Inicijativa za zajednički znak za hranu iz Dubrovnika i crnogorskog primorja

U PKCG smatraju da je kreiranje prepoznatljivog turističkog proizvoda moguće na osnovu prirodnih i kulturnih dobara
56 pregleda 5 komentar(a)
Privredna komora, Foto: Privrednakomora.me
Privredna komora, Foto: Privrednakomora.me
Ažurirano: 06.01.2014. 11:32h

Privredne komore Dubrovačko-neretvanske županije i Crne Gore inicirale su uspostavljanje znaka Kvalitet lokalnih proizvoda, koji će moći da dobiju gastronomski proizvodi koji koriste lokalne inpute, kao i oni koji predstavljaju tradiciju tog područja.

Iz Privredne komore Crne Gore (PKCG) su saopštili da sada predstoji osmišljavanje kriterijuma za dobijanje i dizajn zajedničkog znaka koji će nositi originalni domaći autohtoni proizvodi Dubrovačko-neretvanske županije i crnogorskog primorja.

"Cilj aktivnosti je razviti lokalne gastro suvenire koji će koristiti lokalne inpute, te ih plasirati turistima kao domaći proizvod. Time će turisti imati veću, raznovrsniju i bogatiju ponudu. Kupujući gastro suvenire tog područja, 2,2 miliona turista će biti u prilici ne samo da posjeti, nego i da okusi bogatstvo Dubrovačko-neretvanske županije i crnogorskog primorja", navodi se u saopštenju.

Iz PKCG su podsjetili da su zajedno sa Privrednom komorom Dubrovačko-neretvanske županije tražili rješenja kako podstaći proizvodnju, poboljšati ponudu i unaprijediti korišćenje lokalnih resursa, kako bi se postigla sinergija lokalnih dobavljača i poljoprivrednih uzgajivača u cilju daljeg razvoja turizma.

"Tragom dosadašnjih projekata koji su u funkciji valorizacije domaćih resursa Dobro iz Crne Gore i Hrvatska kvaliteta, uz inovativan koncept i pristup turizmu, inicirano je uspostavljanje znaka Kvalitet lokalnih proizvoda", kazali su iz PKCG.

Kako su dodali, uz zajednički promotivni materijal, istraživanje tržišta, komunikacionu strategiju i odgovarajuće metode marketinga, stvoriće se grupe proizvoda prepoznatljive na turističkom tržištu i u krajnjem, postići bolji finansijski efekti.

U PKCG smatraju da je kreiranje prepoznatljivog turističkog proizvoda moguće na osnovu prirodnih i kulturnih dobara, kroz organizovanu proizvodnju i plasman autentičnih lokalnih gastronomskih suvenira na bazi maslina, ribe, suvih smokava, meda, kestena, ljekovitog bilja i ostalih domaćih proizvoda.

"Inputi su i dalje tu. Znanja i dalje ima. Jedino što treba jeste objediniti sve te elemente kako bi žene pretežni nosioci tih vještina, ali i svi ostali preduzetnici, krenuli u organizovanu i prepoznatu proizvodnju lokalnih gastro suvenira", navodi se u saopštenju.

To bi, kako zaključuju u PKCG, moglo doprinijeti i poboljšanju kvaliteta života kroz stvaranje povoljnijih socio-ekonomskih i prirodnih uslova za unaprijeđenje turizma i proizvodnje.

Bonus video: