Camović Veličković: Raonić diktirao dnevni red; Drljević: Nije istina

Suđenje u podgoričkom Osnovnom sudu

28392 pregleda 22 reakcija 14 komentar(a)
Marijana Camović Veličković, Foto: Nikola Saveljić
Marijana Camović Veličković, Foto: Nikola Saveljić
Ažurirano: 11.04.2025. 11:49h

Članovi Savjeta Radio-televizije Crne Gore (RTCG) više puta su bili zamoljeni da ne biraju Borisa Raonića za generalnog direktora Javnog servisa, jer tim postupkom ulaze u zonu krivične odgovornosti.

To je tokom suđenja u podgoričkom Osnovnom sudu kazala potpredsjednica Savjeta RTCG-a Marijana Camović Veličković.

Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo ranije je podnijelo optužni predlog protiv predsjednika i četiri člana Savjeta RTCG-a, zbog nezakonitog imenovanja generalnog direktora Borisa Raonića.

suđenje Savjet RTCG
foto: Nikola Saveljić

Kako su "Vijesti" ranije pisale, terete ih za zloupotrebu službenog položaja u saizvršilaštvu.

Optužni predlog podnijet je protiv predsjednika Savjeta Veselina Drljevića, članova Filipa Lazovića, Amine Murić, Naoda Zorića i bivšeg člana Predraga Miranovića.

Prema njenim riječima, sjednici Savjeta na kojoj je odabran Raonić za generalnog direktora je prethodio sastanak tokom kojeg se raspravljalo opcijama za rukovodeću poziciju u RTCG-u.

“Dobila sam poziv da prisustvujem sastanku Savjeta Javnog servisa. Pojavila sam se sa možda nekoliko minuta zakašnjenja. Dobili smo presudu u kojoj je bila podvučena jedna rečenica da treba da se poništi oglas ili izvrši izbor preostalih kandidata iz 2021. godine. Prisutnima je bilo nejasno kako je sud ostavio takvu alternativu. Tumačila se sama presuda, a Raonić koji je bio prisutan se tada uključio i naveo da je znao za presudu sedmicama unaprijed… Pomenuto je kako treba da se bira između četiri kandidata. Ćutala sam određeno vrijeme da vidim kako će situacija da se odvija. Raspravljalo se o opcijama i ja sam rekla da treba poništiti konkurs i da je jasno da Boris Raonić ne može biti generalni direktor”, kazala je Camović Veličković.

Ona je kazala da joj je rečeno da Raonić nema prepreka kao kandidat, na šta je Camović Veličković kazala da “nijesu birani da im bude komforno”.

“Sjutra je bila sjednica. Glasalo se da li će sjednica biti javna. Pred sam kraj sastanka, Raonić je diktirao Drljeviću dnevni red. On je to zapisivao i pročitao nam koji je dnevni red. Molila sam ih da ne stave Raonića na taj spisak, te da je to nezakonito… Rekla sam im da ulaze u zonu krivične odgovornosti. Međutim, tada su advokati reagovali i naveli da nema krivične odgovornosti i nastavila sam da upućujem članove Savjeta da postupe po pravosnažnoj presudi” objasnila je.

Ona je kazala da je tražila od Savjeta da se postupi po prvostepenoj presudi i da se ne ulaže žalba na nju.

“Nakon pauze, tražila sam Drljevića da mi pročita spisak kandidata, što je on odbio. Napustila sam sjednicu. Par minuta nakon toga, Savjet je glasao i izabran je Raonić”, rekla je potpredsjednica Savjeta RTCG-a.

Ona je podsjetila da Raonić nije mogao biti na listi kandidata i dodala da su mu članovi Savjeta omogućili da bude nezakonito odabran.

Camović Veličković je rekla da je primjerak drugostopene presude dostavila advokatica Zorica Đukanović.

“Mislim da advokatica Saša Vuković nije prisustvovala na sastanku, već na samoj sjednici”, kazala je.

Odgovarajući na pitanje odbrane RTCG-a da li je glasala tokom narednih sjednica, Camović Veličković je istakla da je glasala na tačke koje su se ticale smjene predsjednika Savjeta Veselina Drljevića, jer ga smatra “nedostojnim te funkcije”.

"Nije kredibilan svjedok"

Advokat Vladan Bojić je pitao Camović Veličković postoje li lični sukob nje i Raonića. Ona je odgovorila da “sa moje strane ne postoji”, dodajući da samo obavlja svoju javnu funkciju.

Advokat Tomica Knežević pitao je Camović Veličković da li joj je poznat član 50 Zakona o nacionalnom javnom emiteru. Ona je kazala da jeste, dodajući da je upravo to odredba kojom se ističe da Raonić ne može biti kandidat.

"Iz same pravosnažne odluke navodi se da se poništavanjem izvora vraćamo u stanje momenta izbora 2021. godine kada je postojao konflikt interesa za Raonica, a što potvrđuju pravosnažne presude. Mi smo odlučivali o konkursu iz 2021, a ne 2023. godine. To sam ponavljala i tog dana na sjednici", rekla je Camović Veličković.

Optužena Amina Murić pitala je Camović Veličković da li je tačno da je preko Raonića "tražila zaposlenje njenog supruga”.

“To apsolutno nije tačno”, apostrofirala je Camović Veličković.

Advokat Nebojša Asanović je uputio primjedbu da Camović Veličković okrivljuje članove Savjeta RTCG-a. Zamjerio joj je što nema pozitivne komentare na rad Javnog servisa, pa zbog toga “ona za nas nije kredibilan svjedok”.

Advokat Bojić nazvao je Camović Veličković hajkačem i rekao da je nemoguće da je ona jedini moralni kompas u RTCG-u. Rekao je da je ona opsjednuta Raonićem.

"Svjesno obmanula javnost"

Optuženi Veselin Drljević je kazao da “nije istinito da smo pravili dnevni red po nečijem diktatu”.

“Ja sam znao šta moram da radim… U dva navrata je svjesno obmanula javnost. Ona je na svakoj sjednici pravila tiradu od medija od kojeg je zadužena. Prigovaram na njene neistinito iznešene stavove”, rekao je.

Optuženi Filip Lazović je rekao da se nadao da će Camović Veličković shvatiti njenu ulogu u postupku, a ne iznositi sopstvene impresije koje nijesu vezane za ovaj postupak.

Optužena Amina Murić rekla je da je iskaz Camović Veličković neistinit.

Špajak: Pitala sam advokaticu može li doći do krivične odgovornosti

Članica Savjeta RTCG-a Milica Špajak rekla je da je 2023. iznijela stav da treba raspisati konkurs za izbor direktora Javnog servisa.

“Nijesam glasala i preuzela glasački listić. Do samog kraja sjednice sam ostala i nisam glasala”, kazala je Špajak.

Ona je rekla da je pitala advokaticu Đukanović može li doći do krivične odgovornosti članova Savjeta, a njihov stav je, kako je rekla, bio da do toga ne može doći.

Špajak je rekla da se usaglasila sa Murić oko toga da je sjednicu trebalo zatvoriti za javnost, zato što je prostorija bila premala za sve novinare.

Špajak je kazala da nije razgovarala sa članovima Savjeta o samom glasanju.

“Koliko se sjećam postojale su dvije pauze, ali se ne mogu sjetiti trajanja istih”.

Tužilac: Špajak razmišljala o krivičnoj odgovornosti, što znači da situacija nije bila kristalno jasna

Tužilac Igor Šćekić je rekao da je Špajak razmišljala o krivičnoj odgovornosti, “što znači da situacija nije bila kristalno jasna”.

“Takođe su nejasni navodi svjedokinje da je kao članica Savjeta iznijela predlog koji je praktično ignorisan, pa se postavlja pitanje da li se svjedok ne sjeća da se glasalo o tom njenom predlogu”, izjavio je.

Bojić je rekao da je strah Špajak od krivične odgovornosti prirodna reakcija, jer je to posljedica "hajkačkog djelovanja" Camović Veličković.

Drljević je naglasio da Savjet ne radi na pobunama.

“Ukazao bih i državnom tužiocu da možda i postoje nekad pobune među članovima Savjeta, ali da se o svemu glasa i konstatuje”, kazao je.

Baća: Osjetio sam kao da sud nije htio da se odredi, pa loptu prebacio na naš teren

Svjedok Bojan Baća rekao je da kada je dobio presudu, tokom neformalnog sastanka, i bio je šokiran koliko je ona “bila u formi toka svijesti, nepismeno”.

“Bunilo me je zašto se nama dalo da tumačimo tu odluku… Nisam pravnik, uvijek se oslanjam na njihova mišljenja. Bio mi je problem je to što nisam shvatio da može da se tumači na dva načina. Kolege su dale ubjedljive argumente. Osjetio sam kao da sud nije htio da se odredi, nego je loptu prebacio na naš teren”, rekao je Baća, dodajući da je pritisak javnosti bio prevelik.

Sudija Dragana Lubarda ga je preusmjerila da se fokusira na činjenice i da ne daje svoja opsežna viđanja crnogorskog pravosudnog sistema.

Baća je podsjetio sud da je podnio ostavku 1. juna 2023. godine.

“Odlučio sam da se fokusiram na svoj posao”, kazao je.

Baća je izjavio da je obavijestio Raonića o svojoj ostavci, dodajući da nije trpio pritiske.

“Ponovio bih da je atmosfera bila radna. Nije bilo zavjereničkog momenta, po mom mišljenju i iz moje vizure”, rekao je.

Sud da pribavi poslovnik

Advokat Marković predložio je sudu da pribavi poslovnik o radu Savjeta RTCG-a, a koji je bio ja snazi “u vrijeme spornog glasanja”.

Nastavk ročišta je 6. juna.

Bonus video: