Jedno Spajić priča, drugo piše u planu

Kritike na račun organizacije javne rasprave koja je poslije pola sata prekinuta

41761 pregleda 40 reakcija 25 komentar(a)
Dio građana stajao i u hodniku: Javna rasprava o PUP-u, Foto: Mirko Kotlaš
Dio građana stajao i u hodniku: Javna rasprava o PUP-u, Foto: Mirko Kotlaš

Prostorno-urbanistički plan (PUP) za Podgoricu se usvaja prije državnog, ne postoje smjernice za razvoj, materijal je obiman pa se ne može otvoriti na kompjuteru, postoje li akti Glavnog grada za izgradnju projekta na Veljem brdu, koliko stanova se gradi na tom mjestu...

To su neke od ključnih primjedbi koje su se juče mogle čuti na kratkoj javnoj raspravi o nacrtu izmjena i dopuna PUP-a za Glavni grad.

Odgovora na primjedbe nije bilo jer je rasprava trajala malo više od pola sata, s obzirom na to da u prostorijama Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine nije bilo dovoljno mjesta za sve građane. Dio njih je stajao i kazao da je sala neuslovna i zatražio odgađanje, pa je nastavak najavljen za petak u zgradi Rektorata državnog Univerziteta.

Izmjene i dopune podgoričkog PUP-a rade zbog preispitivanja postojećih prostorno-planskih rješenja, kako bi se obezbijedili preduslovi za realizaciju važnih projekata, ali i radi dodavanja generalnog urbanističkog rješenja (GUR) Velje brdo, koji u ovom mjestu predviđa izgradnju mini grada sa 11,5 hiljada stanova, poslovnih cenatara, škola, bolnica, u kojem bi živjelo 36,8 hiljada stanovnika.

Ekonomski analitičar i direktor "Fidelity consultinga" Miloš Vuković je pitao za precizan broj stanova planiranih na Veljem brdu, jer se u PUP-o ističe 11.500 stanova dok je premijer Milojko Spajić, kako tvrdi, kazao da se radi o 20.000 stanova. Vuković je rekao da je Spajić to kazao u izjavi za Radio-televiziju Crne Gore. On je naveo i da to znači da naselje ne bi imalo 40.000 nego 80.000 mještana.

O prisustvu Spajića i ministara je pitao i arhitekta i bivši sekretar u resoru urbanizma Aleksandar Ašanin, odnosno gdje su oni koji su dali ideju za Velje brdo i da li postoji bilo kakav akt Glavnog grada, za izgradnju novog grada na tom mjestu.

"Ovo nikako ne može biti nacrt plana. Ovdje se radi o budućnosti grada, koji je potpuno nefunkcionalan sa perspektivom da se stvori još jedan problem, sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda koje će u Park prirode, u rijeku Zetu da ispušta prečišćenu vodu. I to radimo za 10.000 stanovnika ne za 40.000, gazimo metodologiju. Nemojte ovo da radite, kolege planeri, ja vas poštujem, ali vi ste vredniji od 100.000 eura, recite gospodi iz Vlade da se uozbilje", kazao je Ašanin.

Bivši ministar poljoprivrede Budimir Mugoša je dodao da vjeruje da se poljoprivredom država neće baviti jer se Sadine u blizini Tološa, odnosno, kako kaže, najkvalitetnije zemljište od 150 hektara pretvara u građevinsko, te da isto čeka i Kokote, u kojima su "Plantaže" nezakonito uzele zemlju i planiraju ulaganje u gradnju.

Rukovoditeljka izrade izmjena i dopuna PUP-a glavnog grada Aleksandra Tošić Jokić je navela da će se za prostor Sadina raditi detaljni urbanistički plan (DUP) te da se mogu koristiti i elementi dati konkursnom rješenju za taj prostor, dok će "Plantaže" u Kokotima graditi distributivni centar.

Istakla je i da se odustalo od izgradnje gradskog groblja u Kokotima zbog nerazvijene infrastrukture pa će se graditi na Ćemovskom polju. Osim toga, navela je i da je saobraćaj do Veljeg brda otežan činjenicom da na tom mjestu niče i petlja auto-puta.

"Ograničavajuća je bila ta barijera i poveznica sa ostalim dijelom grada, što će ovim prostorom proći auto-put, odnosno dionica Smokovac-Farmaci. Sa druge strane, predstavlja prednost, jer je ovdje planirana izgradnja petlje Velje brdo, pa će dostupnost biti brža i efektivnija", kazala je ona.

"Centar za zaštitu i proučavanje ptica", "Kana", "CEGAS", "Green Home" i druge ekološke NVO su juče uputile inicijativu ministru urbanizma Slavenu Radunoviću, za obustavu ove javne rasprave. To su zatražili jer tvrde da se PUP mijenja pred neposredno pred usvajanje državnog, da se izmjene rade "na silu" i netransparentno, da se dokumenta ne mogu otvoriti i da su puna gramatičkih grešaka...

Bonus video: