Kolašin: Organizovan niz aktivnosti povodom Međunarodnog dana šuma

U saopštenju Uprave za gazdovanje šumama i lovištima Crne Gore navodi se da je posađeno 1500 sadnica crnog bora i smrče, u odjeljenju 40a, koje je stradalo u požaru 2019. i 2020. godine

1844 pregleda 3 komentar(a)
Sa događaja, Foto: Goran Malidžan
Sa događaja, Foto: Goran Malidžan

Povodom 21. marta, Međunarodnog dana šuma, Uprava za gazdovanje šumama i lovištima organizovala je juče niz aktivnosti u Područnoj jedinici Kolašin, kako bi na taj način ukazali na značaj ovog veoma važnog ekološkog praznika.

U saopštenju Uprave za gazdovanje šumama i lovištima Crne Gore navodi se da je posađeno 1500 sadnica crnog bora i smrče, u odjeljenju 40a, koje je stradalo u požaru 2019. i 2020. godine.

„Akciju pošumljavanja Uprave za gazdovanje šumama i lovištima podržali su Milan Medenica iz NVO „Natura“, Đoko Đinović iz NVO „Sinjajevinski maraton“ i volonteri Crvenog krsta: Vuk Radenović, Jakov Vuković i Vuk Anđelić. Takođe, u saradnji sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine Opštine Kolašin, istog dana u centru grada na Trgu boraca posađeno je jedno stablo smrče, koje će dodatno uljepšati ovaj dio grada. Nakon akcije pošumljavanja organizovan je i obilazak terena u GJ „Vučje“, odjeljenja 40a i 41a, u kojima je tokom prošle godine izvršeno pošumljavanje i zasađeno 10.000 sadnica smrče, bora i bukve, kroz „Projekat izgradnje kapaciteta za smanjenje rizika od katastrofa kroz Crnogorski informacioni sistem za šumske požare mart 2021 - februar 2026“, koji je implementirala Japanska agencija za međunarodnu saradnju JICA, u saradnji sa našom Upravom i NVO „Natura“ iz Kolašina“, navodi se u saopštenju.

Obilježavanje Međunarodnog dana šuma nastavljeno je u konferencijskoj sali hotela „Bianca“ u Kolašinu, gdje je organizovana prezentacija na temu „Dosadašnje aktivnosti i rezultati sprovođenja projekta MEFFIS i Eko-DRR u Crnoj Gori“, kojoj je prisustvovao i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković sa saradnicima.

Pozdravljajuće prisutne direktor Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, Armin Mujević, kazao je da je značaj šuma za život, prirodu i kompletno društvo nemjerljiv, zbog čega uvijek treba poslati jasnu poruku da je neophodno da čuvamo naše šume i da budemo maksimalno odgovorni prema njima.

Kazao je da uprava za gazdovanje šumama i lovištima nastoji da u skladu sa raspoloživim finansijskim sredstvima prvenstveno se bavi zaštitom i unapređenjem stanja crnogorskih šuma, što će, prema njegovim riječima, i u narednom periodu sigurno činiti i postaviti kao glavni poslovni cilj.

Govoreći o stanju crnogorskih šuma, uticaju abiotičkih i biotičkih faktora, ali i porastu tražnje za drvetom i prekomjernom korišćenju, ministar Joković je naglasio da ulažu značajne napore na reformi sektora šumarstva, sa ciljem postizanja održivosti gazdovanja šumama.

"Izrađen je novi Zakon o šumama, koji za cilj ima napuštanje sistema koncesija u šumarstvu i osnivanje državnog preduzeća za gazdovanje šumama. Pripremljena je i nova Strategija razvoja šumarstva za naredni petogodišnji period, koja u mjeri mogućeg preuzima trendove iz Evropske strategije za šume. Njen fokus je ulaganje u šume, umjere njege, gajenja i obnavljanja šuma. Na polju zaštite šuma naglasak je stavljen na preventivne mjere, u cilju održavanja stabilnosti i vitalnosti naših šuma,“ rekao je oković.

Pozvao je sve vlasnike i korisnike šuma, da racionalnim korišćenjem i povećanim stepenom zaštite šuma i brige o šumama, daju svoj doprinos poboljšanju stanja šuma.

Prisutnima se obratio Radovan Dabetić, rukovodilac Područne jedinice Kolašin Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, kao i nacionalni koordinator Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), Vilson Dušević, koji je prezentovao dosadašnje aktivnosti i rezultate sprovođenja projekta MEFFIS i Eko-DRR u Crnoj Gori.

„Prisutni su imali priliku da se detaljnije upoznaju sa aktivnostima sadnje, terasiranja, asistirane prirodne regeneracije i skarifikacije zemljišta, koje je JICA uz podršku Direktorata za zaštitu i spašavanje, Uprave za gazdovanje šumama i lovištima i NVO „Natura“ do sada sprovela u Kolašinu. Takođe, gospodin Dušević prezentovao je i sprovedene aktivnosti u Ulcinju, kao i buduće aktivnosti, koje će biti sprovedene u okviru projekta. Pored ostalog, objavio je da je na sastanku Sendai Framework National Focal Points Crna Gora zvanično najavila da će biti domaćin EFDRR 2024, koji će biti održan od 6. do 8. novembra 2024. godine sa preko 500 učesnika, među kojima će biti: JICA, EC, UNDP, IUCN, SE i drugi. Na kraju, gospodin Dušević je pohvalio odličnu saradnju sa državnim institucijama Crne Gore i istakao da će se implementacijom planiranih aktivnosti u značajnoj mjeri olakšati i pojačati kapaciteti državnih institucija u prevenciji i ublažavanju šumskih požara i ostalih prirodnih katastrofa. Uprava za gazdovanje šumama i lovištima nastojaće i u narednom periodu, da predanim i odgovornim radom, zaštiti i unaprijedi crnogorske šume, zbog čega apelujemo i na javnost da se sa posebnom pažnjom i poštovanjem odnose prema jednom od naših najvrijednijih resursa.“, navodi se u saoopštenju.

Bonus video: