"Zaposleni u javnoj upravi promoteri rodne ravnopravnosti"

Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Daniela Gašparikova, poručila je da kada se govori o rodno odgovornom društvenom ambijentu, ne može se zaboraviti važna uloga institucija sistema

1015 pregleda 0 komentar(a)
Sa panel diskusije, Foto: Uprava za ljudske resurse
Sa panel diskusije, Foto: Uprava za ljudske resurse

Javne institucije i njihovi zaposleni imaju značajnu ulogu u sprovođenju strateških dokumenata i nosioci su promjena za rodno pravedniju i ravnopravniju javnu upravu u svim oblastima njenog rada, poručeno je tokom panel diskusije “Rodno odgovorno komuniciranje u javnoj upravi”.

Panel diskusija je održana tokom četvrtog dana Nedjelje rodne ravnopravnosti u Upravi za ljudske resurse.

Kako je saopšteno iz UNDP-a, događaj je dio zajedničkih napora te međunarodne organizacije i Uprave usmjerenih prema jačanju znanja i kapaciteta javnih institucija i njihovih zaposlenih u prepoznavanju stereotipa u javnom diskursu, kao i u vezi sa rodnim principima u komunikacijama.

Vršilac dužnosti direktora Uprave, Đuro Nikač, istakao je da je rodna ravnopravnost u srcu efikasne, transparentne i inkluzivne javne uprave.

On je kazao da će nastojati da kroz aktivnosti Uprave budu najbolji promoteri principa rodne ravnopravnosti.

Uprava za ljudske resurse
foto: Uprava za ljudske resurse

"Uprava za ljudske resurse, kao centralna institucija za edukaciju svih zaposlenih u javnoj upravi, u proteklom periodu je, kroz partnerstvo sa UNDP-om, jačala svoje kapacitete, što će u narednom periodu omogućiti bolje integrisanje principa rodne ravnopravnosti u rad javne uprave“, poručio je Nikač.

Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Daniela Gašparikova, istakla je važnost kulture sjećanja za proces emancipacije i kreiranja vrijednosti, dodajući da zato danas prikazuju dio ženskog nasljeđa Crne Gore i slave žene koje su nemjerljivo doprinijele razvoju Crne Gore.

Kako je rekla, kada se govori o rodno odgovornom društvenom ambijentu, ne može se zaboraviti važna uloga institucija sistema.

Gašparikova je kazala da su institucije u svom mandatu obavezne i odgovorne da kreiraju politike i sistem koji svim građanima i građankama pruža jednake šanse i mogućnosti da žive život kakav žele.

"S tim u vezi, prepoznali smo Upravu za ljudske resurse kao ključnu kariku u procesu jačanja kapaciteta zaposlenih u javnoj upravi, koje podrazumijeva unapređivanje njihovih vještina za integrisanje rodne perspektive u sve segmente njihovog rada, uključujući i rodno odgovorno komuniciranje“, poručila je Gašparikova.

Uprava za ljudske resurse
foto: Uprava za ljudske resurse

Kako je saopteno iz UNDP-a, na događaju, koji je okupio stručnjake i stručnjakinje iz oblasti komunikacija, trenere i trenerice i službenike i službenice za komunikaciju iz javnih ustanova, predstavljena je publikacija "Rodno odgovorno komuniciranje u javnoj upravi” sa pratećim priručnikom.

Navodi se da, kao dio projekta „Komuniciranje rodne ravnopravnosti“, koji UNDP sprovodi uz finansijsku podršku Delegacije EU, i u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, publikacija predstavlja još jedan vrijedan alat za dalji rad na uspostavljanju inkluzivne javne uprave.

"Budući da podizanje svijesti o važnosti rodne ravnopravnosti podrazumijeva i njegovanje ženskog naslijeđa Crne Gore, u Upravi je danas otvorena i izložba kojom je prikazan samo mali dio žena i njihov nemjerljiv doprinos emancipaciji crnogorskog društva", kaže se u saopštenju.

Uprava za ljudske resurse
foto: Uprava za ljudske resurse

Ilustracije i tekstovi o ovim ženama dio su Monografije "Žene Crne Gore“ koju su uredile Svetlana Lola Miličković, Tijana Todorović i Olivera Todorović.

Tokom događaja potpisan je i Memorandum o saradnji između UNDP-ja i Uprave za ljudske resurse, koji predstavlja temelj za postizanje najviših zahtjeva orodnjavanja sadržanih u UNDP-ijevom Standardu (Pečatu) rodne ravnopravnosti.

Zajedničke aktivnosti, kako su istakli iz UNDP-a, biće nastavljene i kroz projekat „Promocija dijaloga i zajedničke akcije za borbu protiv govora mržnje“, koji je finansiran kroz UNDP portfolio za upravljanje, izgradnju mira, krize i otpornost.

Bonus video: