Kako djeluje kada je „Zajednica u akciji“, kako se zove poziv Fonda za aktivno građanstvo, pokazalo je nevladino udruženje (NVU) „Putevima predaka“ iz Nikšića, događajem na kome su spojili lijepo i korisno – učenici Osnovne škole „Luka Simonović“ iz grada pod Trebjesom imali su priliku da čuju nešto više o cirkularnoj ekonomiji, a onda da svi zajedno „zasuku rukave“ i sprovedu ekološku akciju. Predavanje o cirkularnoj ekonomiji održala je Nada Jaredić, a osnovci su aktivno učestvovali predlažići kako da se riješi problem odlaganja plastike.
“Zagađenje plastikom je realnost sa kojom se suočavamo, kako globalno tako i lokalno. Savremeni način života je uticao na intezivnu potrošnju plastike i povećanu količinu plastičnog otpada. Problem ne može da se iskorijeni, ali može da se smanji ako primijenjujemo osnovna pravila cirkularne ekonomije, zaštite životne sredine i održivosti”, stoji u saopštenju za javnost.
Nakon edukativnog, uslijedio je praktični dio – u dvorištu škole volonteri NVU “Putevima predaka”, zajedno sa učenicima, posadili su šest sadnica kedra, očistili dvorište, postavili tri eko eko klupe i korpu za odlaganje otpada.
“Glavni cilj projekta je promocija i korišćenje recikliranog materijala u obrazovnim ustanovama i to kroz postavljanje eko klupa od reciklirane plastike u dvorištu škole i oplemenjivanje i stvaranje novih zelenih površina sa saksijskim sadnicama drveća. Cilj nam je da animirano cijelu lokalnu javnost o osnovnim principima cirkularne ekonomije i kako reciklirani materijal može postati itekako važna sirovina za dobijanje modernih komada mobilijara za javne površine”, kazala je Ana Petrović Njegoš, koordinatorka projekta.
Ista aktivnost, koja je realizovana u sklopu projekta “Reciklažom do održivog razvoja”, biće sprovedena i u školi “Radoje Čizmović”, u nikšićkom naselju Ozrinići.

“Ovo je još jedan ekološki projekat u nizu koje Udruženje realizuje, a odnosi se na doprinos razvoja lokalne zajednice, na kvalitet života građaana u smislu povećavanja zelenih površina u urbanom području. Iako smo prva ekološka država na svijetu, moramo raditi još mnogo na razvoju ekološke svijesti”, poručila je Petrović Njegoš.
Projekat “Reciklažom do održivog razvoja, čija vrijednost je tri hiljade eura, a koji ima za cilj da osnaži građansko učešće i inicijative u zajednici koje promovišu inkluzivno upravljanje i ekonomski i društveni razvoj, sproveden je kroz program „Podržani=Osnaženi“ koji realizuje Fond za aktivno građanstvo - fAKT, u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske, uz finansijsku podršku Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave.
Bonus video:
