"Penicilin za korupciju“: Učili kako da pišu o nepravilnostima u zdravstvu

Tokom dvodnevnog treninga učesnici projekta usavršavali su tehnike pisanja, vježbali podnošenje zahtjeva za slobodan pristup informacijama, upoznali se sa Etičkim kodeksom novinara
1 komentar(a)
Ažurirano: 23.01.2017. 08:08h

U sklopu dvodnevnog treninga koji je NVO „Mladiinfo Montenegro“ organizovala u sklopu projekta „Penicilin za korupciju“, mladi novinari iz Nikšića imali su priliku da se upoznaju sa istraživačkim novinarstvom, informišu se o zakonodavnom okviru, kao i da identifikuju potencijalne teme na kojima će raditi

“Tri mlada novinara, učesnici projekta, učili su i o izvorima i sagovornicima za pisanje istraživačkih priča, zviždačima i javnim nabavkama u zdravstvu. Identifikovane su teme na kojima će raditi tokom naredna dva mjeseca. U okviru projekta planirano je da novinari urade istraživačke priče o nepravilnostima i korupciji u nikšićkim zdravstvenim ustanovama“, saopšteno je iz pomenute NVO.

Tokom dvodnevnog treninga učesnici projekta usavršavali su tehnike pisanja, vježbali podnošenje zahtjeva za slobodan pristup informacijama, upoznali se sa Etičkim kodeksom novinara.

Prema riječima koordinatorke projekta i predsjednice NVO „Mladiinfo Montenegro“ Milice Žugić ta organizacija se prvi put bavi korupcijom u zdravstvu.

„Cilj nam je da podignemo svijest građana o tom problemu, kao i da aktiviramo mlade da se uključe u rješavanje istog. Kao organizacija prvi put se bavimo istraživanjem korupcije i to u zdravstvu, tako da i mi sami kroz ovaj projekat učimo. Cilj nam je da ukažemo na nepravilnosti u zdravstvu kako bi one bile uklonjene i kako bi građani imali bolju zdravstvenu zaštitu“, kazala je Žugićeva.

Prethodnog mjeseca mladi novinari su pohađali obuku iz oblasti monitoringa zdravstvenih ustanova, a od februara počinju rad na terenu.

„Obavljaće monitoring zdravstvenih institucija u Nikšiću, Doma zdravlja, Opšte bolnice i Specijalne bolnice Brezovik i kontrolisati da li postoje nepravilnosti u njihovom radu ili koruptivne radnje. Nedjeljni izvještaji monitoringa biće objedinjeni i dostavljeni Ministarstvu zdravlja, Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, donatoru i drugim relevantnim institucijama“, kazala je Žugić.

Projekat, koji traje četiri mjeseca, podržan je kroz program “Misli lokalno, djeluj lokalno – Borba protiv korupcije na lokalnom nivou”, kojeg sprovodi Centar za građansko obrazovanje u saradnji sa NVO “Bonum” iz Pljevalja, “Inkubator” iz Kotora i Centra za istraživačko novinarstvo iz Podgorice. Finansiran je iz sredstava Evropske unije.

Galerija

Bonus video: