Stijović učestvovao na sastanku IFAD: Svjetski lideri pozvali na hitno rješavanje ruralnog siromaštva

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore i IFAD u Crnoj Gori sprovode Projekat klastera i transformacije ruralnih područja

2212 pregleda 5 komentar(a)
Stijović, Foto: Boris Pejović
Stijović, Foto: Boris Pejović

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović učestvovao je na sastanku Upravnog savjeta Međunarodnog fonda UN za poljoprivredni sektor (IFAD) koji je održan na temu Inovacija i finansiranja za otporan i inkluzivan klimatski oporavak, saopštili su iz tog resora.

Kako piše u saopštenju svjetski lideri pozvali su na hitna i inovativna ulaganja kako bi se pomoglo ruralnim zajednicama u najsiromašnijim zemljama svijeta da se prilagode klimatskim promjenama. Govoreći na otvaranju godišnjeg sastanka Upravnog saveta kojem je prisustvovalo 177 država članica Međunarodnog fonda UN za poljoprivredni razvoj, lideri su posebno istakli ranjivost malih farmera u teškim vremenskim prilikama.

Iz Biroa za odnose sa javnošću Ministrstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dalje dodaju da je na sastanku istaknuto da se 2020. globalni nivo gladi povećao velikim dijelom zbog klimatskih promjena, siromaštva i uticaja Kovid-19. Jedna od 10 osoba na svijetu je trenutno gladno.

"Tokom naredne tri godine IFAD će posvetiti najmanje 40 odsto svojih osnovnih resursa za finansiranje klimatskih promjena", piše u saopštenju i dodaje da se trenutno mobiliše 500 miliona dolara za klimatski fond ASAP+ koji ima za cilj da bude najveći fond posvećen kanalisanju klimatskih finansijskih sredstava malim proizvođačima.

U saopštenju se navodi da je predsednik IFAD Žilbert F. Houngbo u svom uvodnom izlaganju naglasio da su mali proizvođači teško pogođeni krizom koju nisu stvorili, a da trenutno dobijaju samo 1,7% finansiranja za klimu. U središtu pitanja je nejednakost.

Pored predsjednika IFAD, u pozdravnom obraćanju govorili su i kraljica Maksima od Holandije u svojstvu specijalnog zastupnika generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za inkluzivno finansiranje za razvoj, Ivan Markes, predsjednik Kolumbije, Narendre Modija, premijer Indije, kao i Mario Dragi premijer Italije, ističe se u saopštenju.

"Trenutno samo 1,7% globalnog finansiranja za klimu ide malim poljoprivrednicima u zemljama u razvoju. IFAD je posvećen tome da ovo promijeni i posvetio je 40% svojih osnovnih resursa rješavanju ovog problema", dodali su.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore i IFAD u Crnoj Gori sprovode Projekat klastera i transformacije ruralnih područja (RCTP), podsjetili su iz Biroa za odnose sa javnošću.

"Projekat se realizuje u ruralnim planinskim područjima u sedam opština. Trenutni ukupan budžet projekta je oko 17 miliona eura, uz podršku IFAD-a od 5,76 miliona eura. RCTP je do sada uspio da započne razvoj 12 klastera u ovim opštinama, podržavajući preko 740 korisnika, dok se za ovu godinu očekuje najmanje 250 novopodržanih korisnika. RCTP je do sada izgradio 78 km novih seoskih puteva i imao 42 investicije u vodosnabdijevanju. Ove godine očekujemo 70 km novoizgrađenih puteva i sedam investicija u vodosnabdijevanje u našim seoskim sredinama. Do sada je oko 21.000 ljudi imalo direktnu ili indirektnu korist od RCTP", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: