Istraživanje MANS-a o prihodima bivšeg državnog funkcionera: Odakle 250.000 eura za nekretnine?

Iz nevladine organizacije tvrde da je riječ o novcu koji Božidar Vuksanović nije prijavljivao u izvještajima o prihodima, iako je trebalo. Funkcioner DPS-a odgovorio da je sve radio zakonito, kao i da je trgovina njegovog sina “pitanje nasljedstva”

37276 pregleda 105 reakcija 52 komentar(a)
Božidar Vuksanović (arhiva), Foto: Luka Zeković
Božidar Vuksanović (arhiva), Foto: Luka Zeković

Porodica dugogodišnjeg visokog državnog funkcionera Božidara Vuksanovića za dvije godine stekla je više nekretnina vrijednih više od četvrt miliona eura, a radi se o novcu koji nije prijavljen u zvaničnim izvještajima o prihodima i imovini.

To pokazuje dokumentacija do koje je došao Istraživački centar Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).

Iako je 2008. godine Vuksanović zvanično tvrdio da njegova djeca nijesu zaposlena, njegov sin Bojan kupio je tada stan od 156 metara kvadratnih i garažu u zgradi “Normal Company”, u elitnom dijelu Podgorice, na raskršću bulevara Svetog Petra Cetinjskog i Džordža Vašingtona.

Nešto kasnije iste godine i Božidar Vuksanović kupuje plac na Žabljaku od 200 kvadrata, ali ga nije prijavio tada nadležnoj Komisiji sa sprečavanje konflikta interesa.

Vuksanović je juče odgovorio da ne želi da komentariše dokumenta Istraživačkog centra MANS-a i da je tačno ono što je prijavio nadležnim organima.

Kratko je kazao i da je trgovina njegovog sina “pitanje nasljedstva”.

Prema podacima sa sajta Agencije za sprečavanje korupcije, Vuksanovići nijesu prijavili nasljedstvo.

On je u prethodnom periodu, zahvaljujući članstvu u Demokratskoj partiji socijalista (DPS), bio imenovan na brojne funkcije, uključujući i poziciju direktora Uprave policije, Uprave carina, Uprave za izvršenje krivičnih sankcija...

Mlađi Vuksanović za stan iskeširao 171.600 eura

Dokumentacija do koje je došao Istraživački centar MANS-a pokazuje da je Bojan Vuksanović još početkom 2008. godine od kompanije “Normal Company” kupio stan od 156 kvadratnih metara i garažu u zgradi na raskršću bulevara Svetog Petra Cetinjskog i Džordža Vašingtona, za šta je platio iznos od 171.600 eura. Krajem iste godine Božidar Vuksanović je kupio plac na Žabljaku, površine 200 kvadratnih metara i platio ga 22.000 eura.

Vuksanović ugovori
foto: MANS

Već naredne godine (2009), mlađi Vuksanović sa istom građevinskom kompanijom sklapa još jedan kupoprodajni ugovor, ovog puta za poslovni prostor na Starom aerodromu, površine 129 kvadratnih metara. U ugovoru se navodi da se radi o nekretnini u tzv. “grubim građevinskim radovima”, kao i da je mlađi Vuksanović već isplatio ugovoreni iznos od 78.600 eura.

Vuksanović ugovori
foto: MANS

Plac prijavio kad je napravio vikendicu

Niti jedna od tih transakcija nije prijavljena tada nadležnoj Komisiji sa sprečavanje konflikta interesa, iako je za to postojala zakonska obaveza.

Nije poznato iz kojih sredstava je finansirana kupovina nekretnina vrijednih preko 270.000 eura, jer Vuksanovići u tom periodu nisu imali prijavljenu ušteđevinu ili nasljedstvo, niti su prijavili postojanje kredita koji bi poslužili u tu svrhu.

Nekadašnji šef policije kupovinu nekretnina na Žabljaku Komisiji je prijavio tek 2011. godine, kada je na placu uknjižio i vikendicu, za sada nepoznate vrijednosti. Sa druge strane, kupovina stana i poslovnog prostora nikada nije prijavljena nadležnim organima, a Vuksanović je od 2011. godine prestao da prijavljuje starijeg sina kao člana domaćinstva.

Vuksanović (arhiva)
Vuksanović (arhiva)foto: Luka Zeković

Bojan Vuksanović se kao vlasnik nekretnina koje je kupio u periodu od 2008. do kraja 2009. godine, uknjižio 2012, nakon što je napustio očevo domaćinstvo.

Pošti izdavao poslovni prostor

Preduzeće “Pošta Crne Gore” je u periodu od 2014. do 2021. godine sklopila više ugovora o rentiranju poslovnog prostora koji je Bojan Vuksanović kupio u podgoričkom naselju Stari aerodrom. Dokumentacija o pojedinačnim isplatama do kojih je Istraživački centar MANS-a došao zahvaljujući Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, pokazuje da je Pošta po osnovu zakupa poslovnog prostora mlađem Vuksanoviću ukupno isplatila iznos od blizu 74 hiljade eura, te da se mjesečni zakup kretao u rasponu od oko 600 do 1000 eura.

Iz jednog od ugovora se vidi da je nakon kupovine poslovnog prostora u takozvanoj “sivoj fazi” od kompanije “Normal Company” kompletirao sve zanatske radove, te da je poslovni prostor bio u potpunosti funkcionalan prije izdavanja “Pošti Crne Gore”.

Sve Vuksanovićeve funkcije

Vuksanović je od 2003. do 2011. godine bio poslanik tada vladajućeg DPS-a.

U periodu od 2008. do 2010. godine, kada su realizovane transakcije koje nije prijavio nadležnim organima, Božidar Vuksanović je obavljao funkciju poslanika u Skupštini Crne Gore. Pored te funkcije, Vuksanović je još obavljao funkciju direktora Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija (ZIKS), ali i člana Odbora direktora državnog preduzeća “Pošte Crne Gore”.

Na poziciju direktora Uprave carina Vuksanović je imenovan sredinom 2009. godine, a tu funkciju je obavljao do 2011. godine, kada je postavljen za vršioca dužnosti direktora Uprave policije.

MANS tražio provjeru imovine djece nakon napuštanja domaćinstva

MANS je, kao dio Radne grupe prethodnog saziva Skupštine Crne Gore koja je radila na izmjenama Zakona o sprečavanju korupcije, u prvoj polovini ove godine predložio da javni funkcioneri prijavljuju imovinu i prihode za supružnike i djecu nezavisno od toga da li su članovi domaćinstva ili ne.

Trenutno, Zakon o sprečavanju korupcije predviđa da funkcioneri ASK-u prijavljuju imovinu i prihode samo za članove domaćinstva, odnosno najčešće supružnike i djecu koji sa njima žive u zajednici. Takva odredba omogućava da djeca javnih funkcionera najčešće stiču imovinu po izlasku iz domaćinstva, tačnije da u istoj godini kada funkcioner prestaje da ih prijavljuje kupe nekretninu ili vozilo. U praksi, transakcije ove vrste prolazile su neopaženo od strane ASK-a, ali i skrivene od javnosti.

Zbog svega navedenog, u nacrt izmjena Zakona o sprečavanju korupcije, koji još uvijek čeka mišljenje Evropske komisije i održavanje javne rasprave, uvršten je predlog MANS-a da se odredba o članovima domaćinstva iz sadašnjeg zakona izmijeni na način da funkcioneri ubuduće prijavljuju prihode i imovinu supružnika i djece bez obzira na to da li sa njima žive u zajednici ili ne. Takvo rješenje, ukoliko se usvoji, omogućiće konkretniju kontrolu ASK-a i smanjiti prostor za manipulacije u vidu sakrivanja (porijekla) imovine.

Bonus video: