Apoteke ostale bez psihijatrijskog lijeka

Nema zainteresovanih ponuđača za anafranil, pacijenti se upućuju kod ljekara na konsultacije o zamjenskoj terapiji

39987 pregleda 83 reakcija 8 komentar(a)
Pacijenti tvrde da nestašica traje već mjesec (ilustracija), Foto: Shutterstock
Pacijenti tvrde da nestašica traje već mjesec (ilustracija), Foto: Shutterstock

Apoteke u Crnoj Gori ostale su bez lijeka anafranil, koji koriste pacijenti za liječenje depresije i poremećaja raspoloženja.

Zastoj u isporuci ovog lijeka, tvrde pacijenti, traje već mjesec i nije poznato kada bi dobavljač mogao opet da ponudi anafranil apotekama. Pacijenti koji godinama koriste anafranil kažu da lijek traže u susjednoj Srbiji, Republici Srpskoj i Albaniji i podsjećaju nadležne na važnost redovne terapije, imajući u vidu da je naša država u evropskom vrhu po broju suicida.

Iz “Montefarma” su “Vijestima” juče potvrdili da postoji trenutni prekid u nabavci lijeka anafranil, proizvođača Novartis Pharma, jer se u više sprovedenih postupaka javnih nabavki nije javio nijedan ponuđač.

Pojasnili su da u tri postupka javne nabavke, od 18. 3. 2024, zatim 17. 5. 2024. kao i najnovijem postupku od 10. 3. 2025. nijedan dobavljač nije iskazao interesovanje, niti dostavio ponudu.

“Jedini postupak u kojem je stigla ponuda bio je od 28. 6. 2024, i na osnovu te jedine ponude su formirane zalihe koje su u međuvremenu distribuirane i utrošene. Prema kartici prometa pomenutog lijeka, u periodu od 1. januara do 25. aprila ove godine naše apoteke su izdale na recept pacijentima ukupno 835 kutija, te je trenutni zastoj u isporuci lijeka nastao kao posljedica nedostatka ponuda na pomenutim postupcima javne nabavke”, piše u odgovoru.

Iz “Montefarma” su kazali da u ovom trenutku, zbog nedostatka ponuda u javnim nabavkama, ne postoji precizna informacija o tome kada će biti isporuka lijeka anafranil. Tvrde i da su u stalnom kontaktu sa potencijalnim dobavljačima i da nastavljaju svakodnevno aktivnosti kako bi se obezbijedile nove količine.

“Pacijentima koji koriste anafranil drag. 25 mg savjetuje se da se, u dogovoru sa svojim izabranim ljekarom ili psihijatrom, konsultuju o eventualnoj terapijskoj zamjeni. Postoje određeni lijekovi iz iste farmakološke grupe koji se mogu koristiti kao alternativa, ali isključivo uz stručnu procjenu i preporuku ljekara, kako bi se obezbijedila bezbjednost i kontinuitet terapije”, poručili su.

Iz “Montefarma” su podsjetili da nabavku ljekova sprovode u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, gdje koriste sve zakonom dozvoljene mehanizme i eventualnu dostupnost paralela na tržištu, kako bi u najkraćem vremenskom periodu prevazišli prekid u snabdijevanju i omogućili nesmetano liječenje pacijenata.

“S obzirom na to da, pored naših 55 apoteka, više od 120 privatnih apoteka takođe izdaje ljekove na teret Fonda za zdravstveno osiguranje, prekid u snabdijevanju koji nastaje zbog nemogućnosti dobavljača da obezbijedi lijek za tržište Crne Gore za posljedicu ima nestašicu i u državnim i privatnim apotekama”, istakli su.

Iz “Montefarma” su poručili da razumiju pacijente koji čekaju na terapiju na koju su navikli i da se trude da, ako postoji mogućnost, u najkraćem roku obezbijede kontinuitet isporuke, a što zavisi od samog proizvođača.

Bonus video: