Montenegro Airlinesu od pet fokera ostala samo dva

Avioni tipa „foker 100“ su prosječne starosti 23,5 godine, što ih čini jednim od najstarijih aviona tog tipa u svijetu u operativnoj upotrebi
52 pregleda 30 komentar(a)
Ažurirano: 23.02.2014. 09:17h

Crnogorska nacionalna avio kompanija „Montenegroairlines“ (MA) koja duguje više od 69 miliona eura suočena je i sa ekonomskim problemom starenja dijela flote koji treba zamijeniti.

Riječ je o avionima tipa „foker 100“ koji su prosječne starosti 23,5 godine, što ih čini jednim od najstarijih aviona tog tipa u svijetu u operativnoj upotrebi.

Od ukupno pet „fokera 100“ koji su proizvedeni od 1989. do 1992. već za desetak dana, u operativnom stanju ostaju samo dva. “Foker“ registarskih oznaka 4O-AOL trajno je prizemljen još krajem 2011. Novoimenovani izvršni direktor MA Živko Banjević kaže da je to “urađeno u skladu sa programom koji je propisao proizvođač”. „Ovaj avion se ne koristi za kanibalizaciju (skidanje upotrebljivih djelova za ugradnju na druge avione istog tipa koji lete) i njegova prodaja na odgovarajući način je u razmatranju“, objasnio je Banjević.

Crnogorska aviokompanija je 31. decembra 2013. iz upotrebe povukla i prizemljila i drugi „foker 100“ registracijske oznake 4O-AOK.

Treći avion ovog tipa, oznake 4O-AOT, biće povučen 1. marta, rečeno je Vijestima. Banjević nije odgovorio koliko je novca u protekle dvije godine uloženo u održavanje ta dva aviona. Po dokumentima iz 2011. samo u jednog trebalo je uložiti 600.000 eura.

Sa druge strane, MA raspolaže i sa tri moderna sviona tipa „embraer ERJ-195“ prosječne starosti samo 4 godine, ali samo jedan od ova tri aviona je vlasništvo kompanije.

Dva aviona su vlasništvo korporacije GECAS (General Electric Aviation Services) koja ih je na lizing na 8 godina, iznajmila MA koji plaća rate za korišćenje, a po isteku lizinga, može ih eventualno otkupiti od GECAS-a.

Treći i najnoviji „embraer“ oznaka 4O-AOC MA je nabavio na finasijski lizing sa rokom otplate od 12 godina. Banjević je potvrdio da dva GECAS-ova „embraera“ MA ne može prodati, ali bi se to eventualno moglo učiniti sa trećim avionom jer „mogućnost otplate prije roka postoji kroz ugovor, što znači da bi se mogao opciono nuditi na prodaju”.

Taj način tobožnjeg smanjenja duga MA inače, pominjao je u medijima bivši čelnik te kompanije Zoran Đurišić.

Banjević nije želio da saopšti koliko je MA do sada isplatio GECAS-u i bankama za tri nova “embraera”.

Opširnije čitajte u štampanom izdanju "Vijesti" za 23. februar

Bonus video: