Poziv poništen, ali podrška ostaje: U Mojkovcu će biti podijeljeno oko 80 grla steonih junica

Prema riječima sekretarke Tatjane Simić, posebna briga pri dodjeli steonih junica biće vođena o dobrobiti životinja, pa će biti dodijeljene onim domaćinstvima gdje imaju dobre uslove i smještaja, ali i za ishranu.

9945 pregleda 2 komentar(a)
Detalj iz Mojkovca, Foto: Dragana Šćepanović
Detalj iz Mojkovca, Foto: Dragana Šćepanović

Mojkovački Sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i ruralni razvoj poništio je javni poziv za dodjelu sredstava podrške za dodjelu steonih junica. Međutim, kako je Vijestima kazala sekretarka tog resora Tatjana Simić, stočari neće ostati bez tog oblika podrške, pa će uskoro novim pozivom biti podijeljeno ukupno oko 80 grla za minulu i ovu godinu.

Razlog za poništenje ranijeg poziva su, kako je ona objasnila, “nedovoljno jasni kriterijumi za raspodjelu i nemogućnosti da se obavi pravična raspodjela zbog mnogo većeg broja pristiglih zahtjeva u odnosu na broj grla koja su uvezena”. Sada, najavljuje sekretarka, slijedi i redefinisanje kriterijuma.

“Steone junice koje je trebalo da budu podijeljene prošlogodišnjim pozivom su u karantinu, to jest u štali u Štitarici. Riječ je o 31 grlu. Ove godine taj vid podrške je uvećan, pa će biti podijeljeno 49 grla. Kada je riječ o mjerama podrške poljoprivrednicima, ove godine biće fokus na stočarstvu”, kaže Simić.

Prema njenim riječima, posebna briga pri dodjeli steonih junica biće vođena o dobrobiti životinja, pa će biti dodijeljene onim domaćinstvima gdje imaju dobre uslove i smještaja, ali i za ishranu.

Lokalni agro budžet minule godine bio je 150.000, objašnjava sekretarka, a ove godine je uvećan i iznosiće 175.000 eura. Modernizacija i zadovoljavanje standarda u poljoprivrednoj proizvodnji lani su bili prioritet. Kroz mjere podrške Opština je pomogla oko 15 domaćina u adaptaciji štala, pomoćnih, ali i objekata na katunima.

Simić kaže da je stočarima iz budžeta bilo dodjeljivano do 3.000 eura, odnosno do polovine iznosa koji im je bio potreban za finansiranje tih radova.

“Pojedini stočari su, zahvaljujući toj podršci uspjeli da adaptiraju štale, pomoćne objekte i objekte na katunima. Tako da je to bila izuzetno dobra mjera, koja je umnogome unaprijedila objekte u kojima su smještene životinje ili koji se koriste za drugu vrstu poljoprivredne proizvodnje”, kaže sekretarka za poljoprivredu, vodoprivredu i ruralni razvoj.

Simić apostrofira važnost brige o konkurentnosti domaće proizvodnje. Takođe, objašnjava i da uz povećane mjere subvencija, koje, kako kaže, nikad nijesu bile veće, treba voditi računa i o mehanizmima kontrole trošenja tih sredstava.

Podsjeća da na području mojkovačke opštine ima mnogo poljoprivrednika sa značajnom proizvodnjom, ali da njihov rad, kako i proizvođača iz ostalih opština bude dijelom obezvrijeđen uvozom.

Bonus video: