Ne očekujemo podršku od onih koji su napisali ovako nazadan zakon

U saopštenju se navodi da je CGO od početka insistirao na drugačijem pristupu, a koji bi išao od sveobuhvatne analize, preko usvajanja medijske strategije, pa tek onda do novog zakona
2091 pregleda 2 komentar(a)
Resor kulture unazadio i postojeća zakonska rješenja, Foto: Savo Prelević
Resor kulture unazadio i postojeća zakonska rješenja, Foto: Savo Prelević

Direktorat za medije Ministarstva kulture, kao nosilac procesa izrade Nacrta novog zakona o medijima, obesmislio je sve dosadašnje pokušaje sistemskog unapređenja okvira i ambijenta za rad i djelovanje medija u Crnoj Gori, a koji su bili u skladu sa najboljim međunarodnim standardima i praksama, poručeno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).

Ta organizacija je juče Ministarstvu kulture, na čijem je čelu Aleksandar Bogdanović, dostavila amandamne na Nacrt Zakona, među kojima su najznačajniji oni koji se tiču zaštite izvora i integriteta novinara, preciziranje edvidencije medija, obaveze državnih i lokalnih organa da medijima pružaju tačne informacije... “CGO ne očekuje ni da podneseni amandmani dobiju adekvatnu podršku i da nađu svoje mjesto u konačnom tekstu Zakona, a posebno imajući u vidu da su grubo ignorisana i mišljenja međunarodnih eksperata na ovaj tekst. To sve, naravno, može samo doprinijeti daljem produbljivanju problema u oblasti medija i osnažiti trend loših ocjena koje Crna Gora bilježi u relevantnim međunarodnim izvještajima”, poručili su iz te NVO.

15 samostalnih amandmana podnio je Centar za građansko obrazovanje.

U saopštenju se navodi da je CGO od početka insistirao na drugačijem pristupu, a koji bi išao od sveobuhvatne analize, preko usvajanja medijske strategije, pa tek onda do novog zakona.

“Mi i danas cijenimo da je neophodan širi društveni dijalog različitih zainteresovanih strana, objektivno sagledavanje situacije u oblasti medija, a onda predlaganje rješenja koja će sve to uvažiti. Iako je napravljen potpuno pogrešan redosljed koraka u ovom procesu, CGO će do kraja zastupati predložene amandmane kroz dostupne mehanizme i pokušati tako dati doprinos unaprijeđenju predloženih zakonskih rješenja. U javnom je interesu postojanje medija koji mogu ostati nezavisni i istrajni uprkos očiglednom političkom i ekonomskom uticaju i pritiscima, a samim time doprinijeti izgradnji odgovornih institucija, a dužnost nadležnih institucija je da takav okvir kreiraju. Ovaj Nacrt zakon o medijima to ne obezbjeđuje, iako ima dobrih elemenata i rješenja, te ga je potrebno dodatno ozbiljno unaprijediti”, smatraju u CGO. Ističu da se amandmanima CGO, u najvećem dijelu, predlaže definisanje pojmovnika, cilja i predmeta zakona kao preduslova za razumijevanje svrhe njegovog donošenja, ali i samih pojmova u kontekstu predloženih rješenja, a posebno precizno definisanje pojma medija, kako bi bilo jasno na koga se zapravo odnose predložena riješenja.

“Insistiramo na većoj zaštiti novinarskih izvora, integriteta novinara, širem obimu u pristupu informacijama od javnog značaja u posjedu organa javnog sektora i obavezi nosioca javnih ovlašćenja da pružaju tačne, potpune i pravovremene informacije o pitanjima iz njihovog djelokruga rada, ali i definisanju njihove odgovornost u slučajevima nedostavljanja traženih informacija medijima”, poručili iz te NVO.

Pored samostalnih amandmana, CGO je podržao i prijedloge, sugestije i komentare koje su zajednički podnijeli Institut za medije, NVO Media centar, Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG), Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN CG), CGO, urednik „Dana“ Nikola Marković, i novinari Mihailo Jovović i Vladan Mićunović.

Bonus video: