Za dva mjeseca vakcinisano oko 5.000 građana

Od prošle sedmice ponovo pada broj građana koji dolaze na vakcinaciju. Uprkos preporukama, četvrtu dozu primilo svega 1.576 osoba

21661 pregleda 12 komentar(a)
Foto: Luka Zekovic
Foto: Luka Zekovic

Protiv koronavirusa u proteklih osam sedmica vakcinisalo se 5.007 građana, ali je interesovanje za imunizaciju od prošle sedmice ponovo počelo da pada.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje (IJZ) najviše građana, njih 886, vakcinisalo se protiv kovida u prvoj sedmici avgusta.

U posljednjoj nedjelji juna vakcinisano je 338, od 4. do 10. jula njih 495, a od 11. do 17. jula 407 stanovnika. Od 2. do 31. jula vakcinu protiv koronavirusa primila su 834 građanina, od 8. do 14. avgusta 707, a prošle sedmice 578.

”Interesovanje za vakcinaciju protiv kovid-19 je prethodnih par sedmica, od početka jula do sredine avgusta, bilo u blagom porastu, vjerovatno uslijed porasta broj novooboljelih. Upravo protekle sedmice opet se registruje smanjivanje broja lica koja dolaze na vakcinaciju”, kazali su iz IJZ.

Odgovorili su da je, zaključno s prošlom sedmicom, četvrtu dozu vakcine primilo 1.576 građana.

Iz IJZ su istakli da su u Crnoj Gori trenutno na raspolaganju iRNK/mRNA vakcine Comirnaty, proizvođača Fajzer i inaktivisane vakcine Verocell, proizvođača Sinofarm.

Četvrta doza poslije četiri mjeseca

Četvrtu dozu vakcine protiv koronavirusa treba da prime osobe starije od 60 godina, ali i mlađe, koje su u većem riziku od teških formi infekcije kovid-19.

To je preporuka nacionalnog Stručnog savjetodavnog tijela za imunizacije (NITAG).

U preporukama se navodi da se druga buster doza preporučuje najmanje četiri mjeseca nakon treće doze kod osoba koje su primile vakcinu koja se davala u dvije doze (Fajzer, Moderna, Sinofarm, Sinovak, Astra Zeneka, Sputnjik V) ili kao treća doza kod vakcina koje su se primale u jednoj dozi (J&J vakcina).

Četvrta doza se preporučuje svim licima starijim od 60 godina, osobama koje imaju između 18 i 15 godina s hroničnim oboljenjima, a mogu je primiti i punoljetne osobe koje ne pripadaju navedenim grupama.

”Kao četvrta doza (druga buster doza) vakcine preporučuju se mRNA vakcine - za osobe mlađe od 40 godina preporučuje se Fajzer, a za starije do 40 godina Moderna ili Fajzer vakcina”, piše u preporukama.

Vakcinacija u Muzičkom centru u Podgorici, maj 2021. godine
Vakcinacija u Muzičkom centru u Podgorici, maj 2021. godinefoto: Luka Zeković

NITAG svim osobama u pogledu izbora vakcina preporučuje mRNA (Fajzer ili Moderna), potom vektorske (Astra Zeneka, J&J, Sputnjik V) i inaktivisane (Sinofarm i Sinovak). Osobama starijim od 50 godina se za imunizaciju posebno snažno preporučuju mRNA vakcine (Fajzer ili Moderna), dok za mlađe od 40 godina prednost treba dati vakcini proizvođača Fajzer.

Kada je riječ o trećoj dozi, NITAG je preporučuje svim osobama starijim od 12 godina i to nakon tri do pet mjeseci nakon druge doze ili dva mjeseca poslije imunizacije J&J vakcinom.

Svim licima se preporučuje da kao treću dozu prime mRNA vakcinu (Fajzer ili Moderna), nezavisno od vrste vakcine koju su prethodno primili...

Druge vrste vakcine (inaktivisane - Sinofarm, Sinovak, vektorske - Astra Zeneca, Sputnjik V) NITAG ne preporučuje za treću dozu (posebno za lica starija od 50 godina) iz razloga slabije imunogenosti u poređenju sa mRNA vakcinama i mogu se primiti isključivo na lični zahtjev.

Osobe koje su klinički ranjive treću dozu mogu da prime već poslije mjesec od druge doze, dok oni koji su kompletno vakcinisani i preboljeli kovid-19 treba da sačekaju tri do šest mjeseci nakon oporavka kako bi primili buster dozu.

Savjet NITAG je da se sve trudnice vakcinišu, a posebno one koje imaju hipertenziju, dijabetes, starije su od 35 godina i na radnom mjestu izložene povećanom riziku od infekcije. Preporuka je da se vakcinišu tokom drugog i trećeg trimestra trudnoće, ali se imunizacija može obaviti i u prvom trimestru. NITAG trudnicama, kao i dojiljama, preporučuje mRNA vakcinu.

Nošenje maski nije obavezno

Nošenje zaštitnih maski u organima državne uprave, trgovinama, aerodromima, željezničkim, autobuskim stanicama i benzinskim pumpama nije obavezno narednih 14 dana.

Iz Ministarstva zdravlja su kazali da su, saglasno trenutnoj epidemiološkoj situaciji, a na osnovu sveobuhvatne analize broja novooboljelih i epidemioloških indikatora, kao i uporednih parametara u odnosu na stanje u državama regiona i šire, odlučili da izmijene mjere o suzbijanju epidemije koronavirusa.

“Uprkos povoljnijoj epidemiološkoj situaciji ostaje snažna preporuka za nošenje zaštitnih maski u zatvorenim prostorima, kao i svim drugim mjestima gdje se primijeti veće grupisanje ljudi”, saopštili su i pojasnili da se ova preporuka posebno odnosi na hronične bolesnike, starije i imunokompromitovane osobe.

Bonus video: