedino može riješiti transplantacijom uz pomoć donorskog tkiva sa nekim manjim izuzecima auto-rototorne keretoplastike, a u cijelom svijetu postoji problem nedostatka donorskog tkiva. To važi i za zemlje u regionu i za čitav svijet. Na taj način preventivom mi ne samo da smanjujemo potrebu za transplantacijom, već izbjegavamo sve one komplikacije koje transplantacija tokom života sa sobom nosi", istakla je Dacić Krnjaja.

Pacijentkinja iz Bijelog Polja, Adelisa Hamidović (22) kazala je da je prije same operacije bila upoznata sa svom procedurom i da je više nego zadovoljna uslugom u Klinici za očne bolesti.

Iz KCCG su rekli da je ona takođe prvi pacijent kod koga je u KCCG urađena ova vrsta hiruške intervencije.

"Za medicinsko osoblje Klinike za očne bolesti imam samo riječi hvale, osjećala sam se kao kod svoje kuće. Preljubazno osoblje. Prednost ove operacije jeste što sada mnogo bolje vidim, a uz to sam i stabilizovala svoj vid. Dodatno, sad sam sigurna da tokom svog života neću oslijepiti, niti imati bilo kakav problem, a za tri mjeseca ću operisati i svoje drugo oko. Preporučila bih svakoj osobi koja ima ovu vrstu problema ovu intervenciju, ovo nije ništa opasno, jer operacija ne može štetiti, već samo može donijeti dobro", zaključila je Hamidović.

Bonus video: