Bojanić: Javne finansije u narednih 20 godina "u rukama" Kineske vlade

53 pregleda 4 komentar(a)
Mladen Bojanić, Foto: Savo Prelević
Mladen Bojanić, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 22.12.2014. 15:56h

Predlogom budžeta za narednu godinu Vlada je javne finansije stavila sledećih 20 godine u ruke kineskoj Vladi, dok politika zaduživanja zbog kolektivizacije gubitaka košta dnevno dva miliona eura.

To zaduživanje predstavlja presipanje iz šupljeg u prazno jer će se novim zaduživanjem pokrivati stari dugovi, a nije isključeno nije isklučeno da će država bankrotirati jer neće moći da vraća veliko zaduženje.

Uz to, ne postoji politička volja da se naplate dugovanja za poreze, koncesije, prihodi od igrana na sreću i da se razviju komovsko- rođačke veze već se poseže za novim zaduživanjima da bi se pokrili gubici u budžetu.

To su najznačajnije ocjene o predlogu zakona o budžetu za 2015. godinu koje su poslanci opozicije saopštili danas u parlamentu. Rasprava je u toku.

Ministar finasija Radoje Žugić naglasio je da optimizam o napretku ekonomije temelji na realnim potencijalima države i smjernicama makroekonomske fiskalne politike. Poslanici vladajuće koalicije dijele optimizam izvršne vlasti.

"Svakog odgovornog političara mora da zabrine novo zaduživanje do 650 miliona eura" istakao je Danko Šarančić (SNP), dok je Strahinja Bulajić (DF) pitao hoće li se država dovesti u vazalski položaj pošto predlog zakona omogućava da se može zadužiti do maksimalne visine svog duga.

"Sve veći teret kamata na dug nezaustavljivo ubrzava zaduživanje" naglasio je Bulajić.

Nezavisni poslanik Mladen Bojanić ocijenio je da će "budžet zavisiti od kineskog kogresa, jer im je Vlada potpisom za kredit za autoput stavila javne finansije u ruke narednih 20 godina".

"Nema najavljenog smanjenja poltike stezanja kaiša , već smo ga za prethodne dvije godine stegnuli za još dvije rupe.Trebali bi i da se ministri usaglase sa premijerom Milom Đukanovićem da li nam slijedi prosperitet ili kriza", istakao je Bojanić.

U SNP smatraju da će građani biti "žrtva političkog projekta kroz ograničenje plata i penzija i druge namete".

"Kolektivizacija gubitaka dnevno nas košta dva miliona, a nema političke moći da se naplate prihodi od koncesija, igara na sreću, poreski dug i da se razbiju domaće komovsko-rođačke veze", naglasio je Aleksandar Damjanović (SNP) čiji je stav podržao ostatak opozicije.

Dodao je da izdvajanja za Fond rada od 2,3 miliona i Fond za obeštećenja 2,2 miliona predstavljaju "200 metara autoputa".

Za Pozitivnu je predlog budžeta presipanje iz šupljeg u prazno jer dvije trećine novog zaduženja ide na vraćanje starih dugova, a koncepcija budžeta se godinama temelji na novom zaduženju i prodaji imovine.

"Kreirate nerealni optimizam,jer je realnost drugačija. Imamo pad prosječne zarade i penzije , nezaposlenost u porastu, pad izvoza i rast spoljo-trgovinskog deficita. Ako ne dođe do bržeg rasta ekonomije javni dug neće biti održiv", kazao je Goran Tuponja (Pozitivna).

Žugić je naglasio da njegov optimizam nije bez pokrića, već na porjekciji da će ekonomija do 2018. Godine rasti po stopio d 3,8 odsto. On je istakao da vjeruje u te projekcije i da ne bi nikoga dovodio u zabludu.

"Budžet je izraz političke volje zasnovane na ekonomskoj logici koja nije optimizam bez pokrića. Temelj ise na povećanj ustepena naplate prihoda,smanjenju deficita,i neproduktivne potrošnje , kao i na restrukturiranju kapitalnog budžeta u korst razvijaOčekujem da ćemo prepoloviti kamatne stope koje su bile teret razvoju i životnom standardu privrede" naglasio je Žugić.

Damir Šehović (SDP) je rekao da budžetom država ulazi u razvojnu fazu, te da trebamo biti zadovoljni zato što je restriktivan u tekućoj potrošnji, razvojni u kapitalnom dijelu i dovoljan za funkcionisanje svih potrošačkih jedinica.

"Podstiče privredn irast i razvoj, a fiskalni parametri neće biti lošiji u odnosu na ovu godin.Uz to, omogućava normalno funkcionisanje svih potrošačkih jedinica", kazao je Šehović.

Slične stavove imaju i predstavnci vladajućeg DPS.

Bonus video: