Bjelopoljski ljekari bi mogli ostati bez licence: Komora sluša sud, a ne zakon

Mugoša kaže da će u slučaju pravosnažne presude trajno oduzeti licence samo ako sud po drugom zakonu zabrani rad ljekarima
76 pregleda 3 komentar(a)
Tomislav Jeremić, Haka Tahirović, Zvonko Puletić, Jela Cimbaljević, Foto: Jadranka Ćetković
Tomislav Jeremić, Haka Tahirović, Zvonko Puletić, Jela Cimbaljević, Foto: Jadranka Ćetković
Ažurirano: 12.08.2017. 13:54h

Iako je najavljeno da bi bjelopoljski ljekari nakon izdržavanja kazne od šest mjeseci mogli da nastave sa radom u bolnici, zakon predviđa trajno oduzimanje licence doktorima u slučaju pravosnažne presude za teško djelo protiv zdravlja ljudi.

Članom 116 Zakona o zdravstvenoj zaštiti, predviđeno je da nadležna Ljekarska komora trajno oduzima licencu za rad u slučaju kada je zdravstveni radnik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora zbog učinjenog teškog djela protiv zdravlja ljudi. Isto važi i u slučaju pravosnažne presude zdravstvenim radnicima za krivično djelo protiv čovječnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom.

Predsjednik Ljekarske komore Aleksandar Mugoša “Vijestima” je objasnio da će Komora, u slučaju da sud donese mjeru zabrane obavljanja djelatnosti, trajno oduzeti licencu i postupiti po nalogu suda. Ukoliko sud to ne uradi, ni Komora, to jest njen Sud, neće po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti trajno oduzeti licence za rad ljekarima u slučaju pravosnažne presude.

“Niko u državi, pa ni Ljekarska komora, nema pravo da se postavlja iznad odluka suda. Dakle, sud je taj pred kojim je neposredno sproveden dokazni postupak i utvrđeno činjenično stanje. Sud ima mogućnost eventualnog donošenja mjera obezbjeđenja - zabrane obavljanja djelatnosti. U tom slučaju Komora bi postupila po nalogu suda...”, odgovorio je Mugoša.

Dodao je da bi “Komora mogla da oduzme licencu ljekaru u slučaju kršenja etičkog kodeksa i takve odluke će donositi Sud komore, naravno kad komora počne sa zakonskim radom”.

Bjelopoljski ljekari Tomislav Jeremić i Haka Tahirović kažnjeni su sa sedam mjeseci zatvora, a Zvonko Puletić i Jela Cimbaljević sa šest mjeseci kućnog pritvora zbog infekcije pet beba u novembru 2014. godine, od kojih je jedna preminula.

Dobili su kazne niže od minimalne, koja iznosi dvije godine za to krivično djelo, a tužilaštvo će se žaliti na presudu. Ljekarima je optužnicom stavljeno na teret da su počinili krivično djelo teško djelo protiv zdravlja ljudi, u vezi sa krivičnim djelom nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti. Za to krivično djelo propisana je kazna zatvora od dvije do 12 godina robije.

Sudija Vukomir Bošković je rekao da je sud imao u vidu to što su “ugledni i poznati ljekari neosuđivani, solidno se ponašali i doprinijeli podizanju kvaliteta u pružanju zdravstvenih usluga. Roditelji su kazali da su ogorčeni postupcima bjelopoljskog Višeg suda.

Iz Ministarstva zdravlja juče su odgovorili “Vijestima” da zakon propisuje trajno oduzimanje licence, ali da o tome ne odlučuju oni, već Komora.

Naglasili su i da je Statutom Komore ustanovljen i Sud komore sa konkretnim nadležnostima.

“Odluku o oduzimanju license za rad, donosi Sud Komore, a Ministarstvo ne može da se miješa u rad drugih nadležnih organa, niti da utiče na donošenje njihovih odluka”, zaključili su iz tog resora.

Zakon o radu ide na ruke ljekarima

Iz resora Kenana Hrapovića je saopšteno da bi se ljekari, shodno zakonu o radu, nakon šest mjeseci mogli vratiti na posao, nakon izdržane kazne, iako ne spore oduzimanje licenci po drugom Zakonu.

Pojasnili su da je Zakonom o radu definisano da zaposlenom miruju prava i obaveze iz rada i po osnovu rada, ako odsustvuje sa rada zbog izdržavanja kazne zatvora u trajanju do šest mjeseci.

“Shodno navedenoj zakonskoj odredbi, nakon izdržane kazne zatvora u trajanju od šest mjeseci, doktori imaju pravo da nastave sa radom u zdravstvenoj ustanovi u kojoj su bili zaposleni prije izdržavanja kazne zatvora jer im prestaje mirovanje prava i obaveza iz rada i po osnovu rada”, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Bonus video: