Tema obrađena u publikaciji nevladine organizacije Biciklo.me “Saobraćaj po mjeri svih: kako poboljšati urbanu mobilnost u Podgorici za godinu dana” kompleksna je i gradska uprava želi da joj pristupi maksimalno ozbiljno.
To su iz Glavnog grada naveli u i-mejlu na upit “Vijesti” da prokomentarišu objavljeni dokument i ujedno odgovore na nekoliko pitanja redakcije. Obrazložili su i da će, zbog toga, umjesto u predloženom roku, do 29. januara, odgovore dostaviti do kraja te sedmice.
U petak, 31. januara, poslali su novi i-mejl, ali bez ijednog komentara i odgovora na postavljena pitanja.
Pored ostalog, upitani su za komentar na objavljenu publikaciju i konkretne predloge u vezi sa Planom održive mobilnosti, kao i da li u službama Glavnog grada ima aktivnih biciklista i/ili drugih zaposlenih koja na druge načine podržavaju urbanu mobilnost.
“Sekretarijat za saobraćaj je svakodnevno aktivan na polju pronalaska i implementacije pozitivnih rješenja za ostvarivanje cilja održive urbane mobilnosti. S tim u vezi, dopustićemo da rezultati koje planiramo da ostvarimo u budućnosti govore umjesto naših odgovora na pojedinačna pitanja o publikaciji. Zadovoljstvo učesnika u saobraćaju, kao i kvalitetan način života su cilj rada ovog sekretarijata. Dodatno, zahvaljujemo svim našim saradnicima i zainteresovanoj javnosti na davanju doprinosa u ostvarivanju navedenog”, piše u odgovoru koji su u petak dostavili “Vijestima”.
Iz NVO Biciklo.me 25. januara predstavili su publikaciju “Saobraćaj po mjer date konkretne kratkoročne i srednjoročne preporuke namijenjene upravi Glavnog grada Podgorica, kako bi, kako su naveli, “već na početku mandata na brz, efikasan i pravedan način odgovorila na brojne saobraćajne izazove u Podgorici”.
U Podgorici su 29. septembra 2024. godine održani lokalni izbori. Krajem godine, za gradonačelnika je, umjesto Olivere Injac, izabran Saša Mujović.
“Dokument je primarno namijenjen upravi Glavnog grada Podgorica, koja je krajem 2024. godine započela svoj četvorogodišnji mandat... Primjenom preporuka iz ovog dokumenta, uprava bi već u ranoj fazi svog mandata na brz i efikasan način mogla da napravi vidljive pomake u održivom upravljanju saobraćajem i stvori temelje za dalji rad u ovoj oblasti zasnovan na savremenim praksama i strateškom pristupu. Osim toga, lokalna uprava bi brzim intervencijama ujedno demonstrirala političku podršku održivoj urbanoj mobilnosti, koja je, čini se, potrebnija nego ikad”, naveli su iz Biciklo.me.
Događaj na kojem je predstavljena publikacija, organizovan je u Narodnoj biblioteci “Radosav Ljumović” i njemu su prisustvovali i predstavnici sekretarijata i drugih organa uprave Glavnog grada.

U dokumentu na dvadesetak strana, autori podsjećaju da je Plan održive urbane mobilnosti krovni strateški dokument za rješavanje izazova u oblasti saobraćaja i unapređenje kvaliteta života u Podgorici.
Navode da je njegova dosadašnja primjena bila ograničena, ali i da “postoje jasne mogućnosti za značajan napredak u budućnosti”.
“Ključni preduslov za to je povratak političke podrške ovom planu i ovakvom načinu planiranja, iz čega će proizići i konkretne mjere i aktivnosti usmjerene na održive vidove mobilnosti poput pješačenja, upotrebe bicikla i javnog prevoza, kao i optimizaciju motornog saobraćaja”, navode, pored ostalog.
Autori publikacije su i predložili obnavljanje političke podrške Planu održive urbane mobilnosti, kao i da se uradi novo rješenje o obrazovanju Koordinacionog tijela za praćenje realizacije Plana održive urbane mobilnosti, eventualna izmjena strukture tog tijela, kao i da se precizira način rada tog tijela, uključujući zadatke, odgovornosti, dinamiku sastanaka i način izvještavanja.
“Vijesti” su u pitanjima u vezi sa publikacijom nadležne u Glavnom gradu i pitale za komentar na te predloge.
Kazne, ograničenja brzine, skuplji parking
Autori publikacije u dijelu koji se odnosi na kaznenu politiku, preporučuju da nadležne službe usmjere napore na kažnjavanje nedozvoljenog zaustavljanja i parkiranja na mjesta gdje je to izričito zabranjeno (trotoari, biciklističke staze, autobuska stajališta, zelene površine, kružni tokovi i parking mjesta za OSI).
Preporučuju ograničenje brzine u pojedinicim ulicama, među kojima su ulice Ilije Plamenca, Radosava Burića, Dušana Milutinovića, Ulica Ljubović, Nikole Tesle, Iva Andrića, Zmaj Jovina, Meše Selimovića, Milivoja Pavlovića, Goce Delčeva, Skopska, Đulje Jovanova, Braće Ribar, Vlada Ćetkovića...
Smirivanje saobraćaja pomoću fizičkih prepreka trebalo bi, dodaju, sprovesti i u ulicama koje se nalaze u blizini obrazovnih ustanova, a pripadaju kategoriji državnih puteva, kao što je Bulevar Josipa Boza Tita, “a koja u sadašnjem dizajnu predstavlja veliku opasnost za sve učesnike u saobraćaju, pa se u njoj često dešavaju saobraćajne nezgode”.
Na Bulevaru Josipa Broza, takozvanoj 8-8 ulici u naselju Stari aerodrom, kako su “Vijestima” rekli prošlog ljeta iz Uprave policije, za godinu su se dogodile 62 saobraćajne nezgode. To je u prosjeku više od jedne saobraćajke sedmično.
Iako svjesni da je mjera nepopularna, iz Biciklo.me predlažu i povećanje cijena parkinga.
“Kako bi se smanjile saobraćajne gužve i obezbijedio veći broj slobodnih parking mjesta za one kojima su zaista neophodna, preporučuje se povećanje cijena parkiranja, naročito u centru grada. Iako ova mjera može biti nepopularna, dugoročno bi mogla dati značajne rezultate, jer se na taj način građani motivišu da razmotre alternativne načine kretanja kroz grad, poput korišćenja javnog prevoza, kretanja biciklom ili hodanja”, navode u publikaciji.
I lokalni službenici da se voze autobusom
U cilju poboljšanja usluge javnog prevoza, predlažu da se krajnje desne saobraćajne trake, koje se “u pojedinim bulevarima u gradu često se koriste za nepropisno zaustavljanje i parkiranje” prenamijene u posebne trake za saobraćaj javnog prevoza.
Time bi se, dodaju, znatno poboljšala tačnost i pouzdanost autobuskih linija, naročito u periodima jutarnjeg i popodnevnog špica, te suzbio problem nepropisnog zaustavljanja i parkiranja na tim lokacijama.
Predložili su uspostavljanje brze autobuske linje Stari Aerodrom-Tološi, uvođenje povlastica u javnom linijskom prevozu (snižene mjesečne karte, gradska kartica za javni linijski prevoz u kombinaciji sa drugim povoljnostima), te da se lokalnim službenicima, umjesto naknade za prevoz, izdaju besplatne mjesečne karte.
Nove trake i više novca za kupovinu bicikla
U dijelu koji se odnosi na biciklističku infarstukturu, iz Biciklo.me predlažu sanaciju postojeće, ali i da se urade novi biciklisitčki koridori:
“S obzirom na značajno smanjenje biciklističke infrastrukture tokom 2024. godine, neophodno je uložiti napore u njeno širenje, kao i bolje povezivanje postojeće mreže”, navode.
Iz Biciklo.me predlažu da se biciklisitčkom infrastrukturom do kraja mandata sa centrom grada povežu pojedina naselja (Masline, Stari aerodrom, Zagorič, Donja i Gornja Gorica), kao i da se izradi biciklistički koridor Blok V-Siti kvart, kroz univerzitetski kampus.
Predlog je i da se uveća iznos subvencije za kupovinu bicikala. U junu 2024. Glavni grad je raspisao deseti ciklus, sa budžetom od 30.000 eura. Građanima su tada omogućene subvencije od 50 odsto cijene bicikla, do maksimalnog iznosa od 150 eura po prijavi.
Iz Biciklo.me dodaju da bi takvi javni pozivi trebalo da budu raspisivani i nekoliko puta godišnje, “kako bi se pružila kontinuirana podrška građanima i dodatno podstakla popularizacija biciklističkog saobraćaja”.
Pješačka karta, bezbjedne rute za đake
Kako bi se pješaci zaštitili od nesavjesnih vozača, koji parkiraju po trotoarima, iz te NVO predložili su postavljanje fizičkih prepreka poput stubića.
Do kraja mandata, gradskoj upravi preporučili su izradu pješačke karte Podgorice, kreiranje bezbjednih ruta do škola za sve osnovne i srednje škole, izradu baze podataka o opasnim lokacijama za pješake, rekonstrukciju pješačkog mosta “Gazela” u cilju prilagođavanja potrebama OSI i osobama smanjene pokretljivosti, ali i vođenje kampanja “u cilju promocije pješačenja kao vida urbane mobilnosti”.
Publikacija “Saobraćaj po mjeri svih: kako poboljšati urbanu mobilnost u Podgorici za godinu dana” dostupna je na veb stranici biciklo.me.
Autori dokumenta su Stefan Bulatović i Blažo Crvenica iz Biciklo.me, a recenzent Aljaž Plevnik sa Urbanističkog instituta Republike Slovenije.
Još ima ulica kojima nije moguće kretanje za OSI
U Podgorici još postoje ulice koje nisu do kraja prilagođene za kretanje osoba sa invaliditetom i osoba smanjene pokretljivosti, jer nemaju prilagođene rampe na pješačkim prelazima, navode iz NVO Biciklo.me.
Kako dodaju, neke od lokacija kojima nedostaju rampe su ulazna kapija kod Dječije bolnice, pješački prelaz kod spomenika Francu Prešernu, 4. jula (kod zgrade Građevinara), Nikole Tesle (u blizini Doma zdravlja)...
Bonus video:
