Po Skupštini šetali zakon, pa ga vratili Vladi

U MANS-u zabrinuti da nova vlast iskorišćava nedostatke aktuelnog propisa kako bi krila podatke o beneficijama funkcionera. Iz MJU naglašavaju da je ovog puta forma pobijedila suštinu

7931 pregleda 5 komentar(a)
Foto: Luka Zekovic
Foto: Luka Zekovic

Predlog izmjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama tri puta je za skoro 30 mjeseci samo premještan kroz kancelarije parlamenta, bez da se na njegovom prilagođavanju poradi u domu koji ima ovlašćenja da donosi zakone, a Skupština nije prepoznala značaj tog propisa, pa su poslanici prednost dali formi, a ne suštini.

To je juče saopšteno iz Ministarstva javne uprave, kojim rukovodi Maraš Dukaj, nakon što su poslanici prije dva dana odlučili da neće raspravljati o predloženom zakonskom tekstu, obrazlažući to stavom Zakonodavnog odbora da je u predlogu propisa promijenjeno više od polovine članova, zbog čega je potrebno raditi novi zakona.

Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) poručuju da je “krajnje indikativno da je takvu odluku donio samo jedan poslanik, jer su svi ostali bili uzdržani, što nije zabilježeno u dosadašnjoj praksi Skupštine”.

“Veoma smo zabrinuti zbog odugovlačenja izmjena ovog zakona kada imamo u vidu da mnoge institucije, a posebno državne firme, zloupotrebljavaju norme koje je u njega ugradio bivši režim kako bi sakrili svoje finansije, uključujući i isplate raznih beneficija funkcionerima nove vlasti”, ističu iz MANS-a.

Iz MJU naglašavaju da predloženi zakonski tekst nije u suprotnosti sa Ustavom i da je u postupku njegove pripreme Sekretarijat za zakonodavstvo dao pozitivno mišljenje o usklađenosti Predloga zakona sa Ustavom i pravnim sistemom Crne Gore.

“Nadalje, ni Zakonodavni odbor Skupštine nije dao ocjenu da je ovaj zakon u cjelini ili u nekom svom dijelu u suprotnosti sa Ustavom Crne Gore, već je na samoj sjednici konstatovao da isti nije u skladu sa Pravno-tehničkim pravilima za izradu propisa, a iz razloga što se Predlogom zakona mijenja više od 50 odsto važećeg Zakona, što je pitanje za Sekretarijat za zakonodavstvo. Posebno naglašavamo da je zakon u Skupštini ‘proveo’ dvije i po godine, te da radna tijela Skupštine nijesu imala zamjerke na suštinu zakonskih rješenja, već na formu u kojoj su izmjene predložene. U prilog ovome govori i činjenica da je Predlog zakona jednoglasno podržan od strane Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu”, objasnili su iz MJU.

U tom resoru nijesu zadovoljni time što Skupština nije prepoznala značaj ovog zakona, pa su prednost dali formi, a ne suštini, naročito jer je, ističu, dobio pozitivno mišljenje Evropske komisije i jedan je od najznačajnijih propisa za transparentost i otvorenost rada organa i institucija.

“Ne možemo se kao jedinstveni sistem selektivno baviti propisima od značaja za naš demokratski put i napredak u pregovorima sa EU, niti MJU može objasniti različite ocjene o zakonu od strane nadležnih odbora Skupštine, a još manje što se zakonu nije dala neophodna pažnja, već je tri puta za skoro 30 mjeseci samo premještan kroz kancelarije parlamenta, bez da se na njegovom prilagođavanju poradi u domu koji ima ovlašćenja da donosi zakone. Ministarstvo će ponovo pokrenuti proceduru i pripremiti predlog novog Zakona o slobodnom pristupu informacijama, te se nadamo da će ga Skupština razmotriti kada joj bude upućen po četvrti put”, zaključili su.

Iz MANS-a tvrde da se radi o “očiglednom nedostatku političke volje da se usvoje izmjene Zakona o slobodnom pristupu informacijama, koje predlaže već treća Vlada od pada DPS-a”.

“Formalni nedostaci zakona nisu mogli niti smjeli biti prepreka da se usvoje izmjene kojima bi se omogućilo mnogo efikasnije otkrivanje korupcije i kršenja zakona. Ovo posebno iz razloga što je te izmjene Vlada uputila u proceduru još krajem prošle godine i tek šest mjeseci kasnije je donesena odluka Skupštine kojom se cijeli proces izmjena tog zakona vraća na početak”, navode iz MANS-a.

Ističu da aktuelna vlast proglašava za tajnu i pojedine podatke koji su bili dostupni javnosti za vrijeme vladavine DPS-a.

“Pa smo vrlo zabrinuti da je upravo to motiv za neusvajanje izmjena ovog zakona, a ne njegovi formalni nedostaci”, zaključuju iz MANS-a.

“Vijesti” su juče objavile da u fiokama Ustavnog suda duže od sedam godina stoji predlog za ocjenu ustavnosti Zakona o slobodnom pristupu informacijama, koji su 2017. podnijeli lideri tadašnjih parlamentarnih partija - Aleksa Bečić, Miodrag Lekić, Ranko Krivokapić, Srđan Milić i Dritan Abazović.

Tadašnji poslanici u predlogu Ustavnom sudu tvrde da je,suprotno Ustavu Crne Gore, u Zakon o slobodnom pristupu informacijama uvedena opšta zabrana pristupa informacijama koja zavisi od arbitrarne odluke organa vlasti da neki podatak označi stepenom tajnosti.

Bonus video: