Zapuštena imanja, oronule kuće, neriješen ostavinski postupak i smeće. Naizgled, nepovezana rečenica, ali povezuju ih nesavjesni građani i službe koje ne mogu da reaguju.
U Nikšiću, na više lokacija širom grada, na privatnim imanjima, vidljive i manje vidljive, manje-veće deponije čekaju da budu očišćene. Umjesto toga, smeća je sve više jer trebaće mnogo vode da poteče dok, ne samo u gradu pod Trebjesom, već i u Crnoj Gori, ne budemo imali ekološki osviješćene, ili uopšteno osviješćene građane.
Načelnik nikšićke Komunalne policije Veselin Čurović objašnjava da kada im građani prijave ili njihovi službenici sami uoče, a službenika im, kaže, fali, pa im i deponije “promaknu”, da na privatnom imanju postoji smeće koje svima, osim vlasniku, “bode oči”, odmah izriču novčanu kaznu i prosljeđuju Komunalnoj inspekciji koja nalaže vlasniku da ukloni smeće i da “površinu dovede u namjenu onako kako treba”. Ali, kakvi su postupci u slučajevima kada su imanja zapuštena i ne zna se njihov vlasnik?
“Mi uvijek blagovremeno izađemo i pokušamo utvrditi ko je vlasnik tog objekta, odnosno imanja ili prostora, i odmah proslijedimo drugim nadležnim inspekcijama na dalje postupanje. Nažalost, nismo nekad u mogućnosti da postupimo onako kako treba, jer nije završen ostavinski postupak, pa se ne zna vlasnik. To je taj nesklad između nekih stvari, a građani misle da je to nadležnost Komunalne policije. Međutim, drugi državni organi jednostavno ne postupe blagovremeno i onda nismo u mogućnosti da postupimo po prijavi koja je nama dostavljena na dalje postupanje”, kazao je “Vijestima” Čurović.

Pojedini ostavinski postupci, kako je istakao, nijesu završeni ni nakon više decenija, i onda imaju problem jer ne mogu da reaguju na adekvatan način, a kod građana se stiče utisak da su ostali gluvi na njihove prijave.
“Uvijek kada neke stvari ne možemo da riješimo, mi to predočimo našim nadležnim sekretarijatima da se donesu odluke u Skupštini opštine da bi se nešto jednostavno preduprijedilo. Čak i prema Vladi da uputimo dopise sa predlozima da se izmijene neke zakonske odredbe, gdje bi mogli jednostavno da građanin kada prijavi, da vidi da smo mi stvarno postupili po njegovoj prijavi i da jednostavno dovedemo to u red”, naglasio je načelnik Komunalne policije.
Ekipa “Vijesti” je načelniku predočila da su u gradu pojedina privatna imanja prekrivena smećem - na Bulevaru 13. jul, Vuka Mićunovića, u ulicama Pete proleterske, Nika Miljanića...
“Čim ste nas obavijestili obišli smo te lokacije koje su u privatnom vlasništvu i za koje moramo da utvrdimo ko je stvarni vlasnik. Naši službenici će odmah napraviti zapisnik ili službene zabilješke, fotografisati i utvrditi ko je vlasnik. Nakon toga se, naravno ukoliko bude postojao stvarni vlasnik i nije riječ o ostavinskom postupku koji i dalje traje, izriče kazna, a odmah zatim se dostavlja nadležnoj službi Komunalne inspekcije koja je takođe ažurna po pitanju toga, i koja odmah postupa i nalaže tom fizičkom licu da ukloni deponiju i da to bude na adekvatan način održavano”.
Ukoliko nije završen ostavinski postupak i ne zna se vlasnik, a sve su prilike da je tako, pošto se pojedina imanja nalaze na atraktivnim lokacijama i vjerovatno bi do sada bila na adekvatan način valorizovana, smeće ostaje kao podsjetnik da smo daleko od ekološke Crne Gore.
Bonus video:
