Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici povrijedilo je prava građanke jer ni nakon više od godinu od podnošenja krivične prijave protiv njenog bivšeg supruga zbog neplaćanja alimentacije nije donijelo odluku.
To je zaključak Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, podgoričkom ODT da bez odlaganja preduzme sve potrebne mjere i radnje u predmetu i odluči po krivičnoj prijavi iz septembra 2023. godine koju je građanka podnijela protiv bivšeg supruga zbog krivičnog djela nedavanje izdržavanja. ODT je dužno da u roku od 30 dana Zaštitniku dostavi izvještaj o postupanju po preporuci.
“Ovakvo (ne)postupanje nije u skladu sa odredbama Zakonika o krivičnom postupku koji propisuje da odluka o krivičnoj prijavi treba da se donese najkasnije u roku od tri mjeseca od dana prijema predmeta, a izuzetno, u složenim predmetima zbog obima, činjeničnih ili pravnih pitanja, odluka se mora donijeti najkasnije u roku od šest mjeseci”, navodi Zaštitnik.
U mišljenju koje potpisuje zamjenica Zaštitnika Snežana Mijušković, ističe se da postupanje podgoričkog ODT-a nije u saglasnosti sa odredbama Konvencije o pravima djeteta Ujedinjenih nacija (UN), Porodičnim zakonikom, koji propisuju da u svim akcijama u vezi sa djecom, najbolji interesi djeteta treba da budu od prvenstvenog značaja i u skladu sa načelom hitnosti.
“Postupanjem na ovakav način, indirektno je povrijeđeno pravo djeteta na izdržavanje i ono je dovedeno u situaciju neizvjesnosti i pravne nesigurnosti”, navodi Zaštitnik.
Građanka je u pritužbi ombudsmanu navela da je 2017. godine podnijela tužbu Osnovnom sudu u Podgorici radi razvoda braka, povjeravanja djeteta i izdržavanja, a da je presuda kojom se razvodi brak, dijete povjerava majci, a tuženi lišava roditeljskog prava i obavezuje da daje doprinos za izdržavanje u iznosu od 300 eura mjesečno donesena šest godina kasnije, 2022. godine. Presuda, međutim, do danas nije postala pravosnažna jer nije uručena tuženom. U pritužbi je navela da je, kako bivši suprug nije plaćao izdržavanje, predložila donošenje privremene mjere dok traje parnica, pa je Osnovni sud 2018. godine obavezao oca djeteta da svakog mjeseca na žiro račun majke uplaćuje iznos od 150 eura.
Ta mjera, tvrdi u pritužbi, postala je izvršna 2019. godine, dok otac i pored toga nije uplaćivao alimentaciju, pa je u septembru prošle godine podnijela krivičnu prijavu. Građanka tvrdi da je u aprilu ove godine uputila urgenciju, te da se postupak po njenoj prijavi neopravdano odugovlači.
Zaštitnik iz izjašnjenja ODT konstatuje da je to tužilaštvo formiralo predmet i prvu radnju preduzelo u septembru 2023, zatraživši od Osnovnog suda u Podgorici presudu.
“Osnovni sud u Podgorici 7. 11. 2023. godine dostavio je ODT-u Podgorica presudu, ali koja nije pravosnažna jer nije uručena tuženom ni nakon više od dvije godine. Zapaža se da nakon toga, skoro pet mjeseci, ODT nije preduzelo niti jednu radnju u izviđajnom postupku da bi u aprilu 2024. godine, tražio podatke od Osnovnog suda u Podgorici - pravosnažnu i izvršnu presudu ili privremenu mjeru kojom je regulisano izdržavanje. Takođe, zatražene su od Uprave policije - Nacionalni biro interpola određene informacije o XX. Primjećuje se da je Uprava policija blagovremeno odgovorila ODT - dostavljen je ishod provjere u vezi s imenovanim lica. Primjećuje se da je ODT u još dva navrata od Osnovnog suda u Podgorici tražilo dostavljanje rješenja o privremenoj mjeri u originalu, sa klauzulama pravosnažnosti, te je, prema raspoloživim podacima, Osnovni sud u Podgorici 7. 10. 2024. godine, dostavilo traženo rješenje sa potrebnim klauzulama”, navodi se u mišljenju.
Ombudsman je zaključio da slučaj nije kompleksan u mjeri da odluka o krivičnoj prijavi ne može biti donijeta više od godinu.
“Zaštitnik zapaža da u konkretnom slučaju državno tužilaštvo nije postupilo u skladu sa instruktivnim rokom, načelom hitnosti u postupcima koji se odnose na djecu kao i najboljim interesom djeteta”, piše u mišljenju.
Ombudsman podsjeća da izdržavanje djece predstavlja zakonsku obavezu i elemenat sadržaja roditeljskog prava.
“Roditelj koji izbjegava da izdržava svoje dijete, zanemaruje svoje roditeljske dužnosti. Ovo pravo predstavlja osnovu za ostvarivanje niza ostalih roditeljskih dužnosti i prava prema djeci. Od izdržavanja zavisi kakav će smještaj dijete imati, kao i neophodne uslove za život (hrana, odjeća, obuća i dr.). Izdržavanje djece obavezuje oba roditelja i roditelji su uvijek dužni da podmire potrebe svoje djece i da im obezbijede sredstva za život i te obaveze se ne mogu osloboditi. Nedavanje izdržavanja je po Krivčnom zakoniku Crne Gore, krivično djelo za koje je zaprijećena novčana kazna ili kazna zatvor do dvije godine”, zaključuje se u mišljenju Zaštitnika.
Bonus video: