Proizvođači agruma u Ulcinju pretrpjeli veliku štetu: Žega i mušica prepolovili rod

Ploda praktično nema na oko 180 hiljada stabala mandarina, od ukupno oko 300.000, tvrdi predsjednik Udruženja Agrumi Ulcinj Franjo Maković

14392 pregleda 82 reakcija 10 komentar(a)
Opadanje plodova počelo u avgustu, Foto: Privatna arhiva
Opadanje plodova počelo u avgustu, Foto: Privatna arhiva

Rod mandarina u Ulcinju manji je za čak 60 odsto od očekivanog, pa su gubici u poljoprivrednim gazdinstvima širom opštine ogromni.

Predsjednik Udruženja Agrumi Ulcinj Franjo Maković kazao je da na teritoriji opštine Ulcinj postoji oko 300 hiljada korijena mandarina, koje u prosjeku daju između 60 i 100 kilograma ploda. To znači da je plod sa oko 180 hiljada korijena neupotrebljiv, odnosno da je rod manji za 10.000 do 18.000 tona.

“To je neprocjenjiva šteta, ogromne količine roda su stradale. Krajem avgusta, mandarine su počele da otpadaju sa stabala, već tada bile su neupotrebljive. Rekli su nam iz Instituta i savjetodavnih službi iz Bara i Ulcinja da je to navodno zbog toplotnih udara, jer su u dva navrata, po deset dana, temeprature u avgustu bile u kontinuitetu iznad 40 stepeni. Kasnije u septembru, stigla nam je i takozvana mediteranska mušica i dodatno desetkovala prinose”, kazao je Maković za “Vijesti”.

Naveo je da su naročito stradale čohara i zorica rana, nova sorta mandarine.

U Ulcinju se uzgajaju još i kovana vasi i kasna ovari, koja rađa kasnije i vjerovatno će biti očekivanog prinosa.

Maković je naveo da za preostalih 40 odsto roda nije bilo problema za plasman.

“Ovo je velika šteta i za državu, a kamoli za jednu opštinu. Pisali smo, tražimo nadoknadu štete i nadamo se”, kazao je on.

Franjo Maković
Franjo Makovićfoto: Privatna arhiva

Priča da se 30 godina bavi proizvodnjom mandarina, a tri godine je predsjednik Udruženja. Kaže da ima oko 600 stabala i da je takođe pretrpio štetu oko 60 odsto roda.

“Ovo je prvi put u 30 godina da sam doživio ovako nešto. Pozivam nadležne da nam stručnim savjetima već od početka naredne godine pomognu, kako bismo na vrijeme izbjegli moguće štete u prinosima. Mnogi poljoprivrednici ne bi izdržali ovakve gubitke dva puta zaredom”, upozorio je Maković.

Prinos pomorandži i klementina prepolovljen, limun stabilno

Veliku štetu pretrpjeli su i proizvođači pomoranadži, a rod je na nivou od 50 odsto od planiranog, tvrdi Maković.

“U Ulcinju imamo više od 10 hiljada stabala pomorandži, što znači da je pola propalo. Slično je i sa klementinama. Što se tiče limuna, za sada je u redu”, kaže on.

Bonus video: