Vojičić: Zakonski propisi dobri, praksa pokazuje drzgu sliku

Pristupačnost javnih objekata i usluga mora biti na boljem nivou i dok se to ne sprovede u djelo teško se može govoriti o integrisanju osoba sa invaliditetom
114 pregleda 0 komentar(a)
UDRUŽENJE PLEGIJA, Foto: Svetlana Mandić
UDRUŽENJE PLEGIJA, Foto: Svetlana Mandić
Ažurirano: 31.03.2017. 14:44h

Iako su nam zakonski propisi vezani za osobe sa invaliditetom dobri da bi nam, kako je kazao Milenko Vojičić, izvršni direktor NVO „Udruženje Plegije“ iz Nikšića, pozavidjela i razvijenija društva, praksa pokazuje drugu sliku. Tako, kako je kazao, Vlada je 2013.godine Akcionim planom predvidjela da godinu kasnije u Crnoj Gori 13 objekata učini pristupačnim osobama sa invaliditetom, a četiri godine kasnije to je urađeno sa svega pet-šest objekata.

„U Nikšiću je bilo planirano da se učine pristupačnim Opšta bolnica, Dom zdravlja i Bolnica za plućne bolesti u Brezoviku. Svjedoci smo da se tom poslu pristupa tek ovih dana. Projekat je urađen prošle godine a radovi na njima su tek sada u toku”, kazao je Vojičić na okruglom stolu pod nazivom “Arhitektonske barijere – zapošljavanje lica sa invaliditetom”, koji je održan u nikšićkom Tehnopolisu.

Prema njegovim riječima što se tiče novoizgrađenih objekata vodi se računa o pristupačnosti, posebno kada su u pitanju ulice i trotoari. Kazao je da pristupačnost javnih objekata i usluga mora biti na boljem nivou i dok se to ne sprovede u djelo teško se može govoriti o integrisanju osoba sa invaliditetom.

Jelena Raičević, iz Ministarstva turizma i održivog razvoja, kazala je da je Zakon o uređenju prostora i izgradnji objekata donijet prije devet godina, ali da zakonska norma nije dalje razrađivana, kao ni pravilnici koji bi trebali da sve to prate. Kazala je da je zakonom definisano da prilikom izrade projektne dokumentacije projerktant mora da vodi račna da primijeni sve odredbe pravilnika koje definišu pristupačnost obekata, kao i das u kazne za one koji ne ispoštuju zakonsku regulativu od 2.000 do 40.000 eura.

Prema riječima Nebojše Adžić, sekretara Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine, na lokalnom nivou donijeli su odluku o izgradnji rampi, liftova, pristupnih platform, ali i obavezali sve poslovne objekte i ustanove da obezbijede minimum pristupačnosti.

“Zgrada Opštine je pristupačna za osobe sa invaliditetom, kao i toaleti u njoj.. Ovih dana je počela rekonstrukcija Doma zdravlja sa aspekta pristupačnosti, tako da će na tom prostoru biti izgrađena tri vertikalno podizna lifta, kose rampe, taktilne površine, biće rekonstruisani toaleti, a sva vrata od ambulanti biće proširena po standardima”, kazao je Adžić.

Bonus video: