Ako Vlada da u koncesiju ili zakup crnogorske aerodrome, novi poslodavac u prvih pet godina neće moći da otpusti nijednog radnika koji sada ima ugovor na neodređeno vrijeme, a nakon istekao tog roka može početi sa otpuštanjima.
Ta mogućnost je ostavljena u novom Kolektivnom ugovoru (član 59) u koji “Vijesti” imaju uvid.
“U slučaju bilo koje statusne promjene u odnosu na postojeće stanje, odnosno promjene poslodavca, izdavanja u zakup (koncesija), novi poslodavac sljedbenik preuzima od poslodavca prethodnika ovaj ugovor i sve ugovore o radu zaposlenih koji važe na dan promjene poslodavca.
U slučaju iz stava 1 ovog člana novi poslodavac je dužan da sa svim zaposlenima zaključi ugovore o radu kojima zaposlenima daje minimum ista prava kakva su zaposleni imali na dan preuzimanja od strane poslodavca, u roku od 5 dana od dana preuzimanja, pri čemu ugovor o radu važi od dana nastupanja pravnih posljedica promjene poslodavca.
Novi poslodavac ne može otkazati ugovor o radu zaposlenom na neodređeno vrijeme u roku od 5 (pet) godina od dana statusne promjene na osnovu koje je stekao status novog poslodavca”, piše u članu 59.
Ukupno 982 zaposlena
Iz državnog preduzeća "Vijestima" je juče zvanično odgovoreno da ukupno imaju 982 zaposlena.
“Ugovor na neodređeno vrijeme ima 816 zaposlenih, dok ugovor o djelu ima jedno lice”, istakli su iz ACG.
Novi kolektivni ugovor je potpisan u novembru prošle godine, a stupio je na snagu 1. januara 2025. godine.
Poptisali su ga izvršni direktor ACG Roko Tolić, predsjednica odbora direktora Jelena Maraš i predsjednici sindikalnih organizacija podgoričkog i tivatskog aerodroma Slobodan Martinović i Ljubiša Džudović.
Iz ACG su tada kazali da je Kolektivni ugovor usaglašen sa važećim propisima iz oblasti rada, te da su “prava zaposlenih zaštićena u najvećoj mogućoj mjeri”.
“Zaposleni ACG su od 2008. godine čekali povećanje plata, ali i potpisivanje Stambenog pravilnika. Taj pravilnik smo usvojili prije mjesec i po, a Kolektivni ugovor danas”, rekao je tada Martinović i dodao da se nada još boljoj saradnji sa poslodavcem.
Džudović se u ime predstavnika zaposlenih Aerodroma Tivat zahvalio menadžmentu ACG.
“Sa druge strane, članstvu sindikata, ali i onima koji to nijesu, a koji su nas podržavali, čestitam na povećanju plata. Nadam se prosperitetu kompanije”, poručio je Džudović.
Tolić je saopštio da je novi Kolektivni ugovor jedan od najvažnijih dogovora.
“U biznisu može biti i uspona i padova, ali nikada ne smijemo da prestanemo da budemo kompanija sa ljudskim licem. Da bismo to bili, simbioza menadžmenta i zaposlenih je izuzetno važna. Samo je ona garant uspjeha. Zato je potpisivanje Kolektivnog ugovora još jedan korak u promjeni percepcije ACG”, rekao je tada Tolić.
Iz dvije sindikalne organizacije su nedavno kazali i da je Kolektivni ugovor jedan od najkvalitetnih u državi.
Otpremnine
Kolektivnim ugovorom (član56) je definisano da ako poslodavac, u skladu sa Programom uvođenja tehnoloških, ekonomskih, restrukturalnih, reorganizacionih, statusnih i svih drugih promjena koje se razlikuju od postojećeg oblika organizacije “Aerodromi Crne Gore” namjerava da smanji broj zaposlenih, dužan je da utvrdi predlog Programa ostvarivanja prava zaposlenih za čijim je radom prestala potreba.
“Zaposlenom, pod kojim se podrazumijeva i svaki član menadžmenta društva, za čijim je radom prestala potreba, a nije mu obezbijeđeno nijedno od prava predviđenih zakonom, odnosno Programom ostvarivanja prava zaposlenih za čijim je radom prestala potreba, poslodavac je dužan da isplati otpremninu u iznosu od 16 (šesnaest) prosječnih zarada kod poslodavca ili zarada konkretnog zaposlenog ako je to povoljnije za zaposlenog, zaposlenom sa radnim stažom do 3 godine kod poslodavca, računajući od dana kada je utvrđeno da je prestala potreba za njegovim radom i još po jednu prosječnu zaradu kod poslodavca za svaku punu godinu radnog staža kod poslodavca”, precizirano je u ugovoru.
Dalje, isplatiće se otpremninu u iznosu od 24 prosječne zarade kod poslodavca ili zarade kokretnog zaposlenog ako je to povoljnije za zaposlenog, zaposlenom sa radnim stažom od preko 3 godine kod poslodavca, računajući od dana kada je utvrđeno da je prestala potreba za njegovim radom i još po jednu prosječnu zaradu kod poslodavca za svaku punu godinu radnog staža kod poslodavca.
“Zaposlenom licu sa invaliditetom kao posljedicom povrede na radu ili profesionalne bolesti, za čijim je radom prestala potreba, a nije mu obezbijeđeno nijedno od prava predviđenih zakonom, poslodavac je dužan da isplati otpremninu u iznosu od 24 (dvadeset četiri) prosječne zarade kod poslodavca ili zarade konkretnog zaposlenog ako je to povoljnije za zaposlenog, i još po jednu prosječnu zaradu kod poslodavca za svaku punu godinu radnog staža kod poslodavca. Zaradom u smislu ovog člana, smatra se prosječna neto zarada zaposlenog, odnosno kod poslodavca, ukoliko je to povoljnije za zaposlenog, u mjesecu koji prethodi mjesecu u kojem zaposlenom prestaje radni odnos”, precizirano je članom 56 kolektivnog ugovora.
Čeka se odluka o tenderu
Vlada je nedavno donijela odluku da od tri ponuđača koja su ušla u uži izbor po tenderu za dodjelu koncesije nad ACG započne 2019. godine, zatraži da dostave konačne ponude. Iz vrha izvršne vlasti je najavljeno da će u odnosu na to kakve budu te ponude odlučiti da li će neku od njih prihvatiti ili će upravljanje nad vazdušnim lukama u Tivtu i Podgorici ostati u rukama državnog preduzeća. Koncesionim aktom iz 2019, koji je usvojila Vlada tadašnjeg premijera Duška Markovića (DPS) bilo je predviđeno da država od zakupca aerodroma dobije najmanje 100 miliona eura jednokratne nadoknade za budžet i 200 miliona eura investicija u narednih 30 godina, te najmanje 10 odsto od profita koje aerodromi budu ostvarivali trokom trajanja zakupa kao varijabilni dio koncesione naknade. Nakon pretkvalifikacione procedure u igri za dodjelu koncesije ostala su tri ponuđača: južnokorejska kompanija “Incheon International Airport”, luksemburška “Corporacion America Airports” i francusko-turski konzorcijum ADP-TAV.
Kako su “Vijesti” ranije pisale iako su u zvaničnim javnim nastupima relativno rezervisani na tu temu, u Vladi premijera Milojka Spajića se iza kulisa, prema nezvaničnim informacijma “Vijesti”, zalažu za davanje aerodroma u koncesiju, objašnjavajući da je to jedan od nezvaničnih uslova koje dobijaju od čelnika EU da se nastavi dalji proces crnogorskih evrointegracija.
Prema nezvaničnim informacijama, neslužbeno se kao favorit da dobije aerodrome u 30-togodišnji zakup sada najviše pominje francuska Grupe ADP (Aéroport de Paris), koja je i vlasnik značajnog paketa akcija turskog TAV-a, sa kojim zvanično u konzorcijumu nastupaju na ovom tenderu.
TAV je član Grupe ADP, a od aerodroma u regionu bivše Jugoslavije turska kompanija već upravlja zračnom lukom “Franjo Tuđman” u Zagrebu te aerodromima u Skoplju, odnosno Ohridu.
Novoosnovani nezavisni sindikat ACG, na čijem je čelu Milivoje Dragićević, i Sindikat ACG, čiji je predsjednik Damjan Radulović, tražili su da Služba za unutrašnju kontrolu ACG ispita sindikalno djelovanje predsjednika sindikalnih organizacija podgoričkog i tivatskog aerodroma. U prijavi se, između ostalog, tvrdi da su ova dva sindikata nelegalna što iz dvije sindikalne organizacije negiraju.
Iz ACG su kazali da su sindikalne organizacije sa kojima su potpisali novi kolektivni ugovor dostavili dokaz, odnosno potvrdu nadležnog ministarstva da imaju status reprezentativnog sindikata, te da je ta potvrda izdata 12. avgusta 2024. godine.
Preko društvenih mreža tražili 150 radnika
Iz ACG su “Vijestima” kazali da s obzirom na zahtjeve šire privredne zajednice da se produži radno vrijeme i otvorenost Aerodroma Podgorica za saobraćaj, izvjesno je da će se, nakon pripreme novog modela rada, broj zaposlenih prilagođavati tim potrebama jer je dužnost preduzeća da bezbjedno i sigurno opslužimo putnike, vazduhoplove i teret”.
“Podsjećamo i to da smo godinama u Tivtu imali ozbiljne probleme zbog nedostatka sezonske radne snage, zbog čega smo ove godine posegli i za oglašavanjem radnih mjesta, uz tradicionalne medije, i na društvenim mrežama što je rezultiralo time da nam se za preko 150 otvorenih radnih mjesta, prvi put javi adekvatan broj zainteresovanih. Prema najavama, tokom ljetnje sezone koja počinje krajem marta, u Tivtu će biti aktivno oko 60 avio-linija, a isto toliko imaćemo ih i u Podgorici”, kazali su iz ACG.
Bonus video:
