Glavni grad je za četiri godine advokatima platio više od 110.000 eura, uprkos činjenici da Zakon o lokalnoj samoupravi predviđa da to radi nadležni opštinski organ, a to je u slučaju Podgorice Uprava za zaštitu imovinsko-pravnih interesa.
Iz Glavnog grada, u odgovorima “Vijestima” precizirano je da su ih od 2021. do 2024. godine zastupali advokati Milija Šaranović, Nikola Martinović, Slobodan Smolović, Spasoje Raspopović, Danilo Radulović, Slađana Kavarić, kao i advokatsko ortačko društvo (AOD) Durutović, Vuksanović, Kraljević.
Šaranović je, kako je rečeno “Vijestima” iz gradske administracije, zastupao Glavni grad u radnim sporovima. Martinović, Smolović, Raspopović, Kavarić i AOD Durutović, Vuksanović, Kraljević su “pružali usluge za zastupanje Glavnog grada”. Advokat Danilo Radulović je, pak, predstavljao Glavni grad u izvršnim, parničnim, krivičnim i upravim postupcima. On je postupao i po predmetima koje je dostavljao Glavni grad i obavljao poslove konsultantskih pravnih radnji vezana za njegovo svakodnevno poslovanje.
Član 69 Zakona o lokalnoj samoupravi predviđa da poslove zaštitnika imovinsko-pravnih interesa opštine vrši organ koji “odredi opština statutom u skladu sa zakonom”.
“U vršenju poslova iz stava četiri ovog člana, nadlaženi organ opštine ima položaj zakonskog zastupnika opštine pred sudovima i drugim nadležnim državnim organima”, piše u Zakonu.
“Vijesti” su od Uprave za zaštitu imovinsko-pravnih interesa Glavnog grada preko aplikacije Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) “Pitajte institucije” tražile da im dostave kopije svih odluka o sistematizaciji radnih mjesta donijetih u periodu od januara 2021. do januara 2025. godine.
Prema dostavljenim dokumentima, Uprava za zaštitu imovinsko-pravnih interesa Glavnog grada ima zaštitnika i sedam zamjenika. Oni bi, po slovu Zakona o lokalnoj samoupravi, trebalo da brane interese gradske administracije. To, pored ostalog, piše i na sajtu Glavnog grada.
Prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, Glavni grad ima jednog zaštitnika imovinsko-pravnih interesa. Zamjenika, prema istom dokumentu, ima sedam.
“Zaštitnik vrši poslove utvrđene zakonom i drugim propisima, predstavlja, rukovodi i organizuje rad Uprave. Uslovi koje mora da ispuni za obavljanje poslova su VII1 nivo kvalifikacije obrazovanja, završen Pravni fakultet, najmanje osam godina radnog iskustva na istim ili sličnim poslovima. Položen pravosudni ispit”, navodi se u dokumentu. Isti uslovi su predviđeni i za njegove zamjenike.
Zamjenici zaštitnika imovinsko-pravnih interesa vrše poslove koji se odnose na preduzimanje mjera i ulaganje pravnih sredstava radi zaštite imovinskih prava i interesa Glavnog grada.
“Pružaju pravnu zaštitu imovine i imovinskih i drugih prava Glavnog grada, njegovih organa i službi. Zastupaju pred sudovima u parničnom, vanparničnom, izvršnom i upravnom postupku i u upravnom sporu. Daju mišljenja na predloge akata o raspolaganju državnom imovinom. Daju mišljenja u vezi sa zaključivanjem ugovora i drugim imovinsko-pravnim pitanjima na zahtjev organa ili službi. Predlaže rješavanje sudskih sporova i vrši druge poslove po nalogu zaštitnika”, piše u Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji.
“Uprava za zaštitu imovinsko-pravnih odnosa Glavnog grada vrši poslove uprave koji se odnose na pravnu zaštitu imovine, imovinskih i drugih prava Glavnog grada, njegovih organa i službi. Zastupa pred sudovima u parničnom, vanparničnom, izvršnom i upravnom postupku...”, stoji na sajtu.
Iz Glavnog grada “Vijestima” nijesu odgovorili u kojim slučajevima su advokati zastupali gradsku administraciju. Oni su, u telefonskom razgovoru, kazali da bi za taj odgovor morali da pitaju svakog advokata pojedinačno.
Bonus video:
