Direktor Opšte bolnice u Pljevljima Saša Grbović nazavao je površnim, tendencioznim i neutemeljenim tvrdnje koje su se poslednjih dana pojavile u javnosti, vezane za navodne nedostatke reagenasa za pojedine laboratorijske analize, koje se rade u toj zdravstvenoj ustanovi.
Iz Opštinskog odbora (OO) Demokratske partije socijalista (DPS) Pljevlja je ranije danas saopšteno da je u gradskoj bolnici već duže vrijeme nemoguće uraditi elementarne laboratorijske analize krvi.
"Biohemijska laboratorija naše ustanove funkcioniše po svim standardima struke, ažurno, blagovremeno, odgovarajući adekvatno svim dijagnostičkim zahtjevima. Ono što je činjenica koja se mora istaći jeste podatak da se u postkovid periodu enormno povećao broj uputa za pojedine analize, prvenstveno analize CRP i D- Dimer. Primjera radi prije kovid perioda CRP analiza se radila određujući se samo pozitivno ili negativno. Danas je situacija drugačija i laboratorija je značajno opterećena ovim analizama čija nabavka nije ni malo jednostavna već podliježe proceduri javnih nabavki. Svjedoci smo da je ova godina počela blokadom parlamenta čiji je rezultat činjenica da budžet nije usvojen i da se nalazimo na režimu privremenog finansiranja, što je uslovilo kašnjenje saglasnosti na plan javnih nabavki i samim tim i proces nabavki je u kašnjenju", kazao je Grbović u saopštenju dostavljenom "Vijestima".
Uprkos tim poteškoćama, ističe on, svih reagenasa uključujući i CRP ima dovoljno za sva hitna stanja, bolničke pacijente i osjetljive kategorije kao što su trudnice, djeca i onkološki pacijenti.
"Što se tiče ambulantnih pacijenata u slučaju nedostatka pojedinih reagenasa izdaju se potvrde za njihovu refundaciju kod Fonda za zdravstveno osiguranje čime se i ovaj problem adekvatno rešava. O radu laboratorije i opterećenosti iste zbog neselektivnog rađenja nalaza najbolje govore brojke da je u prošloj godini urađeno ukupno 654.137 hiljade analiza. Obzirom da laboratorija opslužuje i Opštu bolnicu i Dom zdravlja, ističemo da je bolničkim pacijentima urađeno svega 79.000 hiljada analiza dok su sve ostale analize rađene ambulantnim pacijentima sa primarnog nivoa zdravstvene zaštite. Ističemo da ni ubuduće bolničkim pacijentima kao ni bilo kom hitnom stanju neće nedostajati nijedan reagens, već će isti biti rađeni blagovremeno", ističe prvi čovjek pljevaljske bolnice.
Grbović se osvrnuo i na informacije koje su se pojavile u javnosti poslednjih dana vezano za troškove izgradnje nove bolnice u Pljevljima.
"Svjedoci smo da se poslednjih dana senzacionalistički pokušava spekulisati oko troškova i izgradnje nove bolnice u Pljevljima. Radi se isključivo o neprofesionalnom i površnom zauzimanju javnog diskursa. Naime, uzimaju se grube procjene idejnog arhitektonskog rješenja i pokušava se zbuniti javnost i unijeti skepticizam među narodom Pljevalja koji 70 godina čeka na novu bolnicu. Sa navedenim projektom sigurno se neće stati, izrada završne dokumentacije teče planiranom dinamikom, jasne su garancije koje su položene i više je nego izvesno da će se navedeni projekat uspješno realizovati. Nažalost, ovakvi pokušaji zbunjivanja i unošenja panike u javnost nisu samo senzacionalizam i želja za tiražom, već u mnogome licemjerno i zlonamjerno podmetanje golih neistina i politikanstvo lišeno svakog principa", navodi Grbović.
Tvrdi da je prethodni menadžment Opštu bolnicu Pljevlja u vremenu kovida ostavio sa 30 boca kiseonika, a potrošnja je zahtijevala preko 100 boca, dugove između 300 i 400 hiljada i "zastrašujućom ugroženosti života pacijenata liječenih u stacionaru".
"Između ostalog, zatekli smo 21 pacijenta u tadašnjem stacionaru bez ikakvog protokola, evidencije i podataka o zdravstvenom stanju koje je bilo više nego teško i složeno, ne znajući ni ko ih vodi ni dokle se stiglo sa liječenjem. Danas kada je u bolnicu uloženo preko milion eura u nabavku nove opreme, kada su dugovi u valuti, kada se uveliko zakoračilo putem izgradnje novog objekta, pokušavaju se sticati jeftini politički poeni i licitirati pažnjom i povjerenjem građana. Opšta bolnica Pljevlja će nastaviti osavremenjavanje i modernizaciju uslova i procesa rada i spremno dočekati novi objekat kao istorijski iskorak razvoja zdravstva u našem gradu", zaključio je Grbović.
Bonus video:
