Šta su male boginje, koliko su zarazne i opasne: Ospe počinju iza uha, a onda se šire ka ekstremitetima

Popović Samardžić ističe da su male boginje najopasnije po djecu mlađu od pet godina jer u tom uzrastu izazivaju najviše komplikacija, koje se dešavaju kod 30 odsto inficirane djece

14964 pregleda 17 komentar(a)
Male boginje, Foto: Shutterstock
Male boginje, Foto: Shutterstock

Male boginje (morbili) jedna su od najzaraznijih bolesti, a samo jedna inficirana osoba virus će prenijeti na 12-18 osjetljivih osoba. Osoba se smatra osjetljivom ukoliko nije vakcinisana ili nije prebolovala male boginje.

To je na svom fejsbuk profilu navela epidemiološkinja Milena Popović Samardžić nakon što su se u regionu pojavili slučajevi malih boginja.

Ona objašnjava da su male boginje respiratorna infekcija koja se prenosi direktnim kontaktom i vazduhom - kašljem, kijanjem, govorom se izbacuju partikule koje sadrže virus.

"Te partikule, koje onda udišemo, održavaju su u vazduhu čak i dva sata. Dovoljno je da prođete kroz hodnik ili zatvoren prostor u kom je boravila osoba koja je inficirana, a koja to još uvijek ne zna ili nije prepoznala, jer je osoba zarazna četiri dana prije i četiri dana nakon izbijanja ospe, i da udahnete ove partikule koje sadrže virus. Virus se nalazi u nosu i grlu, zato se testiranje vrši uzimanjem brisa grla i nazofaringsa, kao kod kovida. Pored toga, ljekar će uzeti i krv kako bi utvrdio nivo IgM antitijela, koje će vrlo vjerovatno ponoviti i dva puta", objasnila je Popović Samardžić.

Ospa je karakteristična.

"Crvene, ravne promjene koje počinju na licu i iza uha, a onda se u narednim danima šire ka trupu i ekstremitetima. Ospi prethodi curenje nosa, visoka temperatura, kašljucanje, konjuktivitis (crvene i suzne oči)".

Popović Samardžić ističe da su male boginje najopasnije po djecu mlađu od pet godina jer u tom uzrastu izazivaju najviše komplikacija, koje se dešavaju kod 30 odsto inficirane djece.

"Najčešće komplikacije su teške upale uha, teške upale pluća, encefalitis (upala mozga) i stanje koje se razvija 7-25 godina nakon infekcije malih boginja koje izaziva sigurnu smrt je subakutni sklerozirajući panencefalitis, teško stanje zapaljenja mozga", upozorava epidemiološkinja.

Dodaje da su prije uvođenja vakcina česte ciklične epidemije morbila odnosile čak 2,6 miliona života godišnje, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

Popović Samardžić
Popović Samardžićfoto: Boris Pejović

"Nakon uvođenja MMR vakcine broj smrtnih slučajeva smanjio se za 73 odsto u periodu od 2000. do 2018. godine. Procijenjeno je da je vakcinacijom protiv malih boginja u ovom periodu prevenirano 23,2 miliona smrtnih slučajeva. Međutim, efekti vakcinacije MMR vakcinom zavise od obuhvata. Zahvaljujući vakcinaciji, broj smrtnih slučajeva od malih boginja pao je sa 1.070.000 u 2000. godini na 60.700 u 2020. godini, podaci su SZO".

Šta je subakutni sklerozirajući panencefalitis

Subakutni sklerozirajući panencefalitis obično se razvija od sedam do 25 godina nakon preležane infekcije malih boginja, a bolest je smrtonosna, praćena progresivnim oštećenjem mozga kod osobe koja je prethodno imala potpuno normalan razvoj i vodila zdrav život.

"Karakteriše se mentalnim, intelektualnim propadanjem, grčenjem cijelog tijela, generalizovanim konvulzijama. Počinje podmuklo, neopaženo. Zaboravnost, promjene raspoloženja, nesanice su prvi znaci koje nakon toga prate konvulzije, generalizovano grčenje cijelog tijela. Slabi sposobnost govora, intelektualne funkcije se polako gase", navela je Popović Samardžić.

U najvećem broju slučajeva, unutar jedne do tri godine nastupa smrtni ishod.

"Zahvaljujući vakcinaciji ove komplikacije malih boginja su se rijetko mogle vidjeti. Kako su obuhvati vakcinacijom značajno smanjeni, sve ono što je bila prošlost može postati opet naša realnost".

Bonus video: